خانه خبر و گزارش خانه تهرانی ها کوچک تر می شود؟

اخبار مسکن

خانه تهرانی ها کوچک تر می شود؟

۵
3
خبرها حاکی از آن است که به علت کاهش قدرت خرید مردم تهرانی ها به خانه های کوچک تر رو آورده اند.
خانه تهرانی ها کوچک تر می شود

با افزایش نوسان های بازار مسکن هر روزه شاهد خبرهای جدید در این حوزه هستیم. خبرهایی مبنی بر افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم. اما این بار خبرهای موجود در این حوزه حاکی است که تهرانی‌ها به خانه‌های کوچک‌تر رو آورده‌ و بیشتر مردم به سمت خانه‌های کم متراژ گرایش پیدا کرده اند.

به گزارش مجله پیام دلتا ، طی سال‌های پس از ۱۳۹۲ واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع همواره بیشترین سهم را از تعداد معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می‌دادند تا این‌که آذرماه ۱۳۹۷ برای اولین بار این رتبه از آن واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع شد که نشان می‌دهد جهش قیمت مسکن منجر به گرایش تقاضا به سمت واحدهای کوچک متراژ شده است.

این روند با نوسان هایی در ماه‌های آینده مواجه شد و در تیرماه ۱۳۹۸ واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با ۱۴.۶ درصد از کل معاملات، بالاترین سهم را در توزیع فراوانی تعداد معاملات شهر تهران بر حسب سطح  زیربنای و احد مسکونی  از آن خود کردند. خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ و خانه‌های ۷۰ تا ۸۰ متر مربع نیز به ترتیب با ۱۳.۸ و ۱۱.۹ درصد از کل معاملات در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

هم‌چنین مهرماه سال ۹۳ واحدهای بیش از ۲۰ سال ۶.۶ درصد از کل معاملات را در بر می‌گرفت. این میزان در تیرماه ۹۸ به ۱۰.۴ درصد رسیده است. خرید و فروش خانه‌های ۱۶ تا ۲۰ سال نیز از ۶.۱ درصد در مهرماه ۹۳ به ۱۶.۱ درصد از کل معاملات در تیرماه ۹۸ رسید.

با وجودی که تعداد قراردادهای خرید و فروش در تیرماه با ۴۸۰۰ مورد ۶۵ درصد و در ۱۵ روز ابتدای مردادماه با ۲۰۲۰ مورد ۷۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش داشته، حرکت متقاضیان به سمت واحدهای قدیمی و کوچک متراژ، از نشانه‎های اصلی بازار مسکن در ماه‌های اخیر بوده است. رسیدن تعداد معاملات به کمتر از ۵۰۰۰ مورد در شرایطی که ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت وجود دارد به این معنااست که معاملات تقریبا قفل شده است.

خانه تهرانی ها کوچک تر می شود

سکونت ۷۷ درصد تهرانی ها در خانه های زیر ۱۰۰ متر

بازار مسکن شهر تهران به دلیل سوددهی بالا در بخش مسکن لوکس و نیمه لوکس که طی دهه های گذشته وجود داشته با تناقضاتی مواجه شده که هنوز لاینحل باقی مانده است؛ به طوری که با وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران، همچنان روند ساخت مسکن تناسبی با الگوی مصرف ندارد.

مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در شهر تهران تقاضا برای واحدهای کوچک و عرضه در واحدهای بزرگ انجام می‌شود  می‌گوید: «آمار ارایه شده از آذرماه ۱۳۹۷ نشان می‌دهد بالغ بر ۲۳ درصد مردم تهران در خانه های بالای ۱۰۰ متر مربع و ۷۷ درصد در خانه های کوچکتر زندگی می‌کنند، اما همچنان میانگین متراژ واحدها در پروانه‌های صادره بالای ۱۰۰ متر مربع است.»

وی می‌گوید: «تقاضا برای واحدهای کوچک و عرضه واحدهای بزرگ منجر به گرانی شدید و کمبود واحدهای کوچک از یک طرف و حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در استان تهران شده است.»

کمترین تورم مسکن در ۵ منطقه جنوبی تهران

پنج منطقه‌ پیشتار تورم ملکی در شهر تهران طی سه سال اخیر به ترتیب مناطق ۲، ۵، ۲۲، ۱۴ و ۲۱ با  ۲۵۵، ۲۴۸، ۲۳۸، ۲۳۸ و ۲۳۶ درصد رشد قیمت نسبت تیرماه ۱۳۹۵ بوده‌اند.

کمترین میزان رشد نیز در مناطق ۲۰، ۱۲، ۱۹، ۱۵ و ۱۸ به ترتیب با ۱۶۸، ۱۷۹، ۱۸۴، ۱۸۵ و ۱۸۹  درصد افزایش اتفاق افتاده است. همانطور که آمار نشان می‌دهد کمترین میزان افزایش قیمت در مناطق جنوبی بوده و در بین این نقاط، بالاترین میزان رشد قیمت مسکن به منطقه ۱۴ با ۲۳۸ درصد افزایش قیمت تعلق داشته است.

بررسی وضعیت کنونی بازار حاکی است که مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت به اشباع قیمت رسیده‌اند اما ممکن است مناطق جنوبی ظرفیت اندکی برای افزایش تا پایان شهریورماه ۱۳۹۸ داشته باشند. با این حال هنوز بیشترین تعداد معاملات در مناطق ۵، ۲ و ۴ انجام می‌شود که در تیرماه ۱۲.۳، ۹ و ۹ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش در تهران را به خود اختصاص داده اند.

 • خانه های خالی

  خانه‌‎ های خالی و بازار اجاره

  در شرایطی که هنوز سامانه املاک و اسکان با توجه به عدم اتصال به دستگاه‌های مرتبط، فعالیت خو…
 • خرید آپارتمان در تهرانپارس

  خرید آپارتمان در تهرانپارس

  تهرانپارس، محله ای وسیع در شرق تهران است که در دو منطقه 4 و 8 شهرداری قرار دارد. تهرانپارس…
 • تاثیر کرونا بر قیمت مسکن

  تاثیر کرونا بر قیمت مسکن در سال جدید

  هر سال همزمان با آغاز فصل بهار، بازار مسکن در فروردین‌ماه روزهای کم‌رونقی را سپری می‌کند و…
بیشتر ببینید در خبر و گزارش

۵ دیدگاه

 1. رضا اسعدی

  ۱ شهریور، ۱۳۹۸ در ۱:۵۲ ب٫ظ

  بسیارر مفید بود

  پاسخ

 2. بزرگی

  ۳۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۲۴ ب٫ظ

  امیدواریم دلها کوچک نشود

  پاسخ

 3. یوسفی

  ۳۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۳ ب٫ظ

  اینجوری که پیش میریم کوچکتر هم میشه

  پاسخ

 4. علي حنيفه پور

  ۳۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۰۱ ق٫ظ

  خبر خوبی نیست و بیانگر کاهش رفاه عمومی است

  پاسخ

 5. هوشمند

  ۲۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۰ ب٫ظ

  جالب بود دستتون درد نکنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

خانه‌‎ های خالی و بازار اجاره

در شرایطی که هنوز سامانه املاک و اسکان با توجه به عدم اتصال به دستگاه‌های مرتبط، فعالیت خو…