خانه نکات حقوقی جریمه قانونی ندادن حق شارژ آپارتمان

جریمه قانونی ندادن حق شارژ آپارتمان

۰
1

اگرچه پرداخت حق شارژ وظیفه‌ای محول بر دوش همه ساکنان یک مجتمع مسکونی است، با این حال برخی ساکنان از پرداخت حق شارژ خودداری کرده و یا در پرداخت این هزینه تأخیر دارند.

به گزارش مجله دلتا به نقل از عصر ایران، در قانون «تملک آپارتمان ها» که در سال 1343 تصویب و در سال 1376 مورد بازنگری قرار گرفت، مجازات کسانی که از پرداخت حق شارژ ممانعت می‌کنند این‌گونه تعریف شده است:

«هرگاه یک آپارتمان یا یک محل کسب دارای مالکین متعدد و بیش از سه نفر باشد مجمع عمومی با مالکان یا قائم‌مقام قانونی آن‌ها وظیفه دارند مدیر یا مدیرانی از بین خود یا از خارج انتخاب کنند. مدیر هر ساختمان مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصمیمات مجمع عمومی است و موظف است مخارج مربوط به قسمت‌های مشترک را ماهانه جمع‌آوری و در ردیف‌های مربوط هزینه کند.»

در صورت خودداری مالک یا مستأجر یا استفاده‌کننده از پرداخت سهم خود از هزینه‌های مشترک، مدیر ساختمان مراتب را از طریق اظهارنامه به او ابلاغ می‌کند و اگر ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه سهم بدهی‌اش را پرداخت نکند مدیر ساختمان می‌تواند از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم، برق، گاز و غیره به او خودداری کند.

باید توجه داشت که منظور فقط خدمات مشترک است؛ پس اگر برق یا آب اختصاصی مالک امتناع کننده از هزینه شارژ باشد مدیر نمی‌تواند آن را قطع کند. پس برای قطع خدمات مشترک باید به دو نکته توجه داشت:

برگ اظهارنامه برای امتناع کننده از طریق دادگستری فرستاده شود و ده روز از تاریخ ابلاغ آن گذشته باشد و مالک یا مستأجر از پرداخت شارژ امتناع کند.

مدیر ساختمان فقط حق قطع خدمات مشترک را دارد نه خدمات اختصاصی را؛ بنابراین اگر مدیر ساختمان بدون رعایت مراتب بالا، خدمات مشترک را قطع کند خودش قابل‌تعقیب بوده و از نظر کیفری به‌عنوان ممانعت از حق به مجازات حبس محکوم می‌شود.

حال سؤال می‌شود که اگر ساکن بازهم در صورت برخورد قانونی از حق شارژ خودداری کرد، آن‌وقت چه‌باید کرد؟

در صورتی‌که با پیگیری‌های مدیر ساختمان نتیجه‌ای حاصل نشد، این مدیر می‌تواند به ثبت محل وقوع آپارتمان مراجعه  کرده و اداره ثبت بر مبنای اظهارنامه ابلاغ‌شده علیه شخص اجراییه صادر کند.

منبع: عصر ایران

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.