خانه نکات حقوقی ملاقات زندانی چه قواعدی دارد؟

ملاقات زندانی چه قواعدی دارد؟

۰
0
طبق قانون به پدر، مادر، همسر، برادر، خواهر، فرزندان شخص بازداشت شده، پدر همسر و مادر همسر این اجازه و حق داده شده است که به صورت هفتگی با زندانی ملاقات داشته باشند.

کلیه زندانیان اعم از متهم و محکوم ‌می‌توانند بر طبق قانون با خانواده، آشنایان و بستگان خود به وسیله قرار ملاقات و یا مکاتبه در ارتباط باشند. مگر اینکه با دستور مقام قضایی منعی قانونی در این رابطه وجود داشته باشد که در این وضعیت زندانی ممنوع‎الملاقات خواهد بود.

در صورتی که قرار ملاقات با زندانی و یا مکاتبه کردن با او برخلاف حسن جریان محاکمه باشد، قاضی باید به صورت کتبی ملاقات و مکاتبه با متهم را ممنوع کند. در این شرایط تا زمان اتمام ممنوعیت امکان ملاقات و مکاتبه با زندانی وجود نخواهد داشت، مگر با اجازه کتبی قاضی مورد نظر صورت گیرد. به محض شروع محاکمه، قرار ملاقات وکیل مدافع با زندانی تنظیم خواهد شد.در مجله پیام دلتا شرایط و مقررات دیدار با زندانی بررسی شده است.برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

چه کسانی اجازه ملاقات با زندانی را دارند؟

طبق قانون به پدر، مادر، همسر، برادر، خواهر، فرزندان شخص بازداشت شده، پدر همسر و مادر همسر این حق داده شده است که به صورت هفتگی با زندانی ملاقات داشته باشند. سایر بستگان و دوستان زندانی ‌می‌توانند در صورت تمایل، درخواست خود را به رئیس زندان و یا قاضی ناظر اعلام  کنند و در صورت اجازه از سوی این مقامات، وقت ملاقات بگیرند.

ملاقات حضوری و خصوصی

چنانچه زندانی حسن رفتار و کردار داشته باشد، ‌می‌تواند با همسر، فرزندانش، پدر، مادر، خواهر، برادر، پدر همسر و مادر همسر به صورت حضوری ولی با حضور مامور ملاقات داشته باشد.در برخی از موارد بنا به درخواست زندانی و موافقت رئیس زندان و یا قاضی ناظر زندان به شخص بازداشت شده اجازه ملاقات حضوری بدون حضور مامور با همسر و یا فرزندان داده ‌می‌شود.

ملاقات با زندانی

ملاقات وکیل با زندانی

در قانون این اجازه به وکلای دادگستری داده شده است که در صورت داشتن وکالتنامه ‌رسمی ‌برای محافظت از حقوق موکل خود در هر زمانی که ضروری دیدند به زندان مراجعه کنند. آنها باید پس از ورود از مقامات قضایی ذی‎صلاح مجوز کتبی بگیرند و پس از دریافت آن، وکالتنامه رسمی ‌را به رئیس زندان ارائه دهند. وکلا ‌می‌توانند در صورت وجود شرایط لازم با موکل خود در اتاقی مجزا از اتاق عمومی‌ ملاقات داشته باشند. در صورتی که زندانی مورد نظر ممنوع‎الملاقات باشد، ملاقات پس از اجازه مقام قضایی مورد نظر امکان پذیر ‌می‌شود.

چند نکته در خصوص ملاقات زندانی

 1. باید برنامه ملاقات زندانیان به گونه ای تنظیم شود که هر یک از آن ها حداقل  ۱ مرتبه در هفته قرار ملاقات داشته باشد و زمان هر ملاقات کمتر از ۲۰ دقیقه نباشد.
 2. با نظر رئیس زندان و یا بالاترین مقام موجود در زندان ‌می‌توان برای زندانی قرار ملاقاتی خارج از وقت اداری تنظیم کرد.
 3. رئیس زندان ‌می‌تواند در صورت بیماری و بستری  شدن زندانی در بیمارستان و عدم توانایی وی در حرکت، بسته به نظر پزشک تسهیلات لازم برای ملاقات با زندانی بیمار را فراهم آورد.
 4. رد و بدل شدن نامه و یا اشیاء مجاز بین ملاقات کننده و زندانی بدون کسب اجازه از رئیس زندان و یا نماینده او به هر روشی ممنوع ‌است.
 • استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر

  مجازات استفاده از دفترچه درمانی دیگران

  کارشناسان ناظر بیمارستانی که نمایندگانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستند، به موجب اختیارا…
 • عقب نشینی ساختمان

  قانون عقب‌نشینی ساختمان

  قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…
 • وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل بعد از فوت موکل

  وکالت بلاعزل یکی از پایدارترین نوع وکالت است که موکل به وکیل وکالت می‌دهد و در وکالتنامه ح…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

مجازات استفاده از دفترچه درمانی دیگران

کارشناسان ناظر بیمارستانی که نمایندگانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستند، به موجب اختیارا…