خانه خبر و گزارش حذف تسهیلات خرید از معادلات بازار مسکن

حذف تسهیلات خرید از معادلات بازار مسکن

۳
2
براساس آمارهای فرابورس، میزان معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در هفته گذشته به 210 هزار برگ رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن 45 درصد کاهش داشت.
تسهیلات خرید

بررسی‌ها نشان می‌دهد، میانگین قیمت خانه از اواسط سال ۹۶تاکنون ۲۰۰ درصد رشد داشته است .در این فرایند، نسبت پوشش‌ دهی قوی‌ترین تسهیلات خرید خانه ، یعنی وام مسکن یکم زوج ها ، از ۵۳ درصد در سال ۹۶به ۱۶درصد در نیمه سال‌ 98 رسیده است.

به گزارش مجله پیام دلتا، آمارها نشان می دهند، میانگین قیمت یک واحد مسکونی برابر الگوی مصرف در شهر تهران در میانه سال 96 معادل 337 میلیون تومان بوده و تسهیلات 160میلیون تومانی مسکن یکم زوج های تهرانی بیش از نیمی از این هزینه را جبران می‌کرد.

 ارزش همین واحد مسکونی در میانه امسال به مرز یک میلیارد تومان رسیده است و تسهیلات 160میلیون تومانی زوج های تهرانی فقط 16درصد از آن را پوشش می‌دهد.

در این اوضاع، افزایش سقف وام مسکن، تنها راهی است که برای ترمیم شکاف میان قدرت پوشش دهی وام و ارزش مسکن وجود دارد؛ اما با توجه به اینکه افزایش وام خرید خانه منجر به تحریک و افزایش دوباره قیمت مسکن می‌شود، در عمل این گزینه از دستور کار خارج شده است. هرچند با افزایش سقف وام مسکن، مبلغ اقساط بازپرداخت نیز بالا خواهد رفت و از دایره توان پرداخت متقاضیان وام مسکن خارج می‌شود.

سقوط  معاملات  وام مسکن

در پی گرانی خانه  و کاهش شدید متقاضیان مصرفی در این بازار، میزان معاملات و قیمت فروش اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس از ابتدای امسال با ریزشی بی‌سابقه روبه رو شده است.

تسهیلات خرید

براساس آمارهای فرابورس، میزان معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در هفته گذشته به 210 هزار برگ رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن 45 درصد کاهش داشت.

 همچنین آمارهای مربوط به معاملات این اوراق از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعاً 8میلیون و 220هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که در مقایسه با پارسال 14 درصد کاهش دارد.

البته مقایسه ارزش اوراق معامله شده در این دوره زمانی با دوره مشابه سال گذشته از کاهش بسیار ملموس‌تری حکایت دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش تقاضا برای خرید اوراق گواهی تسهیلات مسکن، کاهش قیمت این اوراق نیز باعث پایین آمدن گردش مالی این بازار شده است.

طبق آمارهای رسمی، از ابتدای امسال تاکنون 369 میلیارد و 900 میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران داد وستد شده که این میزان در مقایسه با ارزش 633 میلیارد تومانی معاملات این اوراق در دوره مشابه سال گذشته 42 درصد افت کرده است.

در این شرایط، قیمت هر برگ از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از 65 هزار تومان در سال گذشته به محدوده 45هزار تومان در سال‌ 98 رسیده است، ازآنجا‌که متقاضیان باید برای دریافت هر یک میلیون تومان وام مسکن از بانک مسکن، 2برگه از این اوراق را بخرند، هزینه دریافت یک وام 60 میلیون تومانی با این اوراق 2.5 میلیون تومان کاهش یافته است که البته در مقابل قیمت‌های بازار مسکن رقم دندان‌گیری محسوب نمی‌شود و خریداران  خانه  را به خرید با استفاده از اوراق ترغیب نمی‌کند

منبع : اقتصادآنلاین به نقل از همشهری

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

۳ دیدگاه

 1. علي حنيفه پور

  ۲۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۳:۱۷ ب.ظ

  جای تاسف داره واقعا

  پاسخ

 2. رحیمی

  ۲۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۳:۰۶ ب.ظ

  عالی

  پاسخ

 3. روزبهاني

  ۲۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۲:۱۱ ب.ظ

  عالی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.