خانه نکات حقوقی فرار از صحنه تصادف چه مجازاتی دارد؟

فرار از صحنه تصادف چه مجازاتی دارد؟

۰
2
در صورتی که راننده برای نجات یا کم کردن آسیب‌های ناشی از رانندگی به مصدوم کمک کند برای او امتیازاتی در نظر گرفته شده است.
مجازات فرار از صحنه تصادف

هر روز جان برخی از شهروندان در برخورد با وسایل نقلیه آسیب می‌بیند. در بسیاری از مواقع رساندن سریع مصدوم به بیمارستان می‌تواند جان او را نجات دهد به همین دلیل سرعت عمل بعد از وقوع این حوادث اهمیت زیادی در کاهش میزان خسارات جانی دارد. اما برخی به جای اینکه هر چه زودتر برای نجات جان مصدوم چاره‌ای بیندیشند از محل حادثه متواری می‌شوند. به گزارش مجله دلتا، قانون بین آن دسته از رانندگانی که پا روی وجدان می‌گذارند و از صحنه تصادف فرار می‌کنند با دیگر رانندگان تمایز قائل شده است. در این نوشتار به جرم فرار از صحنه تصادف خواهیم پرداخت.

مجازات راننده فراری

در صورتی که راننده خودرو با شخص دیگری تصادف کند و موجب کشته شدن او شود، اگر این حادثه عمدی نباشد، چنین قتلی شبه‎ عمد خواهد بود. مهم‌ترین مجازاتی که برای این جرم در نظر گرفته شده پرداخت دیه است که امروزه شرکت‌های بیمه پرداخت آن را تضمین می‌کنند.

قتل در نتیجه تصادف رانندگی به قصاص منتهی نمی‌شود؛ با این وجود، گاهی برخی رانندگان بعد از تصادف با فرار از صحنه تصادف، مجروح را به امان خدا رها کرده تا شاید از مجازات‌های این جرم فرار کنند. طبق قانون اگر بعد از تصادف، مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته باشد و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی از این کار خودداری یا برای فرار از تعقیب، محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند برای هر یک از موارد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

دادگاه نمی‌تواند در این مورد برای محکوم تخفیف قائل شود. قانونگذار نیز مقرر کرده است: بی ‎احتیاطی یا عدم رعایت مقررات، عدم‎ مهارت راننده که منجر به ایجاد صدمه بدنی به دیگری یا نقص و ضعف دائم یکی از اعضای بدن یا از بین رفتن قسمتی از عضو مصدوم شود، یا برخی از آسیب های دیگر از جمله وضع حمل زن قبل از موعد طبیعی را باعث شود مرتکب به حبس از دو ماه تا شش ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم خواهد شد.

مجازات فرار از صحنه تصادف

دیگر مواردی که باعث تشدید مجازات می‌شود

علاوه بر فرار از صحنه تصادف برخی از اعمال قبل از تصادف هم موجب می‌شود که مجازات مجرم شدیدتر شود که به شرح زیر است:
– مست بودن راننده
–  نداشتن گواهینامه 
– سرعت غیر مجاز
– نقص فنی خودرو
– رعایت نکردن مقررات عبور و مرور و رعایت نکردن حق تقدم عابران پیاده

در تمام موارد یاد شده راننده به دو سوم مجازات مقرر در قانون محکوم خواهد شد. درباره افرادی که مقصر اصلی حادثه را فراری دهند یا به او در ارتکاب جرم کمک کنند طبق قانون مجرم شناخته می‌شوند البته میزان مجازات بستگی به نوع جرم دارد.

در صورتی که راننده برای نجات یا کم کردن آسیب‌های ناشی از رانندگی به مصدوم کمک کند برای او امتیازاتی در نظر گرفته شده است:
اول اینکه راننده می‌تواند برای کمک به مصدوم وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد؛ البته به این شرط که برای کمک به مصدوم متوسل شدن به طریق دیگر ممکن نباشد. علاوه بر این، هرگاه راننده مصدوم را به مکان‎هایی برای درمان و استراحت منتقل یا ماموران مربوط را از حادثه آگاه و یا به هر نحو موجبات معالجه و استراحت مصدوم را فراهم کند، دادگاه تخفیف را درباره او اعمال خواهد کرد.

اگر راننده‌ای غیر از مقصر حادثه، مصدوم را به بیمارستان یا نزد نیروهای انتظامی منتقل کند این راننده نیز تحت حمایت قانون قرار خواهد گرفت.
مگر اینکه خود فرد یا مصدوم یا افراد دیگری او را مقصر قلمداد کنند یا دلایل و قرائن دیگری بر انتساب اتهام به وی دلالت داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با جریمه پارک کردن خودرو در پیاده‌رو “جریمه پارک خودرو در پیاده رو” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

حضانت فرزند و نکات قانونی آن

اگر زن و شوهر طلاق گرفته باشند و یا طلاقی صورت نگرفته باشد اما به دلیل اختلافات، جدا از یک…