خانه نکات حقوقی افزایش مهریه بعد از عقد

افزایش مهریه بعد از عقد

۴
2
گاهی اوقات زوج‌ها پس از عقد، تصمیم‌ می‌گیرند میزان مهریه را تغییر دهند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا پس از عقد ازدواج، می‌توان مقدار مهریه را با توافق مرد و زن افزایش یا کاهش داد؟
افزایش مهریه بعد از عقد

مهریه مالی است که به‌ هنگام عقد ازدواج، مرد متعهد می‌شود به همسر خود بپردازد. این مال می‌تواند به‌ صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیرمنقول مانند ملک، آپارتمان یا خودرو… باشد. این مال به‌ عنوان دین و بدهی بر عهده شوهر قرار دارد. اما گاهی این سؤال مطرح می‌شود که چگونه مهریه را افزایش دهیم ؟ در پاسخ به این سؤال ابتدا باید بدانیم از نظر قانون افزایش مهریه بعد از عقد وجود دارد یا خیر.  مجله دلتا به درستی یا نادرستی این موضوع می‎پردازیم.

افزایش مهریه بعد از وقوع عقد

گاهی اوقات زوج‌ها پس از عقد، تصمیم‌ می‌گیرند میزان مهریه را تغییر دهند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا پس از عقد ازدواج، می‌توان مقدار مهریه را با توافق مرد و زن افزایش یا کاهش داد؟ در این ارتباط، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری رأیی را بر اساس نظر فقهی شورای نگهبان صادر کرده که به نظر می‌رسد تکلیف را مشخص کرده است.

افزایش مهریه

یک نظر وجود دارد که بر اساس آن اگر مرد یا زن بخواهند میزان مهریه خود را افزایش یا کاهش دهند، باید آن را در سند رسمی ذکر کنند و در دفترخانه به ثبت رسانند. البته هر گونه افزایش در میزان مهریه مستلزم فسخ عقد ازدواج و جاری شدن مجدد صیغه عقد دائم است، که باید توجه داشت این نظر خلاف شرع مقدس اسلام است.

بنابراین بر اساس قانون مهریه شرعی همان است که در ضمن عقد تعیین شده و افزایش مهریه پس از عقد از نظر شرعی صحیح نیست و زن و شوهر نمی‌توانند پس از عقد مهریه خود را افزایش دهند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین بیمه مهریه “بیمه مهریه ؛ آیا می‌توان مهریه را بیمه کرد؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۴ دیدگاه

 1. آژن

  ۵ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۵ ق٫ظ

  مطلب خوبی بود

  پاسخ

 2. بهلولی

  ۵ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۵ ق٫ظ

  بسیار مفید بود/ ممنون

  پاسخ

 3. رحیمی

  ۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۵ ب٫ظ

  رحیمی

  پاسخ

 4. فرهاد کرمی

  ۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

حضانت فرزند و نکات قانونی آن

اگر زن و شوهر طلاق گرفته باشند و یا طلاقی صورت نگرفته باشد اما به دلیل اختلافات، جدا از یک…