خانه خبر و گزارش کاهش قیمت خانه به طور رسمی اعلام شد

کاهش قیمت خانه به طور رسمی اعلام شد

۰
1
کاهش میزان معاملات خانه شاید در نوع خود بی سابقه باشد اما پیش‎بینی هایی را که گفته می‎شد قیمت مسکن  به شدت افت می کند بی اثر کرد.
اخبار کاهش قیمت خانه

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد : به رغم اینکه  میزان معاملات خانه در شهریور امسال در مقایسه با مرداد ماه ۱۵ درصد افت داشته اما، کاهش قیمت فقط ۱،۶ درصد بوده است.

به گزارش مجله دلتا، در گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن جزئیات معاملات خانه در تهران طی شهریور امسال تشریح شده  و بر اساس آن اگر چه میزان  معاملات در ماه یاد شده در مقایسه با  شهریور پارسال ۷۲،۹ درصد کاهش داشته اما میانگین  قیمت خانه فقط ۱،۶ درصد کمتر شده است .

کاهش میزان معاملات خانه شاید در نوع خود بی سابقه باشد اما پیش‎بینی هایی را که گفته می‎شد قیمت مسکن  به شدت افت می‎کند بی اثر کرد.

نکته‎ای که در گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن به آن اشاره شده این است که  کاهش معاملات خانه در شهریور در مقایسه با مرداد  به طور میانگین در هر مترمربع ۲۸۱ هزار تومان بوده است.

کاهش ۱۵ درصدی معاملات خانه در شهریور ۹۸ در مقایسه با مرداد

گزارش منتشر شده همچنین حاکی است ، در شهریورماه امسال  تعداد معاملات مسکن  در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته که ۱۰ هزار و ۵۳۷ مورد  بود، معادل ۷۲.۹ درصد کاهش داشته است. همچنین در مقایسه با مرداد ۹۸ که ۳ هزار و ۳۶۸ مورد معامله خانه و آپارتمان به ثبت رسیده، معادل ۱۵.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

میانگین افت ۲۸۱ هزار تومان در هرمتر مربع در مقایسه با مرداد ماه

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین گزارش داده که میانگین قیمت یک مترمربع  واحد مسکونی در شهریور امسال در تهران ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان بوده که روند رو به کاهش قیمت خانه از ابتدای تابستان را در پی داشته است؛ ضمن اینکه در شهریور امسال در مقایسه با شهریور سال گذشته که میانگین یک متر مربع واحد مسکونی ۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود، نرخ مسکن ۳۷.۳ درصد رشد داشته ، اما در مقایسه با مرداد امسال که میانگین  یک مترمربع  واحد مسکونی ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان بود، کاهش ۱.۶ درصدی را به ثبت رسانده است.

گرانترین منطقه تهران مانند ماه‌های گذشته در شهریورامسال، منطقه یک پایتخت با مترمربعی ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان بود که تقریبا معادل میانگین قیمت خانه در فروردین ماه امسال محسوب می‎شود. از سوی دیگر، در رتبه دوم نیز منطقه ۳ با میانگین مترمربعی ۲۲ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار دارد.

ارزانترین منطقه تهران در شهریورماه ۹۸، منطقه ۱۸ با میانگین یک متر مربع ۵ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در رتبه دوم، منطقه ۱۹ با میانگین هر متر ۵ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۶۰۰ تومان جای دارد.

کاهش قیمت خانه

بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ با ۴۰۴ مورد معامله و میانگین یک مترمربع ۱۵ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۷۰۰ تومان در این منطقه به ثبت رسیده که در مقایسه با ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد امسال، قیمت خانه در منطقه ۵ کمتر شده ، اما تعداد معاملات در این منطقه در مقایسه با ماه گذشته افزایش داشته است.

کمترین تعداد معاملات خانه در منطقه ۱۹ و ۲۲ به ترتیب با ۲۳ و ۲۴ مورد  به ثبت رسید که در هر دو مورد، نسبت به ماه های گذشته روند نزولی داشته است.

منبع : اقتصادآنلاین

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

چند جوان با وام مسکن خانه دار می‌شوند؟

به دنبال رشد قیمت مسکن در دو سال گذشته، از اواخر سال 98 سقف وام خرید مسکن از طریق اوراق از…