خانه نکات حقوقی ازدواج دختر بدون اجازه پدر ممکن است؟

ازدواج دختر بدون اجازه پدر ممکن است؟

۰
0
ازدواج دختر، حتی اگر به سن بلوغ رسیده باشد، منوط به اجازه پدر یا جد پدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه از دادن اجازه خودداری کند، اجازه پدر ساقط شده و در این صورت دختر می‎تواند پس از اخذ اجازه از دادگاه به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.
ازدواج دختر

ازدواج یکی از مقدس‎ترین و زیباترین رویدادی زندگی هر کسی است. بنابراین اشخاص باید توجه و دقت نظر ویژه ای به این امر و انتخاب شریک زندگی خویش داشته باشند. گاهی ممکن است دختر و پسر خواهان ازدواج با یکدیگر باشند اما پدر با ازدواج دختر به دلایلی مخالفت کند و اجازه ازدواج را به او ندهد، در چنین مواردی دختر می‎تواند با مراجعه به دادگاه اجازه ازدواج خود با دیگری را تحت شرایطی دریافت کند.با  مجله دلتا همراه باشید.

ازدواج دختر

 ازدواج دختر و اجازه پدر طبق قانون مدنی

طبق قانون مدنی که مقرر می‎دارد : «ازدواج دختر باکره، اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، منوط به اجازه پدر یا جد پدری اوست و هرگاه پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه از دادن اجازه خودداری کند، اجازه پدر ساقط شده و در این صورت دختر می‎تواند با معرفی کامل مردی که  قصد ازدواج با او را دارد و شرایط آن نیز فراهم است، پس از گرفتن اجازه از دادگاه به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.»

بر این اساس، دختری که به سن بلوغ رسیده هر چند که دیگر تحت ولایت پدر نیست اما در مقوله ازدواج نمی‎تواند به طور مستقل اقدام کند. به عبارتی هر چند نظر وی در خصوص ازدواج شرط اساسی است و عقد نکاح بدون رضایت و اراده او واقع نمی‎شود، اما باید اجازه پدر یا جد پدری را نیز برای ازدواج بگیرد. در این مورد بین ازدواج دائم و موقت تفاوتی وجود ندارد و در هر دو مورد نیاز به اجازه پدر برای ازدواج وجود دارد. بنابراین اگر پدر در قید حیات باشد اجازه او برای ازدواج لازم است در غیر این صورت باید از پدربزرگ پدری برای ازدواج اجازه گرفت. در صورتی که پدر یا پدربزرگ پدری دختر فوت کرده باشند، دختر برای ازدواج مکلف به کسب اجازه از اشخاص دیگر مانند مادر یا بردار یا عمو… نیست. و اجازه این افراد شرط ازدواج دختر محسوب نمی‎شود.

چه دخترانی باکره محسوب می‌گردند؟

 اگر بکارت دختر به هر علتی غیر از رابطه جنسی مانند پرش، ورزش، عمل جراحی و… تغییر کرده باشد وصف باکره از وی سلب نمی‎شود و همچنین هرگاه دختری ازدواج کرده باشد، ولی بکارت وی باقی باشد همچنان باکره محسوب می‌شود و ازدواج مجدد او منوط به اجازه پدر یا جد پدری است. اما اگر بکارت دختری در اثر رابطه جنسی اعم از شرعی یا غیر شرعی از بین برود در این حالت ولایت پدر یا جد پدری ساقط می‌شود و برای ازدواج نیاز به اجازه پدر یا جد پدری ندارد.

ازدواج دختر

حدود اختیارات پدر یا جد پدری در ازدواج دختر

ازدواج امری شخصی است و دخالت در ازدواج کسی که به سن بلوغ و رشد رسیده خلاف اصل است. به همین دلیل قانونگذار حدود و اختیارات پدر و جد پدری در ازدواج دختر بالغ باکره را در قانون مشخص و معین کرده است که در ذیل به این اختیارات اشاره شده است :

 1. اگر پدر یا جد پدری فوت کرده باشند دختر مکلف به کسب اجازه از شخص دیگری نیست.
 2. در صورتی که پدر یا پدربزرگ پدری محجور بوده و قیم داشته باشند اجازه قیم آن‌ها برای ازدواج دختر لازم نیست.
 3. پدر یا جد پدری می‌توانند پیش ازدواج تصمیم خود را تغییر دهند و امری را که اجازه داده اند رد کنند، اما در صورتی که دختر ازدواج کند دیگر نمی‎توانند از تصمیم خود برگردند و اجازه خود را ساقط کنند. در این صورت این اجازه دیگر قابل رجوع نیست .
 4. در صورتی که پدر یا جد پدری با ازدواج دختر مخالف باشند یا درخواست ابطال ازدواج واقع شده را داشته باشند، موظفند دلایل مستند و مستدل مخالفت خود را ارائه دهند و نمی‌تواند برای مخالفت خود فقط به اقتدار پدری استناد کنند.
 • استرداد اموال مسروقه

  پیگیری اموال به سرقت رفته

  در صورتی که سارق خساراتی اموال دزدی وارد ‌کند، مال‌باخته باید دادخواست مطالبه خسارت به هما…
 • بیمه آتش سوزی ساختمان

  بیمه آتش سوزی ساختمان بر عهده کیست؟

  یکی از مهم ترین هزینه های مشترک که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی‎شود، هزینه بیمه آتش سوزی…
 • شرایط صحت معامله

  شرایط صحت معاملات چیست؟

  منظور از جهت معامله در واقع انگیزه و هدفی است که معامله‌کننده بر اثر آن، حاضر به معامله می…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

پیگیری اموال به سرقت رفته

در صورتی که سارق خساراتی اموال دزدی وارد ‌کند، مال‌باخته باید دادخواست مطالبه خسارت به هما…