اگر برجام نهایی نشود، رکود تورمی در بازار مسکن اتفاق می‌افتد

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازار مسکن دچار چسبندگی قیمتی شده و به این راحتی با کاهش قیمت همراه نخواهد شد.
رکود تورمی در بازار مسکن

به گزارش دلتا مگ به نقل از ایسکانیوز، بیت‌الله ستاریان کارشناس مسکن گفت: اگر برجام نهایی نشود، رکود تورمی در بازار مسکن اتفاق می‌افتد ولی در غیر این صورت، رونق تورمی خواهیم داشت.

بیت‌الله ستاریان کارشناس مسکن افزود: آنچه مسلم است، دو سناریو در پیش داریم. اولی نهایی شدن برجام و دومی انجام نشدن آن است. در هر دو صورت مسکن رشد قیمت خود را خواهد داشت. یعنی تورم و افزایش قیمت برای این بازار پیش‌بینی می‌شود.

وی عنوان کرد: علت اصلی هم کسری موجودی در بخش مسکن است که با اجرای برجام، احتمالا تقاضای مطلق به موثر تبدیل و وارد بازار می‌شود.

ستاریان گفت: عامل دیگر این است که در صورت اجرایی شدن برجام، اقتصاد سمت و سوی توسعه پیدا می کند. از بسترهای توسعه هم ساختمان و مسکن است. حضور شرکت‌های خارجی در این صورت بیشتر می‌شود. هرچند که باز هم قیمت مسکن بالا خواهد رفت اما این بار رونق هم به خود می‌گیرد.

آیا رکود تورمی در بازار مسکن اتفاق می‌افتد؟

آیا رکود تورمی در بازار مسکن اتفاق می‌افتد؟

کامران ندری اقتصاددان در ادامه افزود: در بازار دارایی‌های فیزیکی و مسکن به صورت خاص، احتمالا شاهد یک رکود خواهیم بود چون قیمت مسکن به سمت کاهش، چسبندگی زیادی دارد و به احتمال زیاد این بازار به دلیل بالا بودن قیمت‌ها و تحت تاثیر تحولات مثبت و چسبندگی، برای مدتی دچار رکود می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  مشکلات وام گیرندگان ودیعه مسکن

وی تاکید کرد: در درازمدت ممکن است اندکی قیمت زمین و مسکن کاهش یابد. اما در کل رکود در کوتاه‌مدت این بازار را فرا می‌گیرد.

حسن محتشم کارشناس بازار مسکن در این رابطه گفته است: ما از یک طرف با حدود ۲.۵ میلیون مسکن خالی و از سوی دیگر افت شدید توان متقاضیان مواجهیم. بنابراین وارد رکود شده‌ایم که نه تنها تا پایان سال جاری بلکه تا سال آینده هم ادامه خواهد داشت.

مساله برجام و نهایی شدن آن، تنها یک عامل برای رونق بازار مسکن است که در همه این سال‌ها روی خودش را از خریداران برگردانده است. به اعتقاد کارشناسان، اگر سیاستگذاران بتوانند هوشمند باشند، از فرصت برجام برای رونق این بازار بهره کافی را می‌برند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «چه تعداد از واحدهای مسکن مهر تحویل متقاضیان داده نشد؟» از دلتا مگ بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 352

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

بهترین مناطق شمال برای خرید ویلا + قیمت

اگر به دنبال بهترین مناطق شمال برای رفاه و آسایش بیشتر و یا حتی سرمایه‌گذاری مناسب هستید خ…