خانه گردشگری عودلاجان ؛ نگین چاله میدان

تهران گردی

عودلاجان ؛ نگین چاله میدان

۲
3
محله عودلاجان یکی از محله‌های قدیمی و با صفای تهران است.
عودلاجان

عودلاجان یکی از جاهای دیدنی تهران و از محله‌های تاریخی پایتخت به شمار می‌رود. عودلاجان به تنهایی یک موزه شهر است و می‌توانید یک روز کامل خوش بگذرانید و قشنگی‌های تهران را ببینید. یک سوی چاله میدان به خیابان پانزده خرداد و بازار متصل است و  از سوی دیگر به میدان بهارستان. پر از تیمچه‌ها و کوچه‌های باریک و با صفااست و دیدن آن حس و حال نوستالژیک فوق العاده‌ای ایجاد می‌کند. با مجله پیام دلتا همراه باشید تا با هم در کوچه پس کوچه‌های محله عودلاجان تهران قدم بزنیم.

عودلاجان

عودلاجان کجااست؟

عودلاجان در جنوب میدان بهارستان قرار گرفته و خیابان مصطفی خمینی از آن می‌گذرد. در واقع عودلاجان بین بازار، چهارراه مولوی و میدان بهارستان واقع شده و از هر سمت یک ورودی دارد. ورودی بازار از مسیر چهارراه سیروس می‌گذرد و از روبروی بازار آهنگرها شروع می‌شود. ورودی میدان بهارستان هم  از خیابان سرچشمه در خیابان مصطفی خمینی آغاز می‌شود.

دو ایستگاه مترو پانزده خرداد و بهارستان، نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به این محله هستند. وقتی از این ایستگاه‌ها پیاده شدید، باید حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید تا به عودلاجان برسید.

عودلاجان

دلیل نام‌گذاری عودلاجان

از اسم این محله می‌توان فهمید که ریشه آن به سال‌های دور و درازی می‌رسد. سال‌هایی که هنوز تهران قریه‌ای کوچک بود. عودلاجان هم به جایی گفته می‌شد که نهرهای آب تقسیم می‌شدند. به غیر از عودلاجان و اودلاجان، به این محله سرچال هم می‌گفتند. دلیل نامگذاری سرچال هم به چاله‌های زیادی برمی‌گردد که با باریدن باران، آب داخل این چاله‌ها جمع و سرریز می‌شد.

عودلاجان

دیدنی‌های عودلاجان

وقتی ادعا می‌کنیم محله عودلاجان یکی از جاهای دیدنی تهران است، یعنی اینکه جاذبه‌های زیادی چشم انتظارتان هستند. هر گوشه محله که بایستید منظره مناسبی برای عکس گرفتن دارید. این منطقه با کوچه‌ها و تیمچه‌های باریکی که بافت سنتی‌شان را حفظ کرده‌اند، پیاده‌روی را تبدیل به سفری یک روزه در تاریخ می‌کند.

اینجا، سه محله اصلی به نام‌های پامنار، امامزاده یحیی و ناصر خسرو دارد. خیلی‌ها برای دیدن امامزاده یحیی، امامزاده‌ای که قدمتش به دوران مغول‌ها می‌رسد، به این محله می‌آیند. اگر از خیابان پانزده خرداد پیاده‌روی را شروع کنید، اول وارد محله امامزاده یحیی می‌شوید. این محله، کوچه‌های خیلی باریک با خانه‌های کوچک و قدیمی چسبیده به هم دارد.

عودلاجان

مادربزرگ چنارهای تهران

کنار امامزاده، کهن‌ترین چنار تهران که قدمتش به ۹۰۰ سال می‌رسد، سرش را به سمت آسمان بالا برده. این درخت چنار که مادربزرگ همه چنارهای تهران است، یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. از سوی دیگر روبروی امامزاده و در کوچه ابوالقاسم، موزه تهران قدیم یا همان سرای کاظمی قرار دارد. این بنا عمارت آجری شکلی‌ست، شامل نگارخانه، موزه مردم‌شناسی، تالار مشاهیر، تماشاخانه و کتابخانه تخصصی تهران‌شناسی.

عودلاجان

در نزدیکی این دو، مدرسه معمارباشی قرار دارد. مدرسه معمار باشی یک مدرسه وقفی قدیمی ا‌ست که روزی جنبش مشروطه از مقابل آن شروع شده است. داخل این بنا نمی‌توان رفت. اما می‌توان از بیرون سر در آن را نگاه و تاریخ را مرور کنید.

