خانه مطالب پیشنهادی چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک

چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک

۱
4
چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده و خیلی‌ها به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان درمی‌آورند.دارندگان چک و صاحبان حساب‌جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند، از دسته‌چک آنان سوءاستفاده نمی‌شود و یا سوءاستفاده به حداقل ممکن می‌رسد.
چک

همواره  در خصوص چک نکاتی وجود دارد که حتی مدیران و کسبه که به مراتب بیش از سایرین از چک استفاده می‎کنند با ‎رعایت نکردن این نکات ناخواسته موجبات جعل و سوء استفاده را برای سودجویان فراهم می‎آورند.

به گزارش مجله پیام دلتا چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده است .خیلی‌ها به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان درمی‌آورند و بسیاری از زندانی‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که به سبب ناآگاهی از قانون چک گرفتار شده‌اند.دارندگان چک و صاحبان حساب‌جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند، از دسته‌چک آنان سوءاستفاده نمی‌شود و یا سوءاستفاده به حداقل ممکن می‌رسد.

چک

چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک :

– هنگام نوشتن متن چک سعی کنید شخصا” و با قلم خود متن چک را بنویسید، حتی اگر طرف مقابل مورد اعتماد شما باشد، هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند.

– در قسمت «مبلغ چک» میزان آن را هم به‌صورت ریال و هم تومان بنویسید و همچنین در قسمت «در وجه» سعی کنید که وجه را به اسم شخص بنویسید و تا می‌توانید از نوشتن کلمه «حامل» خودداری کنید.

– در داخل شکل مستطیل که باید مبلغ به عدد نوشته شود سعی کنید از سمت چپ با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه «ریال» شروع به نوشتن کنید و پس از نوشتن مبلغ در جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره کشیده شود.

– سعی کنید چک را به‌ آرامی بنویسید و از شتاب‌زدگی و عجله در نوشتن خودداری  و تا آن‌جا که ممکن است بدون قلم‌خوردگی چک را صادر کنید.

– چنانچه در هنگام نوشتن دچار قلم‌خوردگی شدید حتی دریک حرف یا یک عدد ایجاد شود، پشت چک قید شود که قلم خوردگی از جانب شمااست و آنرا تصحیح کنید.

– در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که به‌راحتی قابل جعل باشد خودداری  و زیر امضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید.

– پس از صدور چک ته چک را نیز کامل کرده و تاریخ  و مبلغ چک و این‌که چک را به چه کسی داده‌اید حتماً قید کنید.

چک

– از نمونه امضاء خود در قسمت ته چک و برگه و جلد دسته‌چک خودداری کنید تا چنانچه چک یا دسته‌چک مفقود شد یا مورد دستبرد قرار گرفت جعل نمونه امضاء صورت نگیرد.

– چنانچه دسته‌چک یا یک برگ چک مفقود یا مورد سرقت قرار گرفت در اسرع وقت به بانک اطلاع دهید و طبق ماده ۱۴ قانون چک ظرف مدت یک هفته به دادسرا مراجعه کرده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید.

چنانچه به دادسرا مراجعه نشود و دستور قضایی صادر نگردد بانک مسئولیتی نخواهد داشت و می‌تواند وجه‎چک را پرداخت و یا چک را برگشت بزند.

– با توجه به مشکلات و تراکم کار در بانک و برای جلوگیری از برگشت خوردن چک سعی کنید مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانک تأمین کنید و چنانچه در تأمین وجه چک در موعد مقرر دچار مشکل شدید حتماً با دارنده چک هماهنگ کرده به او اطلاع دهید و از او مهلت درخواست  کنید تا با برگشت خوردن چک و بدحسابی مواجه نشوید.

– کسی که چک بلامحل صادر کند طبق قانون چک ،علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد، پس باعث گرفتاری خود نشویم . در ضمن چنانچه چکی را بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به‌ طرف مقابل دادید حتماً از او رسید دریافت کنید.

بیشتر ببینید در مطالب پیشنهادی

یک نظر

  1. ناشناس

    ۷ آبان، ۱۳۹۸ در ۶:۲۲ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

جریمه پوشاندن پلاک خودرو

علاوه بر پوشاندن پلاک برخی از رانندگان اقدام به مخدوش کردن شماره پلاک ماشین می‌‌کنند. به ط…