خانه نکات حقوقی ضرب و جرح در قانون چه مجازاتی دارد؟

ضرب و جرح در قانون چه مجازاتی دارد؟

۰
0
ضرب و جرح از جمله جرائم بر اعضا هستند که شامل هر نوع جنایتی می‎شود که منجر به قتل نشده است. اگر جنایت وارده بر شخص به صورت عمدی باشد، در صورت شکایت شخص زیان دیده یا ولی او در صورت وجود سایر شرایط مقرر در قانون، برای مجرم قصاص در نظر گرفته می‌شود و در غیر این صورت، مطابق قانون، دیه و تعزیر را در پی خواهد داشت.
ضرب و جرح

ضرب و جرح از جرائم بسیار شایع هستند که در نتیجه درگیری و نزاع افراد با یکدیگر ایجاد می‎شود که تعداد زیادی از پرونده ‌های قضایی را به خود اختصاص داده ‌است. ضرب به صدماتی گفته می‎شود که بدون شکستگی یا خونریزی بر اعضای بدن وارد می‌شود و آثاری مانند کوفتگی، سرخی، کبودی، سیاه شدن و پیچ خوردن ایجاد می‌کند ضرب گفته می‎شود. اما جرح باعث از‌ هم ‌گسیختگی بافت ‌های بدن می‎شود که معمولا با خونریزی همراه است، مانند خراشیدگی یا پارگی پوست یا شکستن استخوان و نقص یا قطع عضو. در مجله دلتا به جرم ضرب و جرح و مجازات هایی که در قانون برای آن تعیین شده است می‌پردازیم.

مجازات ضرب و جرح چیست؟

ضرب و جرح از جمله جرائمی است که بر اعضای بدن فرد وارد و شامل هر نوع جنایتی می‎شود که منجر به قتل نشده است. اگر جراحت وارده بر شخص به صورت عمدی باشد، در صورت شکایت شخص زیان دیده یا ولی او در صورت وجود سایر شرایط مقرر در قانون، برای مجرم قصاص در نظر گرفته می‌شود و در غیر این صورت، مطابق قانون، دیه و تعزیر را در پی خواهد داشت. بنابراین، طبق قانون برای این جرم یکی از مجازات ‌های قصاص، دیه و تعزیر تعیین خواهد شد. البته گاهی به جرم ضرب و جرح هم مجازات دیه و هم تعزیر تعلق می‎گیرد.

مجازات ضرب و جرح

شرایط ضرباتی که منتهی به جراحت نمی‎شود

در قانون، برای هریک از مواردی که باعث ایجاد شدن ضرب در قربانی شود، دیه در نظر گرفته شده است که ضارب موظف است آن را به فرد مضروب پرداخت کند. دیه صدماتی که موجب تغییر رنگ پوست می شود، در قانون مجازات اسلامی به شرح زیر است:

 • سیاه شدن پوست صورت، شش‌ هزارم دیه کامل
 • کبودشدن پوست صورت ، سه‌ هزارم دیه کامل
 • سرخ شدن پوست صورت ، یک ‌و نیم‌ هزارم دیه کامل
 • تغییر رنگ پوست سایر اعضا، حسب مورد، نصف مقادیر مذکور در موارد بالا.

در چنین مواردی بین اینکه برای آن عضو آسیب دیده دیه تعیین‌ شده یا نشده باشد، فرقی نیست. همچنین بین تغییر رنگ تمام یا قسمتی از عضو و نیز بقا یا از بین رفتن اثر آن فرقی وجود ندارد. برای صدمه ‌ای که موجب تورم بدن، سر یا صورت شود ارش تعیین می‎شود و چنانچه علاوه بر تورم، موجب تغییر رنگ پوست نیز بشود، دیه و ارش تغییر رنگ به آن افزوده خواهد شد. منظور از ارش، مقدار مالی است که به عنوان جبران خسارت مالی یا بدنی پرداخت می‌شود و در قانون برای آن اندازه ‌ای مشخص نشده است.

جرم ضرب و جرح

مجازات تعزیری ضرب و جرح

هر کس عمدا به دیگری ضرب یا جرح وارد کند که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا وی یا منتهی به بیماری دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا از بین رفتن عقل مجنی ‌علیه (زیان دیده) شود، در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد، چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه شود یا بیم آن رود که به دیگران سرایت کند، به ۲ تا ۵ سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست قربانی، مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود. بنابراین، یکی از فرض ‌هایی که مرتکب ضرب و جرح علاوه بر دیه به تعزیر نیز محکوم می‌شود، وقتی است که به تشخیص قاضی، اقدام او نظم و امنیت جامعه را مختل کرده باشد. همچنین در مواردی که جرح وارده منجر به صدمات یاد شده نشود، اما آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد. در این صورت، مرتکب به ۳ ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. علاوه بر این، هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه کنند، در صورتی که این نزاع دسته‌ جمعی منتهی به ضرب و جرح شود، هر یک از شرکت‌ کنندگان در نزاع، حسب مورد، به حبس از ۳ ماه تا یک سال محکوم می‌شوند.

 • سهام عدلت متوفی

  سهام عدالت متوفی و تقسیم آن بین وراث

  به هر حال مرگ جزو جدایی ناپذیر زندگی انسان بوده و احتراز از آن ممکن نیست. در گذر زمان ممکن…
 • مهریه حال

  مهریه، حال باشد یعنی چه؟

  زن می‌تواند تا زمانی‌که مهریه‌اش را نگرفته، از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند که به این ع…
 • دیه بخیه سر و صورت

  جراحت سر و صورت و دیه آن‌

  دیه یکی از انواع مجازات اصلی است به این ترتیب که کسی که مرتکب یک عمل خلاف قانون شده و به م…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

سهام عدالت متوفی و تقسیم آن بین وراث

به هر حال مرگ جزو جدایی ناپذیر زندگی انسان بوده و احتراز از آن ممکن نیست. در گذر زمان ممکن…