اثر مذاکرات اخیر ۱+۴ بر بازار مسکن

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: به نتیجه نرسیدن مذاکرات لغو تحریم‌ها در اول باعث اثرات افزایشی بر بازار ارز و به تبع آن سایر کالاها از جمله ملک می‌شود؛ البته آنطور نیست که مثل سال گذشته شاهد رشد سنگین قیمت مسکن باشیم.
خرید خانه ارزان
به گزارش «مجله ملکی دلتا»، ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: جهشی که بازار مسکن در سه سال اخیر داشت، همانند تبی بود که سال گذشته به نقطه اوج رسید. بر اساس گفته وی، طبیعی بود که بازار مسکن مقداری افقی حرکت کند تا به تعادل برسد. همین اتفاق هم افتاد و در سال جاری قیمت مسکن در شهر تهران به ثبات رسید و حتی شاهد کاهش قیمت در بعضی محله‌ها بودیم.

وی افزود: از طرف دیگر هم‌اکنون تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی، سرگردانی عجیبی را در بازارها و قیمت کالاها می‌بینیم. به طور مثال قیمت هر کیلوگرم میلگرد تا حدود ۲۵ هزار تومان هم رسید و مجددا به حدود ۱۴ هزار تومان کاهش یافت.

میرعمادی تاکید کرد که این نشان می‌دهد بازارها به دلیل عدم قطعیت در شرایط سیاسی و اقتصادی در حالت سردرگمی قرار دارند.

افزایش قیمت ملک

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قدرت خرید مسکن مهمترین مولفه اثرگذار بر قیمت مسکن است، گفت: تا سال گذشته برخی سرمایه‌گذاران و فروشندگان ملک عددهایی را اعلام می‌کردند که مبنای مشخصی نداشت. در شمال تهران نرخ مسکن به متری ۱۵۰ میلیون تومان رسید که البته در سال جاری مقداری متعادل شد، اما هنوز با قدرت خرید مردم فاصله‌ی بسیاری دارد.

میرعمادی، نوسانات دلار را نیز در بازار مسکن موثر دانست و گفت: در ماه‌های گذشته تصور بر این بود قیمت دلار در محدوده ۲۵ هزار تومان باقی می‌ماند، اما هم‌اکنون می‌بینیم که نتیجه‌بخش نبودن مذاکرات ۱+۴ باعث شد، دلار به بالای ۳۰ هزار تومان برسد. این مساله در میان مدت بر روی قیمت کالاها از جمله مسکن تاثیر می‌گذارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا شاهد افزایش قیمت ملک تا پایان سال جاری خواهیم بود، گفت: هم‌ اکنون بازار مسکن در بین بازارهای موازی از نرخ رشد تورم کمتری برخوردار است و همین رتبه را تا پایان سال حفظ می‌کند، اما قیمت‌ها کاهش نخواهد یافت.

مطلب پیشنهادی:  قیمت مسکن در مناطق 22 گانه تهران

او به افزایش قیمت ملک اشاره می‌کند و می‌گوید: پیش‌بینی من این است اثرات منفی مذاکرات لغو تحریم‌ها در دور اول باعث افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن تا پایان سال می‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «نحوه خانه‌دار شدن با خرید متری مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 352

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

بهترین مناطق شمال برای خرید ویلا + قیمت

اگر به دنبال بهترین مناطق شمال برای رفاه و آسایش بیشتر و یا حتی سرمایه‌گذاری مناسب هستید خ…