خانه نکات حقوقی در چه جرائمی حق وکیل گرفتن ندارید؟+(ویدئو)

وکالت در دعاوی:

در چه جرائمی حق وکیل گرفتن ندارید؟+(ویدئو)

۱۰
9
وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات کند.
حق وکیل

بسیار دیده شده که افراد به محض برخورد با مسائل حقوقی، قبل از مشورت با وکلا یا حقوق دانان، به مراجع قضایی مراجعه و اقدام به پیگیری خودسرانه حقوقی می‎کنند و در نتیجه روند پرونده خود را طولانی‎تر کرده و یا به دلیل نا آگاهی از راهکارهای حقوقی، باعث می‎شوند که حکم به ضرر آن‎ها داده شود. در این مطلب به داشتن حق وکیل کلیه افراد تابع قانون جمهوری اسلامی ایران و نداشتن این حق در برخی موارد می‎پردازیم.

حق وکیل مطابق با قانون اساسی:

مطابق اصل ۳۵ قانون اساسی، در همه دادگاه‌ها، دو طرف یک دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

برای چه جرائمی نمی‎توان وکیل گرفت؟

مطابق ماده ۴۸ قانون جدید آئین دادرسی کیفری، هنگامی که متهم تحت نظر قرار می گیرد می‌تواند تقاضای کند که وکیل او حضور داشته باشد. اما در جرائم سازمان یافته و یا جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، سرقت و… متهم تا یک هفته پس از اینکه تحت نظر قراردارد ، امکان ملاقات با وکیل را ندارد.

حق وکیل

حق دسترسی به وکیل  و آگاهی متهم نسبت به حق دفاع ، به صراحت در قانون آیین دادرسی کیفری به رسمیت شناخته شده است. برابر ماده ۵ این قانون، متهم باید در اسرع وقت، از موضوع و دلایل اتهام نسبت داده شده به او آگاه و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در این قانون بهره مند شود.

این حق، نه فقط محدود به حق دسترسی به وکیل  نبوده، بلکه حق اطلاع و آگاهی از موضوع و ادله انتسابی به همراه سایر حقوق دفاعی مذکور در این قانون را شامل می‎شود. در همین ارتباط، ماده ۶ این قانون مقرر می‎دارد: متهم، بزه دیده، شاهد و سایر افراد ذیربط باید از حقوق خود در فرآیند دادرسی آگاه شده و ساز و کارهای رعایت و تضمین این حقوق فراهم شود.

علاوه بر این، بر اساس دستور مقرر در ماده ۷ این قانون، در تمام مراحل دادرسی کیفری، رعایت حقوق شهروندی مقرر در قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، از سوی  مقامات قضایی، ضابطان دادگستری و سایر اشخاصی که در فرایند دادرسی مداخله دارند، الزامی است.

متخلفان،علاوه بر جبران خسارت وارده، به مجازات مقرر در ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی محکوم می‎شوند، مگر آنکه در سایر قوانین، مجازت های شدیدتری مقرر شده باشد.

حق وکیل

حق دسترسی به وکیل:

مطابق این قانون چنانچه شخصی تحت‌نظر قرار بگیرد، می‌تواند به وسیله تلفن یا هر وسیله ممکن، افراد خانواده یا آشنایان خود را از تحت نظر بودن آگاه کند و ضابطان قضایی نیز مکلفند همکاری لازم را در این خصوص به عمل آورند، مگر آنکه بنابر ضرورت تشخیص دهند که شخص تحت نظر نباید از چنین حقی استفاده کند، که در این صورت باید مراتب را برای گرفتن دستور مقتضی به اطلاع مقام قضایی برسانند.

همچنین هرگاه فردی خارج از وقت اداری به علت هریک از عناوین مجرمانه تحت نظر قرارگیرد، باید حداکثر ظرف یک ساعت مراتب به دادستان یا قاضی کشیک اعلام شود و دادستان یا قاضی کشیک نیز مکلف است موضوع را بررسی و در صورت نیاز با حضور در محل تحت نظر قرار گرفتن متهم اقدام قانونی به عمل آورد.

وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات کند و در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یک ساعت باشد، ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه دهد.

در جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته، در مرحله تحقیقات مقدماتی دو طرف دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تأیید رئیس قوه قضائیه باشد، انتخاب می‎کنند. اسامی وکلای مزبور توسط رئیس قوه قضائیه اعلام می شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۰ دیدگاه

 1. برزین

  ۵ شهریور، ۱۳۹۸ در ۹:۲۴ ق٫ظ

  مفید بود

  پاسخ

 2. ناشناس

  ۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۴:۳۳ ب٫ظ

  مطلب مفید و جالب بود

  پاسخ

 3. یوسفی

  ۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۲:۱۴ ب٫ظ

  کار امد بود

  پاسخ

 4. بهلولی

  ۴ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۸ ق٫ظ

  بسیار جالب و آموزنده. ممنون از شما

  پاسخ

 5. پرهام

  ۳ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۸ ب٫ظ

  بسیار اموزنده بود

  پاسخ

 6. پرهام

  ۳ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۸ ب٫ظ

  بسیار اموزنده بود

  پاسخ

 7. فرهاد کرمی

  ۳ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۳ ب٫ظ

 8. روزبهاني

  ۳ شهریور، ۱۳۹۸ در ۹:۰۴ ب٫ظ

  مطلب خوبی بود

  پاسخ

 9. متین

  ۳ شهریور، ۱۳۹۸ در ۷:۳۶ ب٫ظ

 10. هوشمند

  ۳ شهریور، ۱۳۹۸ در ۶:۳۹ ب٫ظ

  خوب بود ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

مجازات دسترسی غیر مجاز به تلفن همراه دیگران

در قوانین و مقررات هر کشور جرائمی پیش‌بینی شده که افرا با ارتکاب آن‌ها مجرم شناخته شده و چ…