خانه سبک زندگی سود 2/5میلیارد دلاری ترکیه از گردشگران ایران

سود 2/5میلیارد دلاری ترکیه از گردشگران ایران

۰
0

سال گذشته میلادی، ایرانی‌ها 2.5میلیارد دلار به ترکیه ای بردند که قبل از سال 2014 با بحران اقتصادی روبه‌رو شده بود و سرپا ماندن آن ابهام‌های زیادی داشت، با سرمایه‌گذاری چشمگیر در عرصه گردشگری، توانست به درآمدهای نجومی در این حوزه دست پیدا کند.
به گزارش مجله دلتا به نقل از ایران، سال 2015 کشور ترکیه به درآمد 31.5 میلیارد دلاری دست یافت و سال 2016 که جزو بدترین سال‌های گردشگری این کشور لقب گرفت میزان درآمد آنها به 22 میلیارد دلار رسید اما خیلی زود ترک‌ها کاهش 30 درصدی را جبران و سال گذشته میلادی 26.3 میلیارد دلار از گردشگران کشورشان جذب درآمد کردند.

در این میان ایرانی‌ها سهم بسیار بالایی در رونق گردشگری ترکیه داشتند. به‌گونه‌ای که سال 2107 ایرانی‌ها 2.5 میلیارد دلار ارز به ترکیه بردند. می‌گویند اقتصاد منطقه «وان» را گردشگران ایرانی می‌چرخانند و اگر دلارهای آنها نباشد وان با رکود عجیبی روبه‌رو خواهد شد. گردشگران سایر کشورها هم خیلی زود ترکیه را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند.

یکی از مدیران تورهای خارج از کشور در این زمینه می گوید: در گذشته سبد معرفی تور به خارج از کشور تنوع داشت اما دو ماهی است که تمرکز بیشتری بر ترکیه داریم.
این امر به دو علت است. اول اینکه قیمت دلار روند افزایشی به خود گرفته است لذا مردم برای کاهش هزینه‌های خود ترجیح می‌دهند از تورهای ارزان قیمت ترکیه استفاده کنند.دوم آنکه خرید در این کشور برای خیلی از خانواده‌ها صرف دارد.بدین جهت با یک تیر دونشان می‌زنند.

وی ادامه داد:ترکیه برای گردشگران احترام قائل است و سعی می‌کند با ارائه تخفیف و عرضه قیمت‌های رقابتی گردشگری خود را پر رونق نگه دارد. اما در ایران چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.حتی در برخی از موارد سفر به ترکیه یا سایر کشورهای همسایه ارزان‌تر از سفر به برخی از شهرهای کشورمان است.

بر اساس گزارشی که از سوی اتحادیه هتل‌های ترکیه منتشر شده، هر گردشگر ایرانی به‌طور متوسط 6شب در ترکیه اقامت گزیده و هزار دلار هزینه کرده و در مجموع 2.5 میلیون گردشگر ایرانی 2.5 میلیارد دلار برای ترکیه درآمد داشته‌اند. سرانه هزینه کرد سایر گردشگران خارجی در ترکیه 630 دلار بوده است. در بین شهرهای مختلف ترکیه، استانبول، وان و آنتالیا، محبوب‌ترین شهرها برای گردشگران ایرانی بوده‌اند.

 • طول عمر

  چگونه جوان شویم؟

  اکسیر طول عمر و جوانی شما در این خوراکی‎ها نهفته است؛ اگر شما هم به دنبال تغییر در رژیم یا…
 • جنگ غذا

  جنگ غذا با دارو!

  مواد غذایی با ارزش می‎توانند مثل یک شبه‎داروی قدرتمند عمل کنند؛ یعنی درست مثل یک تار و مار…
 • عرق کردن شبانه

  چرا شب ها عرق می‎کنیم؟

  چرا شب‌ها عرق می‎کنید؟ بهتر است بدانید دلیل تعریق شبانه شما به نوع بیماری‎ها و داروهای مصر…
بیشتر ببینید در سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.