خانه نکات حقوقی مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟

۰
6
در خصوص مدت زمان طلاق توافقی نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهر‎های مختلف ایران وجود ندارد و زمان قطعی را نمی‎توان پیش‌بینی کرد. به عنوان مثال در شهر تهران رویه هر یک از محاکم قضایی و شعبه‎های دادگاه متفاوت است و هر کدام مقررات مربوط به خود را دارند.
زمان طلاق توافقی

یکی از موارد مهم و اساسی در خصوص روابط حقوقی زناشویی، بحث طلاق است. امروزه به دلایل مختلف، میزان طلاق زوج‎ها در کشورمان افزایش یافته است که از منظر اجتماعی و خانوادگی، موجبات به وجود آمدن مخاطرات و معضلات اجتماعی مختلفی شده است.
در خصوص طلاق توافقی؛ مطالب و مقالات مختلفی در مجله دلتا منتشر شده است که می‎توانید با مطالعه آن‎ها اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این مطلب می‎خواهیم به مدت زمان متداول در خصوص سپری شدن روند اجرایی طلاق توافقی بپردازیم.

طلاق توافقی چیست؟

راهکاری که در سال‎های اخیر بسیار مورد استفاده در بحث طلاق قرار گرفته، طلاق توافقی است. در طلاق توافقی زن و مرد در کمال آرامش و به صورت قانونی در خصوص حقوق و تکالیف مربوط به عقد ازدواج‎ خود به یک توافق و جمع‌بندی نهایی رسیده و با مراجعه به دادگاه خانواده، نسبت به ارائه درخواست طلاق توافقی اقدام می‎کنند. در طی طلاق توافقی، زن و مرد بر سر مسائلی چون مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، اجرت المثل، حق طلاق و غیره به توافق رسیده و از مخاطرات متداول در مورد روند اجرایی مسائل دوری می‎کنند. با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر در امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواج با هم توافق کرده‎اند و تمایل به جدایی با رضایت یکدیگر دارند، بدیهی است که دادگاه‎ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری می‎‎کنند.

مدت زمان طلاق توافقی

مدت زمان طلاق توافقی

در خصوص مدت زمان طلاق توافقی، نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهر‎های مختلف ایران وجود ندارد و زمان قطعی را نمی‎توان پیش‎بینی کرد.
به عنوان مثال در شهر تهران رویه هریک از محاکم قضایی و شعبه‎های دادگاه متفاوت است و هر کدام مقررات مربوط به خود را دارند. بسیاری از محاکم قضایی رسیدگی‎کننده به پرونده طلاق توافقی، با در نظر گرفتن مشاوره‎های اجباری زمان‎بر و همچنین طولانی کردن روند طلاق توافقی، این موضوع را پیگیری می‎کنند که زن و شوهر در مدت زمان تعیین شده، از خواست‎ خود مبنی بر طلاق صرف‎نظر کرده و اقدام به ادامه زندگی زناشویی کنند. در بسیاری از موارد این راهکار مفید واقع شده و زوج‎ها پس از گذشت مدت زمانی، به دلایل مختلف از تصمیم‎شان برای طلاق منصرف شده و به زندگی مشترک‎ ادامه می‎دهند. اما در بسیاری از موارد موضوع طلاق به حدی جدی و حاد می‎شود که این راهکار نیز تاثیری بر تصمیم زوج‎ها ندارد.

طلاق توافقی

تعدادی از محاکم قضایی، دادگاه‎ها و شعب رسیدگی‎کننده به پرونده طلاق توافقی؛ در کمترین زمان ممکن اقدام به صدور گواهی عدم سازش و جاری کردن حکم طلاق برای زوج‎ها می‎کنند. با این اوصاف نمی‎‌توان مدت زمانی ثابت برای سپری شدن روند و رویه قضایی طلاق توافقی در محاکم قضایی ایران متصور شد.
در بسیاری از موارد دیده شده است که روند صادر شدن حکم طلاق توافقی برای زن و شوهر در یک دوره زمانی کوتاه سه تا پنج روزه به پایان رسیده و به راحتی زوج‎ها اقدام به طلاق توافقی می‎کنند، ولی در مواردی به دلیل مشاوره‎های رایگان اجباری و دیگر موارد، شاهد طولانی شدن و قطعاً فرسایشی شدن طلاق توافقی در محاکم قضایی هستیم. بد نیست بدانیم با توجه به اجباری شدن مشاوره قبل از طلاق در تهران حداقل زمان اخذ گواهی عدم‎ انصراف از طلاق برای زوج‎ها ۴۵ روز است و بعد از آن دادخواست طلاق توافقی ثبت می‎شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط طلاق در دوران بارداری “طلاق در دوران بارداری” را مطالعه کنید.

 • تمدید اجاره‌نامه

  نکاتی درباره تمدید اجاره نامه

  عقد اجاره یکی از رایج‎ترین و مهمترین قراردادها در زمینه حقوق ملکی است که بین موجر و مستاجر…
 • دیه

  تقسیط دیه امکان پذیر است؟

  دیه از جمله تدابیر قانونگذار برای حفظ حقوق شخص آسیب دیده از جرم در نظر گرفته شده است. به ع…
 • مصادره اموال

  مصادره اموال

  مصادره اموال در مواردی رخ می‎دهد که شخص مرتکب جرم شده است و در نتیجه ارتکاب جرم طبق قانون …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

نکاتی درباره تمدید اجاره نامه

عقد اجاره یکی از رایج‎ترین و مهمترین قراردادها در زمینه حقوق ملکی است که بین موجر و مستاجر…