خانه نکات حقوقی مطالبه وجه سفته ؛ کجا و چه زمانی باید اقدام کرد؟

مطالبه وجه سفته ؛ کجا و چه زمانی باید اقدام کرد؟

۱
0
سفته سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌کند مبلغی را در زمان معین یا به صورت عندالمطالبه در وجه حامل به این معنا که هر موقع شخص درخواست کند بپردازد. در واقع سفته وسيله ای است که فرد می‎تواند با آن كسب اعتبار کند. یعنی به عنوان يك وثيقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مطالبه وجه سفته

سفته سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌کند مبلغی را در زمان معین یا به صورت عندالمطالبه در وجه حامل به این معنا که هر موقع شخص درخواست کند بپردازد. در واقع سفته وسیله ای است که فرد می‎تواند با آن کسب اعتبار کند. یعنی به عنوان یک وثیقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گزارش مجله دلتا هم اکنون افراد از سفته به جای پول یا چک استفاده نمی‌کنند. معمولا موقعی که از بانک وام دریافت می‌کنند یا از کسی پول یا مالی قرض می‌گیرند، برای تضمین در بازپرداخت آن، از سفته استفاده می‌شود. در این نوشتار به بررسی در خصوص اقدامات لازم در مطالبه وجه سفته و دادگاه صالح برای طرح دعوی پرداخته شده است.

مطالبه سفته

برای مطالبه وجه سفته چه زمانی باید اقدام شود؟

سفته ها دارای دو نوع تاریخ هستند: تاریخ صدور و تاریخ سر رسید. برای مطالبه وجه سفته تاریخ سر رسید آن مهم است. اهمیت تاریخ سر رسید به این دلیل است که چنانچه صادر کننده به تعهد خود عمل نکند، وقتی دارنده می‌خواهد سفته را به اجرا بگذارد، می‌تواند ظرف ده روز از تاریخ سر رسید سفته را واخواست کند. اگر روز دهم تعطیل باشد روز بعد از آن عمل واخواست انجام خواهد شد. (واخواست، اعتراض رسمی به سفته ای است که در زمان سر رسید پرداخت نشده است و علیه صادر کننده سفته صورت می‎گیرد و باید رسماً به او ابلاغ شود).

واخواست در برگه های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می‎شود. در صورتی که سفته ظرف ده روز از تاریخ سر رسید، واخواست نشود دارنده امکان استفاده از شرایط توقیف اموال (تأمین خواسته) را از دست می‌دهد، مگر اینکه حدود ده تا بیست درصد ارزش سفته را به عنوان خسارت احتمالی به صندوق دادگستری واریز کند. بنابراین در مواردی که سفته قدیمی باشد فقط با پرداخت خسارت احتمالی توقیف اموال امکان پذیر است.

شایان ذکر است که اگر صادرکننده اموالی نداشته باشد، در این صورت لازم نیست که سفته واخواست شود چون که باید ٢/٢۵ درصد مبلغ خواسته علاوه بر هزینه دادرسی، به عنوان هزینه واخواست، پرداخت شود. و در نهایت باید در نظر داشت که دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ سر رسید علیه صادر کننده و سایر افرادی که در سفته مسئولیت دارند اقامه دعوا کند.

دادگاه صالح در دعاوی سفته

باید در هنگام تکمیل سفته، محل انجام تعهد نیز ذکر شود. در این حالت در صورتی که صادر کننده سفته تعهد خود را انجام ندهد، دارنده سفته برای مطالبه آن می‌تواند به دادگاه محل انجام تعهدی که در سفته قید شده رجوع کند. در مواردی که محل انجام تعهد در سفته ذکر نشده باشد، دادگاه محل اقامت صادر کننده سفته صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد. شایان ذکر است، اگر دادخواست سفته کمتر از بیست میلیون تومان باشد باید در شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده (صادر کننده سفته) و اگر مبلغ آن بیشتر از بیست میلیون تومان است باید در دادگاه محل اقامت خوانده (صادر کننده) مطرح شود.

دادگاه صالح برای مطالبه سفته

 ظهر نویس در سفته چه مسئولیتی دارد؟

ظهرنویس و ضامن دارای مسئولیتی متفاوت از یکدیگر هستند. این اشخاص دو شخص مستقل و جدا از هم هستند. ظهرنویس شخصی است که سفته در وجه او صادر شده و یا به او انتقال یافته و او با ظهرنویسی آن را به دیگری منتقل کرده است. ظهرنویس همراه با صادرکننده سفته و سایر ظهرنویسان در مقابل دارنده سفته مسؤولیت تضامنی دارد اما ضامن (شخص ثالثی است غیر از صادرکننده و دارنده) که پرداخت وجه سفته را ضمانت کرده است. در واقع ضامن مسؤولیت تضامنی با صادرکننده و ظهرنویسان ندارد بلکه فقط با کسی که از او ضمانت کرده مسؤولیت تضامنی دارد. بنابراین این فرض که یک نفر هم ظهرنویس باشد و هم ضامن، قانوناً امکان پذیر نیست.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

یک نظر

  1. نظری

    ۱۶ آبان، ۱۳۹۸ در ۳:۴۸ ب٫ظ

    آگاهی خوبی داد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

شرایط فرزند خواندگی در قانون چگونه است؟

طبق قانون کلیه کودکان و نوجوانان نابالغ و همچنین افراد بالغ زیر 16 سال که دادگاه، عدم رشد …