ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا اپلیکیشن مجله دلتا را دانلود کنید
خانه گزارش های ملکی نظارت بر معاملات مسکن مهر

نظارت بر معاملات مسکن مهر

۱
0
تلاش‌ها برای نظارت بر بی سامانی معاملات مسکن مهر در حالی ادامه دارد که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است فضای نظارت بر معاملات در آینده‌ای نزدیک مهیا می‌شود.
خرید و فروش مسکن مهر
با اینکه پیش از این ها از سوی اتحادیه مشاوران املاک اعلام شده بود که هرگونه خرید و فروش مسکن مهر در شهرهای جدید فقط با مجوز شرکت عمران این شهرها امکان‌پذیر است، اما هنوز شاهد برخی سوء‌استفاده‌ ها از طرف واسطه‌ ها هستیم. وزارت راه‌ و شهرسازی می‌گوید شفافیت در انعقاد قراردادها و نقل‌ و انتقال واحدهای مسکونی مسکن مهر، از هرگونه سوداگری واسطه‌ها جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش مجله دلتا در سال‌های گذشته بازار واحدهای مسکونی مسکن مهر شاهد شکل‌گیری معاملات از سوی واسطه‌ ها بوده است. به این معنی که عمده مالکان اولیه مسکن مهر اقدام به فروش واحدهای مسکونی خود به واسطه‌ ها کرده‌اند. از این‌رو طی چند سال گذشته، عمده خریدارانی که اقدام به خرید این واحد ها کرده‌اند، ملک خود را از فروشنده اولیه نخریده‌اند و طرف معامله آن ها واسطه‌ ها بوده‌اند. همه این‌ ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که برخی واحدهای مسکن مهر دارای سند مالکیت قطعی نیستند و بعضا مشکلات حقوقی در خرید و فروش آن ها به وجود می‌آید.

از آنجا که در بازار معاملات مسکن مهر در شهرهای جدید، واسطه‌ ها در معامله واحدهای مسکونی، تعهد و پایبندی لازم را نداشته و اقدام به فروش آن‌ ها به غیر واجدین کرده‌اند، برخی از واحد های مسکونی با حکم مرجع قضایی توقیف شده‌اند. مسئولان وزارت راه‌ و شهرسازی بنا دارند تا ضلع سومی را در معاملات مسکن مهر وارد کنند تا از این طریق یک ناظر اصلی بر فرآیند معامله نظارت داشته باشد.

آن‌طور که مقامات وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده‌اند، این اقدام به منظور ایجاد یک فضای شفاف بین فروشنده و خریدار، ارائه اطلاعات واقعی به مالک واحد مسکونی و همچنین جلوگیری از ایجاد پرونده‌ های حقوقی انجام خواهد شد. به این صورت که در فرآیند خرید و فروش واحدهای مسکونی با نظارت مجموعه شرکت عمران، مالک به حقوق واقعی خود دست پیدا کرده و خریدار نیز واحدی را خریداری می‌کند که  مشکلات حقوقی نداشته باشد.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

یک نظر

  1. حیدری

    ۹ آبان، ۱۳۹۸ در ۳:۱۹ ب٫ظ

    مفید بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

فرصت دو هفته‌ای برای تکمیل مدارک مسکن ملی

در مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن و مصادف با زمان شیوع کرونا، امکانی برای متقاضیان فراهم شد …

پیشنهاد سردبیر

سازش

سازش در دعاوی کیفری

سازش یکی از روش‎های حل‎و‎فصل اختلافات است که از طریق آن دو طرف دعوا درصدد بر می‎آیند که با جستجوی راه‎حلی مسالمت‎آمیز و دوستانه به دعوا و اختلاف پایان دهند.

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر
وب سایت دلتا؛ ثبت و جستجوی هر نوع ملک