خانه نکات حقوقی چک مفقودی چگونه تعیین تکلیف می شود؟

چک مفقودی چگونه تعیین تکلیف می شود؟

۰
1
شاکی نمی‌تواند شکایت نامه را به عنوان گواهی شکایت به بانک ارائه دهد بلکه باید یک گواهی دیگر در موضوع شکایت  از مرجع قضایی که دارای مهر و امضا و تاریخ باشد، دریافت کند و به بانک ارائه دهد. این کار به این دلیل است که بانک تا تعیین تکلیف نهایی وجه چک را به کسی پرداخت نکند.
چک مفقودی

چک مفقودی چگونه تعیین تکلیف می شود؟

ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند یا به هر طریقی اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این شرایط ماده ۱۴ قانون صدور چک راه‌حل قانونی را بیان کرده است. با مجله پیام دلتا همراه باشید تا در این باره بیشتربدانید.

در ماده ۱۴ قانون صدور چک آمده است:

صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها با تصریح به این‌که چک مفقودی، سرقت یا جعل و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل شده، می‌تواند به صورت کتبی  از بانک  درخواست کند که وجه چک را به آورنده پرداخت نکند.

چک مفقودی

مراحل اعلام مفقودی چک

شخص صادرکننده یا ذینفع به بانک مراجعه و درخواست کتبی خود را در فرم های مخصوص نوشته  و به بانک تحویل می‎دهد. بنابراین، همه اشخاصی که به نوعی نسبت به این چک حقی دارند مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده‌اند (پشت چک را امضا کرده‌اند) می‌توانند از بانک درخواست کنند که وجه چک را پرداخت نکند.

در این خصوص متقاضی عدم پرداخت وجه چک مفقودی ، باید مشخصات چک مثل شماره چک، تاریخ و مبلغ آن را در متن در خواست خود ذکر و به بانک اعلام کند.

بانک پس از شناسایی هویت، از پرداخت وجه چک به آورنده که ممکن است به بانک مراجعه کند خودداری خواهد کرد و چک را به مدت یک هفته مسدود می‌کند و در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت صادر می‌کند.

درخواست کننده عدم پرداخت چک باید بعد از اعلام به بانک، شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم کند و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی  شکایت خود را به بانک تحویل دهد، در غیر این صورت پس از پایان یک هفته بانک از محل موجودی حساب به تقاضای هر کس که چک را ارائه دهد وجه آن را پرداخت می‌کند.
در خصوص درخواست شکایت باید گفت، در این مواقع معمولا مراجع قضایی ضمن صدور دستور، زیر شکایت‌نامه را مهر و امضا می‌کنند و به مراجع انتظامی می‌فرستند و بیشتر افراد گمان می‌کنند که اگر همین برگه را به بانک ارائه دهند، کافی است. باید گفت که شاکی نمی‌تواند شکایت نامه را به عنوان گواهی شکایت به بانک ارائه دهد بلکه باید یک گواهی دیگر در موضوع شکایت  از مرجع قضایی که دارای مهر و امضا و تاریخ باشد، دریافت کند و به بانک ارائه دهد. این کار به این دلیل است که بانک تا تعیین تکلیف نهایی وجه چک را به کسی پرداخت نکند.

چک مفقودی

چک سوخته در وجه حامل

حقوق دانان  در خصوص اینکه اسناد مالی نظیر چک، قبض انبار و سایر اسناد تجاری که در جریان آتش‌سوزی از بین میروند، چه وضعیتی دارند و در چنین شرایطی ، دارندگان این اسناد چه حقوق و تکالیفی دارند، اظهار کرد: گاهی منشأ اسناد مشخص است مانند اسناد مالکیت که سوابق آن در دفاتر املاک اداره ثبت وجود دارد و در صورت مفقود شدن یا از بین رفتن، شخص می‌تواند مراجعه و برای دریافت المثنی اقدام کند.
ولی گاهی بعضی اسناد مانند چک سوخته نیز هستند که در صورت ادعای شخص مبنی بر سوخته شدن چک آنها در حوادث مختلف، فرد باید بر اساس سایر گواهی طلب خود که در اختیار دارد مانند فاکتور و شهادت شهود از این طریق ادعای خود را اثبات کند.
ممکن است این اسناد در وجه حامل باشد و به دلیل اینکه اسناد تجاری در دست هر شخصی که باشد، وی مالک شناخته می‌شود، صاحب اصلی باید مفقود شدن اسناد را اعلام کند.
حقوقدانان همچنین در همین باره می گویند: می توان با استفاده از ابزارهایی مانند شهادت شهود، فاکتور یا مکاتباتی که بین افراد برقرار شده است، وجود چک یا سایر اسناد تجاری را اثبات کرد و از مزایای آن برخوردار شد.
همچنین دارندگان چنین اسنادی، تکلیفی به آن معنا ندارند اما عدم مراجعه آنها برای اعلام مفقودی یا از بین رفتن اسناد، می‌تواند دلیلی بر درست نبودن ادعای آنها به شماررود و در واقع اعلام اسناد مفقود شده می‌تواند در آینده به نفع آن ها و کارساز باشد.

 • عقب نشینی ساختمان

  قوانین عقب‌نشینی ساختمان

  قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…
 • وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل یکی از پایدارترین نوع وکالت است که موکل به وکیل وکالت می‌دهد و در وکالتنامه ح…
 • رفع سوء از اثر چک

  رفع سوء اثر از چک

  مشتری برای از بین بردن سوء اثر از چک برگشتی باید مراحلی را طی کند که عبارت است از تامین م…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

قوانین عقب‌نشینی ساختمان

قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…