خانه مطالب پیشنهادی چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک

چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک

۰
4
چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده و خیلی‌ها به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان درمی‌آورند.دارندگان چک و صاحبان حساب‌جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند، از دسته‌چک آنان سوءاستفاده نمی‌شود و یا سوءاستفاده به حداقل ممکن می‌رسد.
چک

همواره  در خصوص چک نکاتی وجود دارد که حتی مدیران و کسبه که به مراتب بیش از سایرین از چک استفاده می‎کنند با ‎رعایت نکردن این نکات ناخواسته موجبات جعل و سوء استفاده را برای سودجویان فراهم می‎آورند.

به گزارش مجله پیام دلتا چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده است .خیلی‌ها به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان درمی‌آورند و بسیاری از زندانی‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که به سبب ناآگاهی از قانون چک گرفتار شده‌اند.دارندگان چک و صاحبان حساب‌جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند، از دسته‌چک آنان سوءاستفاده نمی‌شود و یا سوءاستفاده به حداقل ممکن می‌رسد.

چک

چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک :

– هنگام نوشتن متن چک سعی کنید شخصا” و با قلم خود متن چک را بنویسید، حتی اگر طرف مقابل مورد اعتماد شما باشد، هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند.

– در قسمت «مبلغ چک» میزان آن را هم به‌صورت ریال و هم تومان بنویسید و همچنین در قسمت «در وجه» سعی کنید که وجه را به اسم شخص بنویسید و تا می‌توانید از نوشتن کلمه «حامل» خودداری کنید.

– در داخل شکل مستطیل که باید مبلغ به عدد نوشته شود سعی کنید از سمت چپ با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه «ریال» شروع به نوشتن کنید و پس از نوشتن مبلغ در جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره کشیده شود.

– سعی کنید چک را به‌ آرامی بنویسید و از شتاب‌زدگی و عجله در نوشتن خودداری  و تا آن‌جا که ممکن است بدون قلم‌خوردگی چک را صادر کنید.

– چنانچه در هنگام نوشتن دچار قلم‌خوردگی شدید حتی دریک حرف یا یک عدد ایجاد شود، پشت چک قید شود که قلم خوردگی از جانب شمااست و آنرا تصحیح کنید.

– در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که به‌راحتی قابل جعل باشد خودداری  و زیر امضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید.

– پس از صدور چک ته چک را نیز کامل کرده و تاریخ  و مبلغ چک و این‌که چک را به چه کسی داده‌اید حتماً قید کنید.

چک

– از نمونه امضاء خود در قسمت ته چک و برگه و جلد دسته‌چک خودداری کنید تا چنانچه چک یا دسته‌چک مفقود شد یا مورد دستبرد قرار گرفت جعل نمونه امضاء صورت نگیرد.

– چنانچه دسته‌چک یا یک برگ چک مفقود یا مورد سرقت قرار گرفت در اسرع وقت به بانک اطلاع دهید و طبق ماده 14 قانون چک ظرف مدت یک هفته به دادسرا مراجعه کرده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید.

چنانچه به دادسرا مراجعه نشود و دستور قضایی صادر نگردد بانک مسئولیتی نخواهد داشت و می‌تواند وجه‎چک را پرداخت و یا چک را برگشت بزند.

– با توجه به مشکلات و تراکم کار در بانک و برای جلوگیری از برگشت خوردن چک سعی کنید مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانک تأمین کنید و چنانچه در تأمین وجه چک در موعد مقرر دچار مشکل شدید حتماً با دارنده چک هماهنگ کرده به او اطلاع دهید و از او مهلت درخواست  کنید تا با برگشت خوردن چک و بدحسابی مواجه نشوید.

– کسی که چک بلامحل صادر کند طبق قانون چک ،علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد، پس باعث گرفتاری خود نشویم . در ضمن چنانچه چکی را بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به‌ طرف مقابل دادید حتماً از او رسید دریافت کنید.

 • کباب

  کاشف کباب ایرانی بود!

  کباب مختص ایران نیست و کشورهای دیگر مانند یونان، قفقاز، ترکیه و ... هم این غذا را به سبک و…
 • پیراشکی گوشت

  تهیه پیراشکی گوشت خوشمزه

  پیراشکی‌ها انواع مختلفی دارند. یکی از خوش‌مزه‌ترین و پرطرفدارترین آن‌ها، پیراشکی گوشت است.…
 • فواید انگور

  انگور؛ مکمل طبیعی چاقی و لاغری

  میوه درمانی و به‎خصوص مصرف انگور می‎تواند فواید زیادی برای سیستم ایمنی بدن خانم‎ها داشته ب…
بیشتر ببینید در مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.