خانه خبر و گزارش مالکان خانه‌های بزرگ و اجاره های نجومی

مالکان خانه‌های بزرگ و اجاره های نجومی

۴
0
با آغاز فصل تابستان که به طور معمول، فصل اجاره محسوب می‌شود، گرانی‌ها و بی ثباتی در معاملات به بخش اجاره نیز کشیده شد. اگرچه رشد قیمت ملک و اجاره آن در بسیاری از نقاط تهران در نسبتی منطقی افزایش نشان می‌دادند اما در این میان برخی ارقام نجومی نیز در آگهی‌های اجاره دیده می‌شد.
مالکان خانه

به رغم اینکه بازار مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه در حوزه رهن و اجاره اندک‌اندک به کما می‌رود، اما در این میان، هنوز هم برخی مالکان خانه های بزرگ با قیمت‌های نجومی همچنان در بازار مسکن عرض اندام می‌کنند.

این نرخ‌های بالای اجاره به‌ویژه در بخش واحدهای با متراژ بالاتر از ۸۰ و ۱۰۰ متر نشان می‌دهد برخی از مالکان هنوز هم به واقع‌بینی در مورد شرایط رکودی بازار مسکن دست نیافته و قیمت‌ها را به صورت توهمی بالا نگاه داشته‌اند.

به گزارش مجله پیام دلتا، بررسی‌ها از بازار رهن و اجاره مسکن در تهران نشان می‌دهد یک واحد ۳۰۰ متری در باغ فردوس به قیمت دو میلیارد تومان رهن داده می‌شود. اگرچه واحدهای با متراژ بالا همواره مشتریان خود را دارند اما نرخ‌هایی این‌چنین در برخی مناطق تهران همچنان غیرمنطقی و نامتعارف به نظر می‌رسد.

افزایش قیمت خانه در بخش های خرید و فروش و رهن و اجاره از شهریورماه سال 96 و پایان فصول رکودی، به تدریج آغاز شده بود و روال منطقی خود را طی می‌کرد.

 با تحریم های آمریکا و واکنش روانی بازارهای مختلف به آینده مبهم اقتصادی کشور، نرخ ارز در یک دوره کوتاه بسیار اوج گرفت و تمام کالاها و خدمات به پیروی از آن دچار نوسانات افزایشی مستمر شدند.

مالکان خانه

 در این میان، بازار مسکن که دوران رشد خود را نیز می‌گذراند، به ناگاه با افزایش بیش از 100 درصدی در مناطق مختلف تهران روبه‌رو شد و رویای خانه‌دار شدن خانوارهای قشر متوسط شهری را به باد داد.

 از سوی دیگر با آغاز فصل تابستان که به طور معمول، فصل اجاره محسوب می‌شود، گرانی‌ها و بی ثباتی در معاملات به بخش اجاره نیز کشیده شد. اگرچه رشد قیمت ملک و اجاره آن در بسیاری از نقاط تهران در نسبتی منطقی افزایش نشان می‌دادند اما در این میان برخی ارقام نجومی نیز در آگهی‌های اجاره دیده می‌شد.

 با آغاز روند رو به رکود بازار مسکن در یکی دو ماه اخیر، انتظار می‌رفت این گونه ارقام با این بازار خداحافظی کرده باشند، اما به نظر می‌رسد برخی مالکان هنوز هم در خواب گرانی عجیب سال گذشته به سر می‌برند.

گرانی اجاره‌بها در متراژ‌های بالا

باید توجه داشت که نرخ‌های نجومی اجاره مسکن در این دوره بیشتر به متراژهای بالا جدای از سال ساخت، تعلق دارد که همواره بازار خود را حفظ می‌کنند . شاید اصلی‌ترین دلیل باقی‌ماندن توهم گرانی در این بخش از بازار مسکن نیز همین امر باشد.

 در حقیقت، بخش عرضه ، نرخ‌های خود را به امید موارد محدود بخش تقاضا بالا نگاه داشته است. بررسی‌های جدید بازار اجاره‌بها در تهران نشان می‌دهد رهن یک واحد 165مترمربعی واقع در نیاوران با یک میلیارد تومان اجاره ماهانه عرضه شده است.

همچنین یک واحد مسکونی 55 مترمربعی 18 سال ساخت واقع در زعفرانیه با شرایط 100میلیون تومان رهن و چهار میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده است . آپارتمان 110متری دو خوابه چهار ساله در درکه با شرایط 200میلیون رهن و پنج میلیون تومان اجاره ماهانه، واحد مسکونی سه خوابه در فرمانیه با عمر سه سال با 600میلیون تومان رهن، واحد 140متری هشت سال ساخت واقع در درکه با 300 میلیون تومان رهن و ماهانه پنج میلیون تومان اجاره و آپارتمان نوساز 105متری با 150میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه 12میلیون تومانی در بازار اجاره‌بهای مسکن عرضه شده است.

همچنین در فرمانیه رهن یک واحد چهار سال ساخت 100 مترمربعی 110میلیون با اجاره ماهانه هفت میلیون تومانی پیشنهاد شده  است. در این میان به نظر می‌رسد بازار رهن و اجاره که انتهای فصل رونق خود را سپری می‌کند تقریبا از متقاضیان خالی مانده و چشم به راه زوج‌های جوان خانه‌اولی است.

برآوردها از خانه‌های خالی‌مانده مالکان در این فصل نشان می‌دهد متراژ‌های پایین که عموما به دلیل کاهش توان خرید مستاجران از استقبال بیشتری برخوردار بوده‌اند، به دلایلی نظیر امکانات اندک و قدیمی‌شدن همچنان در آگهی ‌های مشاوران املاک باقی مانده اند.

منبع : اقتصادآنلاین به نقل از آرمان

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

۴ دیدگاه

 1. میلاد سلمان زاده

  12 سپتامبر، 2019 در 3:00 ب.ظ

  عالی

  پاسخ

 2. فرهاد کرمی

  12 سپتامبر، 2019 در 10:18 ق.ظ

 3. علي حنيفه پور

  12 سپتامبر، 2019 در 10:09 ق.ظ

  واقعا قیمتهای بالا و عجیبی هست

  پاسخ

 4. ثامن

  12 سپتامبر، 2019 در 9:38 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.