خانه نکات حقوقی سوء پیشینه کیفرى چگونه پاک می شود؟

سوء پیشینه کیفرى چگونه پاک می شود؟

۰
1
سوء پیشینه کیفری یا همان سوء سابقه، اعتباری است که شخص مجرم در اثر انجام بعضی جرایم، بصورت دائم یا موقت از دست می دهد.در واقع شخصی که مرتکب برخی از جرایم خاص می شود، بر اساس قانون صلاحیت و اعتبار انجام برخی از امور و یا صلاحیت عهده دار شدن برخی از مسئولیت ها، تکالیف، امتیازات و همچنین بهره مندی از برخی حقوق اجتماعی را که در حالت طبیعی تمامی افراد جامعه از آن برخوردار هستند را بصورت موقت و یا همیشگی از دست می دهد.
سوء پیشینه کیفری

سوء پیشینه کیفری چیست و چگونه می توان آن را از بین برد.

قطعا برایتان پیش آمده است که برای انجام خیلی از کارها یا حتی برای استخدام در سازمان های دولتی ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری لازم است .شاید شما اطلاعی از اینکه اصلاً سو پیشینه کیفری چیست و شامل چه جرایمی می شود، نداشته باشید.
بنابراین در مجله پیام دلتا به بررسی مساله سوء پیشینه کیفری در جامعه می پردازیم.

چطور سوءپیشینه کیفرى را پاک کنیم؟

سوء پیشینه کیفری به چه معنااست؟

سوء پیشینه کیفری یا همان سوء سابقه، اعتباری است که شخص مجرم در اثر ارتکاب به بعضی جرایم، به صورت دائم یا موقت از دست می‎دهد.
در واقع شخصی که مرتکب برخی از جرایم خاص می شود، بر اساس قانون صلاحیت و اعتبار انجام برخی از امور و یا صلاحیت عهده دار شدن برخی از مسئولیت ها، تکالیف، امتیازات و همچنین بهره مندی از برخی حقوق اجتماعی را که در حالت طبیعی همه افراد جامعه از آن برخوردار هستند موقت و یا دائم از دست می‎دهد.
موارد سلب اعتبار چه به صورت موقت و چه به صورت دائم و همچنین جرایمی که ارتکاب آن ها منجر به از دست دادن اعتبار مجرم می‎شود،  بر اساس قانون است که در این مقاله به تمامی آنها اشاره می‌کنیم.

سوء پیشینه یا سابقه کیفری در قانون مجازات اسلامی

طبق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ افرادی که مرتکب جرمی بشوند و مجازات آن‌ها به شرح زیر باشد دارای محکومیت موثر کیفری هستند و نمی‌توانند گواهی عدم سوء پیشینه بگیرند.
الف) هفت سال در محکومیت به مجازات‌های قتل و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی.
ب) سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه متضرر از جرم شده باشد، تبعید و حبس تا درجه چهار.
پ) اجرای حکم شلاق تا مدت دوسال ، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه متضرر از جرم یا کمتر از آن باشد و همچنین حبس از نوع درجه پنج.
در غیر موارد یاد شده ، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود، ولی در گواهی‌های صادره از مراجع قضایی نوشته نمی‌شود. مگر به درخواست مراجع قضائی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.
یعنی مثلا اگر مجازات حبس یک سال برای فردی منظور شود، به دلیل اینکه جزو موارد بالا نمی‎شود، در سابقه کیفری فرد منظور می‎شود. ولی اگر همین فرد به پلیس + ۱۰ مراجعه و درخواست گواهی عدم سوء پیشینه کند، ملاحظه خواهد کرد که در گواهی عدم سوء پیشینه وی چیزی به عنوان محکومیت درج نشده است.
محکوم در زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌شود.

برای دریافت گواهی سوءسابقه به کجا باید مراجعه کرد؟

گواهی عدم سوء پیشینه را می‎توان از مراکز پلیس + ۱۰ درخواست کرد که در حدود  ظرف یک هفته برای شما ارسال خواهد شد.

 

چطور سوءپیشینه کیفرى را پاک کنیم؟

سوءپیشینه کیفری تا چه زمانی در سابقه درج خواهد شد؟

همان‌گونه که از عنوان سوءپیشینه کیفری پیدا است، اگر فردی مرتکب جرم ـ البته جرایم برشمرده در قانون شود، به ‌دلیل ذهنیتی که در جامعه از آن فرد ایجاد می‌شود، سوء پیشینه‌ای برای او در نظر گرفته می‌شود. این واژه بار منفی دارد. موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که فرد بخواهد به استخدام نهادها و ارگان های دولتی درآید و به گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه‌ی کیفری نیاز داشته باشد.

سوءپیشینه کیفری را پاک کنیم

با توجه به اینکه صرفاً محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی طبق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ محکوم را در مدت‌های مقرر در ذیل این ماده از حقوق اجتماعی محروم می‌کند؛ بنابراین در غیر موارد یاد شده در بندهای ذیل این ماده فرد محکوم فاقد سابقه کیفری محسوب می‌شود و لزومی به درج در گواهی صادره نیست و باید گواهی عدم سوء‌پیشینه کیفری صادر شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.