خانه نکات حقوقی دختران مجرد هم قانونا می توانند مادر شوند

دختران مجرد هم قانونا می توانند مادر شوند

۴
8
ایرانیان مقیم خارج از كشور با توجه به قانون حمایت از کودکان بد سرپرست، می‌توانند درخواست خود را به سازمان بهزیستی اعلام کنند. در این مورد، سرپرست کودک در مدت 6 ماه آزمایشی باید در ایران بماند.
فرزند خوانده

شاید در گذشته کمتر خانواده‌ای حاضر می‌شد کودک غریبه‌ای را به عنوان فرزند خوانده قبول کند، اما در زمان حاضر، شاهد افزایش درخواست متقاضیانی هستیم که به دلایل مختلفی علاقمند به پذیرفتن فرزندخوانده هستند.

با توجه به پدیده‌هایی نظیر طلاق، اعتیاد و از هم‌گسستگی‌ خانواده‌ها، مقوله بی‌سرپرست یا بدسرپرست شدن تعداد زیادی از کودکان مطرح می‌شود. چگونگی نگهداری و سرپرستی از این کودکان و نوجوانان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت بوده به‌ طوری‌ که در هر دوره‌ای مسئولان به دنبال راه چاره‌ای برای آن بودند.
یکی از راه‌هایی که می‌توان تا حدودی مشکلات این بچه‌ها را حل کرد، واگذاری آن‌ها به خانواده‌هایی است که متقاضی فرزندخواندگی هستند. بر این اساس، قوانینی تنظیم و اعلام شده است.

قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست:

مطابق با ماده ۱۵ قانون حمایت، درخواست‌کننده سرپرستی کودک، باید متعهد شود که تمام هزینه‌های مربوط به نگهداری، تربیت و تحصیل او را برعهده می‌گیرد. تشخیص نوع و میزان این تسهیلات با نظر دادگاه است.

و طبق ماده‌ ۱۴ قانون حمایت، دادگاه در صورتی حکم سرپرستی صادر می‌کند که، درخواست‌کننده‌ سرپرستی بخشی از اموال یا حقوق خود را به کودک یا نوجوان تحت سرپرستی تملیک کند. خانواده متقاضی می‌تواند “با تضمین عینی یا معرفی ضامن» تعهد به انتقال بخشی از اموال یا حقوق را ارائه کند تا بر اساس آن مثلا پنج سال دیگر، یک‌سوم اموال خود را به نام فرزندخوانده کند.

سرپرستی دائم و موقت فرزند خوانده :

بچه‌هایی که در مراکز شبانه‌روزی و شیرخوارگاه پذیرش می‌شوند، دو دسته هستند، برخی از آنها بدون سرپرست بوده و هویت مشخصی ندارند و بخشی دیگر بچه‌هایی هستند که خانواده دارند، اما به دلایلی مانند بیماری، آسیب و ناهنجاری، ممکن است به صورت موقت سازمان بهزیستی مسؤولیت نگهداری آنها را به عهده گرفته باشد.

بچه های بدون سرپرست با توجه به شرایط و ضوابطی به عنوان فرزند خوانده دائم به خانواده‌ها سپرده می‌شوند اما در مورد بچه‌های بدسرپرست که در بهزیستی مهمان هستند، فقط وقتی که دلایل روشن و مشخصی با نظر کارشناسی سازمان بهزیستی و با تائید مقام‌های قضائی وجود داشته باشدف والدین واقعی آن‌ها سلب صلاحیت شده و سپس امکان واگذاری قطعی به متقاضیان به وجود می‌آید.

فرزند خوانده

در قانون جدید این شرایط به وجود آمده که کودکانی که در شیرخوارگاه مهمان هستند و دادگاه اجازه واگذاری قطعی و فرزندخواندگی آن‌ها را نمی‌دهد، به صورت موقت، به مدت ۶ ماه تا ۲ سال مهمان خانواده‌ متقاضی بوده و در صورتی‌که این زمان بیشتر شد، به همان خانواده‌ها به عنوان فرزندخوانده دائمی سپرده می‌شود.

دختران مجرد می‌توانند مادر شوند

طبق ماده ۵ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، دختران مجرد بالای ۳۰ سال می‌توانند درخواست پذیرش فرزند بدهند و چنانچه از جهات مختلف مشکلی نداشته باشند و سازمان پزشکی بهزیستی و قضات صلاحیت فرزندپذیری آنها را تایید کنند، امکان واگذاری فرزند خوانده دختر به آن‌ها وجود دارد.

فرزند خوانده

طبق ماده ۲۶ قانون حمایت، در صورتی‌که دختران و زنان بدون همسری که فرزندی را به سرپرستی گرفته‌اند، تصمیم به ازدواج بگیرند، باید مشخصات فرد مورد نظر خود را به دادگاه اعلام کنند.

ایرانیان خارج از کشور چطور؟

ایرانیان مقیم خارج از کشور با توجه به ماده ۵ و ۶ قانون نیز می‌توانند درخواست خود را به سازمان بهزیستی اعلام کنند. در این مورد، سرپرست کودک در مدت ۶ ماه آزمایشی باید در ایران بماند و پس از گذراندن این دوره که تحت نظارت سازمان بهزیستی صورت می‌گیرد، می‌توانند کودک را را با خود به خارج از کشور ببرند.

 • عقب نشینی ساختمان

  قوانین عقب‌نشینی ساختمان

  قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…
 • وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل بعد از فوت

  وکالت بلاعزل یکی از پایدارترین نوع وکالت است که موکل به وکیل وکالت می‌دهد و در وکالتنامه ح…
 • رفع سوء از اثر چک

  رفع سوء اثر از چک

  مشتری برای از بین بردن سوء اثر از چک برگشتی باید مراحلی را طی کند که عبارت است از تامین م…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۴ دیدگاه

 1. پویا

  ۲۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۲ ق٫ظ

  سلام
  ان شاءالله روزی برسه هیچ فرزندی بی سرپرست نداشته باشیم.

  پاسخ

 2. احمدی

  ۲۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۴ ب٫ظ

  متفاوت بود سپاس

  پاسخ

 3. پویان

  ۲۴ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۹ ب٫ظ

  ممنون از انتشار این مطالب مفید

  پاسخ

 4. یوسفی

  ۲۴ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۹ ق٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

قوانین عقب‌نشینی ساختمان

قبل از اینکه طرح‌های شهرداری به مرحله اجرا برسند، به مالکان اطلاع داده خواهد شد. اطلاعات م…