عودلاجان

سفره خانه نان و نمک و خانه مدرس

همین مسیر را اگر ادامه دهیم به خانه فخر الملوک می‌رسیم که امروزه به یک سفره خانه سنتی به نام نان و نمک تبدیل شده است. بنای آن حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد و ساختمانش با داشتن یک حیاط، حوض و شاه‌نشین بسیار زیبا، از سفره‌خانه‌های معروف محله است.

عودلاجان

خانه مدرس، یکی از آن خانه‌های قدیمی‌است که مشابهش را فقط در فیلم‌های قدیمی دیده‌اید. حیاط و ایوان آجری و حوض وسط آن به همراه گلدان‌هایی که روی ایوان گذاشته شده شما را به خاطره خانه مادربزرگ می‌برد. بعضی‌ها نه به سبب شکل و شمایل ظاهر خانه، بلکه به دلیل اسناد، کتاب‌ها و قراردادهای مختلف به دیدن این خانه می‌آیند.

عودلاجان

کنیسه عزرا

عودلاجان در تهران، کوچه‌هایی باریک و کم‌عرض و پیچ در پیچی دارد. در این محله مسلمان، زرتشتی و کلیمی در کنار هم زندگی می‌کردند. به سبب اینکه کلیمی‌ها قبل از همه زندگی در این منطقه را آغاز کرده بودند گاهی آن را به محله کلیمی‌ها هم می‌شناسند. کنیسه عزرا یعقوب، روزگاری محل عبادت بوده و بعد از مدتی متروک شده است. برای پیدا کردن آن باید حواستان را جمع کنید و در جست‎و‎جوی دری زرد رنگ و زنگ‌زده با چند ستاره آهنی رویش بگردید.

عودلاجان

تیمچه اکبریان

در عودلاجان، «اولین»‌های زیادی وجود دارد. مثلا اولین بانک ایران در تیمچه اکبریان در این محله تاسیس شده است.؛ البته این بنا امروز به سفره‌خانه سنتی طهرون تغییر نام داده است. جایی که به سبب دیزی‌هایش در شهر مشهور است. بنای این سفره‌خانه به ۲۶۰ سال قبل می‌رسد.

عودلاجان
عودلاجان

یکی از دیدنی‌های معروف محله، بازارچه سنتی آن است. جایی که یک سرای اصلی و کوچه‌های فرعی دارد و سقفش با گنبدهای قوسی شکل پوشانده شده است. داخل بازار صنایع دستی، ظرف‌های میناکاری شده، سفالی و مسی می‌فروشند. حتی اگر نخواهید چیزی بخرید، دیدن این مغازه‌های قدیمی با قفل و چفت دستی، ارزش دیدن دارند.

عودلاجان

کریم آب منگل را می‌شناسید؟

بعد از دیدن بازارچه در عودلاجان تهران می‌توانید با خرید یک بلیط سه هزار تومانی، حمامی را هم پیدا کنید که همان حمام نواب فیلم قیصر است که حالا دیگر حمام نیست و در عوض به مرکز فروش صنایع دستی تبدیل شده است.

سریال پدرسالار را هم در یکی از خانه‌های قدیمی این محله به نام عمارت مهرانگیز ساخته‌اند. این خانه قاجاری امروز به خانه فرهنگ امامزاده یحیی تبدیل شده است. همه این ها نشان می‌دهد محله عودلاجان یکی از دیدنی‌های تهران است که باید برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و وقت بگذارید.

عودلاجان

عکس‌ها : سایت تسنیم

 • جاذبه‌های پیزا

  برج پیزا و جاذبه‌های اطراف آن

  گردشگران اغلب در مسیر خود به سمت فلورانس ایتالیا برای تماشای برج کج پیزا در این شهر توقف م…
 • جاذبه‌های لندن

  لندن؛ گردش در شهر «ترین» ها

  شهر لندن با بیش از ۱۰ قرن تاریخ، جاذبه‌های بی‌نظیر و مشهوری را در خود جای داده است از کاخ‌…
 • جاذبه‌های سیدنی

  سیدنی؛ گذرگاه شگفت‌انگیز استرالیا

  سیدنی از قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای استرالیا است که جلوه‌های اغواکننده از پیو…
بیشتر ببینید در گردشگری

۲ دیدگاه

 1. رفیعی

  ۱۰ شهریور، ۱۳۹۸ در ۹:۳۷ ق٫ظ

  بسیار زیباست سپاس

  پاسخ

 2. هوشمند

  ۹ شهریور، ۱۳۹۸ در ۵:۵۸ ب٫ظ

  عالی بود تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

برج پیزا و جاذبه‌های اطراف آن

گردشگران اغلب در مسیر خود به سمت فلورانس ایتالیا برای تماشای برج کج پیزا در این شهر توقف م…