خانه خبر و گزارش فرار سرمایه از بازار مسکن

فرار سرمایه از بازار مسکن

۳
1
از نکات بازار مسکن مردادماه امسال، ادامه کوچ سرمایه به مناطق ارزان و جنوبی شهر بوده که باعث شده رشد سالانه قیمت مسکن در منطقه 18 تهران با ثبت رکورد رشد 102 درصدی، بیشترین افزایش قیمت را تجربه کند.
سرمایه

براساس آمارها، باوجود اینکه میانگین قیمت مسکن در 5‌ ماه امسال دوبرابر بیش از مدت مشابه سال گذشته است، در سایه رکود سنگین و کاهش شدید میزان و ارزش معاملات، مجموع سرمایه مبادله شده در بازار مسکن 12.5 درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته و عقب‌نشینی خریداران به چالش اصلی بازار تبدیل شده است.

به گزارش مجله پیام دلتا، در مردادماه امسال، میانگین قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران به 13 میلیون و 190 هزار تومان رسید که نسبت به تیرماه 3.1درصد کاهش ولی نسبت به مردادسال گذشته 77.5 درصد افزایش دارد.

 در مردادماه تعداد معاملات خریدوفروش خانه به 3 هزار و 368 واحد رسید که در مقایسه با تیرماه 31.2 درصد و نسبت به مردادماه سال گذشته 74.3 درصد کاهش نشان می‌دهد. براساس این آمارها در مردادماه امسال عملاً تب تورم در بازار مسکن فرو نشسته و این بازار از دوره رکود تورمی وارد دوره سنگین رکود معاملاتی شده است.

نقشه قیمتی بازار مسکن تهران

در‌ماه گذشته منطقه 19 با میانگین قیمت 5میلیون و 810 هزار تومان، ارزان‌ترین منطقه تهران بوده و در مقابل منطقه یک با میانگین قیمت 29 میلیون و 210 هزار تومان برای هر مترمربع زیربنای مسکونی، همچنان جایگاه گران‌ترین منطقه تهران را حفظ کرده است.سرمایه

براساس آمارها در معاملات مردادماه بازار مسکن تهران، برای نخستین بار میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در منطقه 4تهران از میانگین قیمت بازار پایین‌تر آمده، تا پیش از این همیشه میانگین قیمت مسکن در مناطق یک تا 6 پایتخت بالاتر از میانگین نرخ بازار ثبت می‌شد.

از دیگر نکات بازار مسکن مردادماه امسال، ادامه کوچ سرمایه به مناطق ارزان و جنوبی شهر بوده که باعث شده رشد سالانه قیمت مسکن در منطقه 18 تهران با ثبت رکورد رشد 102 درصدی، بیشترین افزایش قیمت را تجربه کند.

 البته این کوچ سرمایه لزوماً بر قیمت مسکن در تمام مناطق ارزان‌قیمت شهر تاثیر نداشته و منطقه 19 که استقبال کمتری برای سرمایه‌گذاری داشته، با رشد 54.2درصدی، کمترین میزان رشد سالانه در قیمت مسکن را تجربه کرده است.

منطقه 5 همچنان رکورددار

بررسی توزیع فراوانی تعداد معاملات انجام شده به تفکیک 22 منطقه تهران نشان می‌دهد در مردادماه امسال همچنان منطقه 5 با سهم 12.5 درصد از کل معاملات بازار مسکن، رکورددار تعداد معاملات مانده و منطقه 22 با سهم 0.8 درصد از کل معاملات بازار مسکن تهران، عنوان راکدترین بازار مسکن پایتخت را به‌خود اختصاص داده است. در این‌ماه 6منطقه پایتخت شامل مناطق 5، 2، 4، 10، 14و 7 به‌ترتیب پرمعامله‌ترین مناطق تهران بوده‌اند و بیش از نیمی از تعداد معاملات را به‌خود اختصاص داده‌اند.

نبض بازار در دست میلیاردرها

آمارها نشان می‌دهد در مردادماه امسال، 47.4 درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران به واحدهای مسکونی با قیمت بیش از 12 میلیون تومان برای یک مترمربع زیربنا اختصاص داشته و درمجموع 43 درصد از واحدهای معامله شده در این ماه، بیش از یک میلیارد تومان قیمت داشته‌اند.

 از سوی دیگر، بررسی میزان کاهش معاملات واحدهای مسکونی از نظر متراژ نشان می‌دهد در مردادماه امسال بیشترین میزان کاهش به واحدهای با متراژ 140 تا 160 متر اختصاص داشته و واحدهای با متراژ بیش از 200 مترمربع زیربنا از کمترین کاهش رشد برخوردار بوده‌اند. با توجه به اینکه در وضعیت فعلی اغلب دهک‌های درآمدی از خرید خانه ناتوان شده‌اند، این آمارها از تداوم معاملات در واحدهایی حکایت دارد که اصولاً متقاضیان آنها دهک‌های بالای درآمدی است .

کاهش 12.5 درصد گردش مالی

بررسی تحولات بازار مسکن شهر تهران در 5 ماه سال 98 حاکی است در این دوره زمانی 30 هزار و 200 واحد مسکونی معامله شده که 54.9 درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته است. میانگین قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در این دوره نیز به 12 میلیون و 870 هزار تومان رسیده که در مقایسه با 5 ماهه 97 بالغ‌ بر 98.2 درصد افزایش نشان می‌دهد. از دیگر نکات به‌دست آمده از اطلاعات مربوط به بازار مسکن در 5 ماهه امسال این است که مجموع سرمایه مبادله شده در این دوره زمانی به 32 هزار و 470 میلیارد تومان رسیده و باوجود رشد دو برابری قیمت‌ها، به‌دلیل  افت قابل‌تأمل تعداد معامله هنوز 12.5 درصد از دوره مشابه سال قبل کمتر است. این کاهش میزان سرمایه مبادله شده در بازار مسکن، نشانه ای محکم برای کاهش نقد شوندگی بازار مسکن است و نشان می‌دهد در سایه رکود سنگین بازار مسکن، خریداران به‌صورت جدی از بازار خارج شده‌اند.

منبع :اقتصادآنلاین به نقل از همشهری

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

۳ دیدگاه

 1. میلاد سلمان زاده

  ۲۱ شهریور، ۱۳۹۸ در ۳:۰۷ ب.ظ

  بسیار عالی

  پاسخ

 2. ملکی

  ۲۰ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱:۰۱ ب.ظ

  خیلی هم عالی

  پاسخ

 3. روزبهاني

  ۲۰ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۷ ق.ظ

  ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.