خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی ؛ مختصر و مفید+(ویدئو)

دانستنی های حقوقی ؛ مختصر و مفید+(ویدئو)

۴
5
در ازدواج موقت حتما باید مدت تعیین شود و در غیر این صورت عقد باطل خواهد بود. همچنین اگر بین دائمی یا موقت بودن یک ازدواج اختلاف شود، اصل بر دائمی بودن آن است.
آیا می ‎دانستید

در قسمت نکات حقوقی دلتا، و در مجموعه ای با عنوان آیا می دانید به ذکر برخی مطالب یک خطی برای افرادی که خواهان  دسترسی سریع‎تر به پرسش های حقوقی خود هستند و یا کسانی‎که حوصله خواندن موضوعات حقوقی با متن‎های طولانی را ندارند، می‎پردازیم. در بخش آیا می ‎دانستید حقوقی به راحتی به پاسخ سوالات خود خواهید رسید. با ما همراه باشید.

آیا می‎دانید؟

در ازدواج موقت حتما باید مدت تعیین شود و در غیر این صورت عقد باطل است. همچنین اگر بین دائمی یا موقت بودن ازدواج اختلاف پیش آید، قصد دو طرف باید مشخص شود، اما اصل بر دائمی بودن آن است.

آیا می‎دانید؟

طبق قانون جدید، مهریه تا 110 سکه عندالمطالبه و بعد از آن عندالاستطاعه است.این موضوع به این معنا نیست که مهریه بیش از 110 سکه قابل مطالبه نیست، بلکه مطالبه آن به توانایی مالی زوج در پرداخت منوط شده است.همچنین مهریه تا 110 سکه قابل پیگیری کیفری است اما مازاد بر ان وجهه کیفری ندارد.

آیا می‎دانید؟

منظور از چک‎های ضمانتی چک هایی است که به عنوان ضمانت در موردی صادر می شوند و قابل مطالبه هستند و تفاوت آن ها با سایر چک ها، وجهه کیفری نداشتن چک های ضمانتی می‎باشد.

همچنین دریافت کننده چک، اگر آن را به شخص ثالثی منتقل کند، صادر کننده در هر حال در مقابل شخص ثالث مسئول پرداخت خواهد بود، حتی اگر تعهد اولیه خود را انجام داده باشد.

آیا می‎دانید؟

اصل بر لزوم قرارداد هااست، به عبارت دیگر اصولا قرارداد قابل فسخ نیست مگر اینکه دوطرف برای خود حق فسخ را پیش بینی کرده باشند و یا اینکه یکی از حق فسخ های پیش بینی شده قانونی در آن قرارداد وجود داشته باشد.

البته دوطرف می‎توانند حق فسخ های قانونی موجود در قرارداد ها را که اصطلاحا خیار فسخ نامیده می‎شوند، ضمن انعقاد قرارداد از خود سلب کنند. ( اسقاط کافه خیارات)

آیا می ‎دانید؟

در صورتی که مهریه در عقد دائم مشخص نشده باشد، دو طرف می‎توانند با توافق هم مهریه را تعیین کنند و در صورت عدم توافق، مهر المثل برای زن تعیین خواهد شد. مهر المثل عبارت است از مهریه امثال و نظایر زن از نظر شرایط اجتماعی، تحصیلی و غیره.

 • اثبات جرم
  یکی از مهم ترین دلایلی که باعث طولانی تر شدن روند رسیدگی به پرونده ها در دادگاه ها میشود ع…
 • پارکینگ آپارتمان

  قوانین پارکینگ مجتمع های آپارتمانی

  پارکینگ مجتمع های آپارتمانی به دو صورت اختصاصی و مشاعی است. پارکینگ اختصاصی مکانی خاص با م…
 • طلاق قضایی

  طلاق قضایی چیست و موارد آن در قانون کدامند؟

  طلاق از جمله حقوقی است که در قانون برای هر کدام از زوج ها در نظر گرفته شده است. در واقع با…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۴ دیدگاه

 1. رفیعی

  18 آگوست، 2019 در 2:21 ب.ظ

  ممنون اطلاعات بسیار خوبی دادید تشکر

  پاسخ

 2. هوشمند

  17 آگوست، 2019 در 5:36 ب.ظ

  جالب بودند ممنون

  پاسخ

 3. بیگدلی

  17 آگوست، 2019 در 4:50 ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ

 4. مهدی مختاری

  17 آگوست، 2019 در 4:50 ب.ظ

  مفید بود ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.