خانه سلامتی عادتی رایج اما خطرناک

عادتی رایج اما خطرناک

۴
0
خوردن قند برای سلامتی مضر است؛ اما اینکه یک شیرینی دیگر را جایگزین آن کنیم خالی از اشکال نیست.
نوشیدن چای با خرما

نوشیدن چای با یک شیرین‌کننده، از جمله قند بین ما ایرانیان بسیار رایج است. بسیاری بر این باورند که  برای جلوگیری از مضرات قند بهتر است نوشیدن چای با خرما را انتخاب کنند.

به گزارش مجله پیام دلتا؛ برخی افراد می‌گویند ما به جای این قندها، قند طبیعی مصرف می‌کنیم و نوشیدن چای با خرما را انتخاب کرده‌ایم یا مثلاً با چایمان توت خشک، کشمش و موادی از این قبیل می‌خوریم تا قند خونمان بالا نرود و بعد هم می‌بینیم که با یک فنجان چای ۲۰ عدد توت خشک یا میوه‌های مشابه می‌خورند.

در جواب این افراد باید گفت که اتفاقاً قندی که در قندان دارید، قند مصنوعی نیست و قند طبیعی است که از نیشکر و چغندر گرفته شده است.

از طرفی قندی که در میوه‌هایی مانند کشمش،‌ توت خشک، خرما و…وجود دارد، قند آزاد است. یعنی به راحتی جذب بدن می‌شود و میزان کالری آن مانند سایر قندهااست یعنی به ازای هر یک گرم، مصرف آن‌ها ۴ کیلوکالری انرژی به بدن می‌رسد و مصرف زیاد این خوراکی‌ها مانند مصرف زیاد قندهای معمولی عوارضی دارد.

نوشیدن چای با خرما

هر یک حبه قند حدود ۳ گرم وزن دارد. با این فرض که هر یک گرم قند ۴ کیلوکالری انرژی تولید کند، انرژی دریافتی بدن با خوردن یک حبه قند معمولی ۱۲ کیلوکالری است. در حالی که بیشتر افرادی که چایشان را با تعدادی خرما، کشمش، توت خشک و… می‌خورند، حدود ۶۰-۵۰ کیلوکالری انرژی دریافت می‌کنند.

قند خرما، توت و به طور کلی هرمواد قندی هنگامی که با آب جوش یاچای داغ تماس پیدا می کند بدن تمام شیرینی های این مواد را جذب کرده و انرژی موجود در آنها جذب بدن نمی شود.

گفتنی است چای و قهوه در تمام کشورهای دنیا نوشیدنی های بسیار رایجی هستند که افراد عادت دارند آنها را با مواد شیرین مصرف کنند اما این مواد قندی به سلامت دندان ها آسیب رسانده و سبب بالا رفتن قندخون و در نهایت دیابت می شود.

مصرف میوه های خشک در کنار چای بهترین گزینه به جای قند، خرما و توت نیست؛ هرچند که پزشکان بر این باورند مصرف میوه های خشک انرژی مورد نیاز بدن را فراهم کرده و برای سلامتی ضرری ندارند.

 • دمنوش-گیاهی-ضد-سرماخوردگی

  17 دمنوش گیاهی ضد سرماخوردگی!

  درمان سرماخوردگی با دمنوش های گیاهی! این بار کار از آویشن، عسل، لیمو، نعناع و پونه که کم و…
 • سرطان شایع زنان

  5 سرطان خطرناک در کمین زنان!

  سرطان های شایع در خانم ها چیست؟ قطعا بیماری سرطان با انواع مختلفش می‌تواند گریبان مردان و …
 • عفونت مثانه

  درمان فوری عفونت مثانه !

  عسل تنها راه نجات از این بیماری است؛ کدام بیماری؟ عفونت مثانه را می‌گوییم؛ نشانه سوزش ادرا…
بیشتر ببینید در سلامتی

۴ دیدگاه

 1. میلاد سلمان زاده

  12 سپتامبر، 2019 در 3:05 ب.ظ

  مفید و عالی بود

  پاسخ

 2. پویا

  12 سپتامبر، 2019 در 1:36 ب.ظ

  جالب بود نمیدونستم.

  پاسخ

 3. روزبهاني

  11 سپتامبر، 2019 در 3:48 ب.ظ

  مطلب خوب بود

  پاسخ

 4. علی فرجی

  11 سپتامبر، 2019 در 1:48 ب.ظ

  چالب بود نمیدونستم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.