خانه نکات حقوقی مشاغلی که می توان در واحد های مسکونی دائر کرد؟

مشاغلی که می توان در واحد های مسکونی دائر کرد؟

۰
0
بر اساس قانون شهرداری‎ها، تاسیس محل کسب در اماکنی که دارای سند مسکونی هستند، ممنوع می‎باشد و شهرداری با اطلاع قبلی نسبت به پلمپ محل کسبی که دارای کاربری مسکونی است اقدام می‎کند. اما تعدادی از مشاغل از این قاعده مستثنی هستند.
مشاغل

طبق قانون حرفه‎هایی نظیر دفتر وکالت، مطب، دفتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسی که به فعالیت مالک به عنوان استفاده تجاری محسوب نمی‌شود، می‎توانند در ملک مسکونی مستقر باشند و به کسب و کار خود بر اساس قوانین ادامه دهند. این مشاغل از مجوز قانونی لازم برای سکونت در مجتمع‎های مسکونی برخوردارند.

براساس قانون شهرداری‎ها، تاسیس محل کسب در اماکنی که دارای سند مسکونی هستند، ممنوع است و شهرداری با اطلاع قبلی نسبت به پلمپ محل کسبی که دارای کاربری مسکونی است اقدام می‎کند. اما تعدادی از مشاغل از این قاعده مستثنی هستند و در مواردی که قانون اجازه داده است، امکان تاسیس محل کسب و کار در اماکن مسکونی را دارند. از این موارد می‎توان به اجازه تاسیس دفتر وکالت و مطب پزشکان در ساختمان‎های مسکونی نام برد.

به گزارش مجله دلتا، طبق ماده واحده‎ که در سال 1366 که راجع به قانون محل مطب پزشکان تصویب شد امکان دائر کردن مطب در محل مسکونی توسط پزشک مستاجر و حرفه‎های وابسته با پزشکی، دارای مجوز قانونی اعلام شده‎اند. در این نوشتار سعی داریم با مثالی از تاسیس مطب پزشکی در خصوص دایر کردن مشاغل مجاز در قانون برای سکونت در ملک مسکونی بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مشاغل

سکونت پزشک در مطب ضروری است؟

طبق قوانین مصوب، فعالیت شغلی پزشکان و صاحبان مشاغل وابسته در ساختمان‌های مسکونی و تجاری ملکی و اجاری منع قانونی ندارد و دایر کردن مطب توسط مالک در محل مسکونی از نظر قانون به عنوان استفاده تجاری محسوب نشده است و همچنین، مکان استیجاری مطب پزشکان که برای عرضه خدمت علمی و تخصصی پزشکی و معالجه بیماران مورد استفاده واقع می‎شود، محل کسب و پیشه یا تجارت محسوب نمی‎شود.

رضایت سایر ساکنان درباره دایر کردن مطب

از آن جاییکه اغلب در مطب‎ها رفت‎وآمد بیماران بسیار است، دایر کردن مطب در منزل مسکونی باعث تردد زیاد بیماران و ایجاد مزاحمت برای دیگر ساکنان آن است، و بر طبق قانون باید حقوق تمامی ساکنان مجتمع‌های مسکونی مذکور رعایت شود. و پزشکان موظفند با رعایت ضوابط و مقررات رضایت تمامی ساکنان مجتمع خود را کسب کنند.

برای مثال تأسیس رادیولوژی در هر محلی نیاز به فراهم آوردن وسایل و ابزارهایی جهت حفاظت از اشعه دارد و رفت و آمد غیر متعارف بیماران ، حضور مداوم ایشان در راه پله ساختمان ، سر و صدای غیر قابل تحمل از جانب ایشان، و …. در صورتیکه این مزاحمت‎ها جدی و بر اساس عرف و عادت غیر قابل تحمل باشند و این موارد باعث شود فردی از ساکنین آن ساختمان مسکونی از فعالیت حرفه‎ای پزشک مذکور ناراضی باشد و بتواند این مزاحمت‎ها را برای دادگاه ثابت کند، در چنین شرایطی حکم به تعطیلی مطب مذکور در آن محل مسکونی داده خواهد شد.

مشاغل

منظور از مشاغل در قانون چه فعالیتی است؟

منظور از محل کسب یا پیشه یا تجارت محلی است که در آن منفعتی کسب می‌شود و هدف از تأسیس آن جلب منفعت است. چنانکه قانون نظام صنفی در تعریف فرد صنفی گفته است، فرد حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیت‌های صنفی شامل تولید ، خریدوفروش و توزیع و انجام خدمات بدنی یا فکری سرمایه‌گذاری کرده و به‌عنوان پیشه‌ور و صاحب حرفه و مشاغل آزاد، ‌خواه شخصا یا با مباشرت دیگران محل کسبی دایر یا وسیله کسب فراهم کند و تمام یا قسمتی از کالا یا خدمات را به‌طور مستقیم به مصرف‌کننده عرضه کند فرد صنفی شناخته می‌شود؛ بنابراین با این تفسیر، دایر کردن دفتر وکالت، استفاده تجاری از ملک مسکونی محسوب نمی‌شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.