کمترین متراژ واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن ۶۰ متر است

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با توجه به افزایش قیمت مسکن و افزایش هزینه‌های ساخت در طول چند سال گذشته مدت زمان خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه را ۱۲۰ سال اعلام کرده است.
متراژ واحد مسکونی

به گزارش دلتا مگ به نقل از اقتصادآنلاین، وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: کمترین مساحت واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن ۶۰ متر است و با توجه به میانگین ساخت این واحد‌ها متراژ‌های کمتر از ۶۰ متر در طرح‌های مسکن حمایتی ساخته نخواهد شد.

عضو انجمن خانه عمران گفت: به دولت پیشنهاد داده‌ایم که برای حل مشکل هزینه آورده متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن، نسبت به تولید واحد‌های مسکونی کوچک متراژ ۴۰ تا ۶۰ متری اقدام کند.

اگر در طرح نهضت ملی مسکن میانگین هزینه ساخت را ۶ میلیون تومان در نظر بگیریم، برای احداث یک واحد۴۰ متری، ۲۱۰ میلیون تومان آورده لازم است، که در چنین شرایطی هزینه تامین مسکن برای دهک‌های پایین درآمدی کاهش پیدا می‌کند.

طولانی شدن زمان خانه‌دار شدن دهک‌های پایین باعث شده، برخی از کارشناسان و سازندگان مسکن پیشنهاد ساخت واحد‌هایی با متراژ کمتر را مطرح کنند که البته این موضوع جدیدی نیست و تاکنون چندین بار در دولت‌های مختلف مطرح شده است.

در ایران فعال نبودن صنعت اجاره‌­داری، باعث شده که این سیستم با شرایط سختی همراه باشد. افزایش ناگهانی قیمت مسکن، مستاجران را با چالش مواجه کرده است در چنین شرایطی به دلیل خلاء نظام اجاره‌داری، افرادی که توان خرید مسکن ندارند، نمی‌توانند همانند کشور‌های پیشرفته، از مکانیزم‌های جایگزین نظیر اجاره­‌داری، مشکل بی‌­مسکنی خود را حل کنند.

مطلب پیشنهادی:  آینده خط 10 متروی تهران چه می‌شود؟

کمترین متراژ واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن ۶۰ متر است

ساخت آپارتمان‌های نقلی راه فرار از صنعت اجاره‌داری

تولید کمترین متراژ واحد مسکونی می‌­تواند یکی از مکانیزم‌های جایگزین صنعت اجاره‌داری باشد که دولت باید آن را مد­نظر قرار دهد و ساخت این واحد‌ها را دستور کار قرار دهد.

علیرضا بهشت آیین عضو انجمن خانه عمران گفت: در طرح نهضت ملی مسکن به دولت پیشنهاد ساخت واحد‌های کوچک متراژ را داده‌ایم به طوری که ۳۰ درصد از واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن را به تولید این واحد‌ها اختصاص دهد.

طرح نهضت ملی مسکن در قالب ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال برای متقاضیان برنامه ریزی شده که تاکنون اراضی ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی تامین شده و اعلام شده که میزان تسهیلات برای ساخت این واحد‌ها در کلان شهر‌ها و روستا‌ها بین ۴۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «آیا تعادل و ثبات قیمت‌ها به بازار مسکن باز می‌گردد؟» در دلتا مگ بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 364

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …