خانه نکات حقوقی استعلام سریع وکالت نامه های خارج از کشور+(ویدئو)

استعلام سریع وکالت نامه های خارج از کشور+(ویدئو)

۰
12
وکالت نامه‎های تنظیم شده در داخل کشور را دفاتر اسناد رسمی ثبت می‎کنند و به دلیل نیاز مبرم به تشخیص اصالت آنها، تاکنون سامانه‎ای برای استعلام لحظه‎ای آنها راه اندازی نشده است
استعلام وکالت نامه

برخی افراد بنا به دلایلی برای انجام کارهای شخصی خود مانند امور ملکی، اداری، حقوقی، بانکی و… وکیل و یا نماینده حقوقی تعیین و به ثبت وکالت‎نامه به همین منظور اقدام می‎کنند. در میان این افراد ایرانیانی هستند که در خارج از کشور مقیم بوده یا برای مدتی در آنجا سکونت دارند و برای امور اداری و حقوقی خود در ایران نمی‎توانند شخصا حاضر شوند. به طور مثال در مورد خرید و فروش املاک موروثی ممکن است یکی از ورثه نتواند در زمان تنظیم قرارداد حاضر شود و به وکیل قانونی خود یا دیگر ورثه وکالت می‎دهد تا وقفه ای در این مورد صورت نگیرد. در این مطلب به دلیل اینکه این روزها این موضوع بسیار رایج شده است، قصد داریم راجع به درستی و اصالت این وکالتنامه ها و همچنین نحوه استعلام وکالت نامه خارج از کشور از لحاظ قانونی بپردازیم.

استعلام وکالت نامه های تنظیم شده در خارج از کشور:

وکالت نامه‎های تنظیم شده در داخل کشور را دفاتر اسناد رسمی ثبت می‎کنند و به دلیل نیاز مبرم به تشخیص اصالت آنها، تاکنون سامانه‎ای برای استعلام لحظه‎ای آنها راه اندازی نشده است و مردم برای بررسی صحت وکالت نامه‎ها چاره‎ای جز مراجعه حضوری به دفترخانه های اسناد رسمی محل صدور وکالت‎نامه ندارند و معمولا پاسخی به آنها داده نمی‎شود، زیرا دفاتر اسناد رسمی در این‎باره ملزم به پاسخگویی به اشخاص ثالث نیستند.

استعلام وکالت نامه خارج از کشور

مرجع رسیدگی:

درباره گواهی امضا و وکالت‎نامه‎ های اشخاص مقیم خارج ازکشور، موضوع متفاوت است. زیرا مرجع صدور این گواهی‎ها و وکالت‎نامه‎ها ، سرکنسولگری وسفارت خانه جمهوری اسلامی ایران در کشور خارجی است. به این ترتیب که وزارت امورخارجه کلیه درخواست ها را از طریق سامانه اینترنتی خود جمع کرده و به سفارت خانه های متبوع ارسال می کند.به منظور استعلام صحت و اصالت وکالت نامه های صادر شده درخارج ازکشور ،وزارت امور خارجه با راه اندازی سامانه تاک به این نیاز ضروری مردم و متعاملان پاسخ داده است. این نیاز وقتی شدید تر می شود که هنگام معامله ملک (به ویژه املاک ورثه‎ای) یک یا چند نفراز وراث که درخارج ازکشور هستند به سایرین وکالت نامه می‎دهند.

به این منظور لازم است ابتدا از منزل به سامانه تاک وارد شده و اسناد خود ( اعم از وکالتنامه، گواهی امضا و …) را در آن قرار دهید. پس از قرار دادن اطلاعات لازم، یک کد رهیگیری در اختیار شما قرار داده می شود. پس از آن می توانید در ساعات کار اداری به سفارت مراجعه و ضمن ارائه کد رهیگیری، پس از چاپ کردن وکالتنامه شما توسط اداره مربوط، آن را امضاء نموده و سپس مورد تایید قرار گیرد. پس از تائید سفارت، وکالتنامه قابل استفاده در مراکز رسمی داخل ایران می‎باشد.

استعلام وکالت نامه خارج از کشور

لزوم استعلام وکالت نامه :

در معاملات کلان از طریق وکالت نامه ضرورت دارد قبل از انجام معامله، اعتبار وکالت نامه از دفترخانه تنظیم کننده سند، به صورت کتبی استعلام شود.

 • برای پیشگیری از سوءاستفاده در آینده، دقت شود که وکالت نامه صادره، محدودیت زمانی نداشته باشد.
 • درصورت انجام معامله با وکالت رسمی مانند املاک در رهن بانک ها، لازم است در کمترین زمان نسبت به انتقال رسمی ملک اقدام شود.
 • چنانچه معامله از طریق تفویض وکالت انجام شود، وکالت نامه اولیه و اصلی که پایه و اساس معامله است، باید به دقت مطالعه شود تا مشخص شود وکیل دارای اختیارات کامل و بلاعزل است.
 • در تنظیم سند وکالت بلاعزل از آنجایی که موکل حق اجرای مورد وکالت را از دست نداده و شخصاً نیز قادر به اجرای آن خواهد بود، بنابراین باید به طور صریح در وکالت نامه قید شود که موکل حق دخالت و اجرای آن را از خود سلب و ساقط کرده است.
 • میزان نفقه زن در سال 99

  میزان نفقه زن در سال ۹۹

  همین که عقد ازدواج میان زن و مردی به صورت صحیح واقع شد، شوهر مکلف به پرداخت نفقه به همسر خ…
 • جعل کارت نظام وظیفه 

  جعل کارت پایان خدمت چه عواقبی دارد؟

  جرم جعل ممکن است به اشکال مختلفی صورت گیرد مانند جعل مُهر یا جعل اسناد، جعل شناسنامه و کار…
 • محرومیت از ارث

  چه کسانی از ارث محروم می‌شوند؟

  از جمله اسباب تملک مطابق قانون مدنی، ارث و وراثت است. در واقع زمانیکه شخصی فوت می کند و از…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

میزان نفقه زن در سال ۹۹

همین که عقد ازدواج میان زن و مردی به صورت صحیح واقع شد، شوهر مکلف به پرداخت نفقه به همسر خ…