خانه نکات حقوقی تخلیه اماکن تجاری با مسکونی متفاوت است؟

تخلیه اماکن تجاری با مسکونی متفاوت است؟

۵
3
اگر مستاجر پس از قطعیت حکم اقدام به تخلیه ملک نکرد، این کار به دستور دادگاه و با حضور ماموران اجرای احکام (کلانتری محل) صورت می‌گیرد.
تخلیه اماکن تجاری

یکی از دعاوی رایج میان موجر و مستاجر، تخلیه نکردن ملک مورد اجاره در پایان قرارداد از سوی مستاجر است. در این موارد، موجر باید با طرح دعوای حقوقی نزد مراجع صالح قضایی، خواستار تخلیه مستاجر و پرداخت اجرت المثل ایام تصرفِ بی‌مورد مستاجر شود.

بر اساس قوانین، یکی از تعهدات مستاجر این است که با پایان قرارداد اجاره، در صورتی‌که نتواند با مالک برای تمدید قرارداد به توافق برسد، مورد اجاره را در سررسید مدت اجاره، فوری تخلیه و تسلیم موجر کند. تخلف از تعهدات، علاوه بر اینکه مسئولیت مدنی در مقابل خسارت‌های پیش‌بینی نشده برای مستاجر ایجاد می‌کند، برای مالک هم این حق را ایجاد می‌کند تا خسارت‌های عدم تخلیه را از مستاجر مطالبه کند.

عقد اجاره:

اجاره قراردادی است که بر طبق آن یک نفر (موجر)، بهره‌برداری از منافع خانه یا آپارتمان یا مغازه خود را برای مدت معین و در ازای اجاره‎بها (کرایه) به فرد دیگری (مستاجر) واگذار می‌کند.

در قراردادهای رهن کامل ، معمولا مبلغ پیش پرداخت زیاد است و به همین دلیل کرایه‌ای در کار نیست، اما اگر مبلغ پیش پرداخت کم باشد، موجر اجاره‎بها (کرایه) هم می‌گیرد.

در قانون آمده است که مستاجر باید به گونه‌ای از خانه یا مغازه استفاده کند که خسارتی به آن وارد نشود. در صورت ایجاد خسارت مستاجر باید خودش آن‎را جبران کند. اگر مستاجر برای شغل خاصی مغازه را اجاره کرده باشد (مثلا طلا فروشی)، حق ندارد بدون موافقت موجر شغل خود را تغییر دهد و مثلا به درب و پنجره سازی مشغول شود؛ اگر موجر با تغییر شغل موافقت نکند، می‌تواند قرارداد اجاره را فسخ کند.

نحوه تخلیه اماکن مسکونی:

با توجه به حمایت قانونگذار از موجر، برابر قانون، شورای حل اختلاف موظف به رسیدگی به‌ دعاوی تخلیه اماکن مسکونی است و در این مورد قانونگذار از موجران حمایت کرده است.

در شورای حل اختلاف سعی شده است تا با کمترین تشریفات، دستور تخلیه به صورت فوری صادر و پرونده‌ها نیز با سرعت ‌رسیدگی شود.

باید توجه داشت که در صورت پایان یافتن موعد اجاره نامه، فرد می‌تواند برای دریافت حکم تخلیه به مراکز قضایی مراجعه کند. البته باید در اجاره‌نامه امضا ‌۲ نفر شاهد وجود داشته باشد تا شورای حل اختلاف به دادخواست رسیدگی کند.

تخلیه اماکن تجاری

نحوه تخلیه اماکن تجاری :

برای رسیدگی به دعاوی اماکن تجاری، قانونگذار صلاحیت رسیدگی به آن را به دادگاه‌های عمومی واگذار کرده است که در این خصوص تشریفات پیچیده ای نیز مقرر شده است که افراد با تعیین وقت و توافق دو طرف به دادگاه دعوت می‌شوند‌.

دادگاه با تعیین وقت ، از دو طرف دعوت می‌کند تا در جلسات حضور داشته باشند و با رعایت مقررات حکم تخلیه صادر می‌شود.

در جلسات رسیدگی، دادگاه‌ وضعیت ملک را که مشمول حق کسب و سرقفلی است نیز مدنظر قرار می‎دهد و بر این اساس به ‌حقوق کسب شده مستاجر رسیدگی می‌شود.

شایان ذکر است الزامی به حضور مستاجر در دادگاه نیست و ابلاغ واقعی طبق مقررات به او انجام می‌شود یا اگر آدرسی موجود نیست و مستاجر شناخته شده نباشد، ابلاغ از طریق آگهی روزنامه منتشر می‌شود. اگر مستاجر در جلسات دادگاه حضور نداشته باشد  قانونگذار، حق واخواهی به آن‎ها را داده است.

بعد از صدور حکم دادگاه، مراحل ابلاغ حکم طی می‌شود و ۲۰ روز زمان برای تجدیدنظر فرصت وجود دارد، اگر در این مدت اعتراضی نشود، رای قطعی می‌شود.

تخلیه اماکن تجاری

تخلیه ملک ظرف مدت ۱۰ روز:

پس از قطعیت حکم، رای توسط اجرای احکام به مورد اجرا گذاشته می‌شود و طبق قانون اجرای احکام مدنی، مستاجر طی ۱۰ روز مکلف است تا نسبت به تخلیه ملک تجاری اقدام کند.

اگر تخلیه اماکن تجاری توسط مستاجر صورت نگیرد و در برابر این موضوع مقاومت نشان دهد، این کار به دستور دادگاه و با حضور ماموران اجرای احکام (کلانتری محل) صورت می‌گیرد.

اگر مستاجر وجهی به مالک پرداخت کرده است، موجر باید وجه مورد نظر را به حساب دادگستری واریز تا مستاجر بتواند مبلغ مورد نظر را دریافت کند. در قانون این موضوع در مورد حمایت از حقوق مستاجر مدنظر قرار گرفته شده است. با واریز وجه به حساب دادگستری، از اقامه دعاوی دیگر از سوی مستاجر برای مطالبه وجه پیش‌پرداخت پیشگیری می‌شود.

 • عقب نشینی ساختمان

  قوانین عقب‌نشینی ساختمان

  قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…
 • وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل یکی از پایدارترین نوع وکالت است که موکل به وکیل وکالت می‌دهد و در وکالتنامه ح…
 • رفع سوء از اثر چک

  رفع سوء اثر از چک

  مشتری برای از بین بردن سوء اثر از چک برگشتی باید مراحلی را طی کند که عبارت است از تامین م…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۵ دیدگاه

 1. بهلولی

  ۲۸ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۸ ق٫ظ

  بسیار مفید

  پاسخ

 2. هوشمند

  ۲۷ مرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۰۸ ب٫ظ

  نکات جالبی بود ممنون

  پاسخ

 3. یوسفی

  ۲۷ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۵۸ ب٫ظ

  کار امد بود

  پاسخ

 4. روزبهاني

  ۲۷ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۲۵ ب٫ظ

  متشکرم

  پاسخ

 5. رفیعی

  ۲۷ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۱۴ ب٫ظ

  ممنون خیلی عالی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

قوانین عقب‌نشینی ساختمان

قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…