خانه نکات حقوقی بعد از سرقت گوشی بلافاصله این کار قانونی را انجام دهید

بعد از سرقت گوشی بلافاصله این کار قانونی را انجام دهید

۱۰
4
پس از سرقت گوشی ، سریعا مراتب را از طریق دفاتر خدمات ارتباطی به اپراتور مربوطه ( همراه اول یا ایرانسل یا ...) اعلام و سیم‌کارت خود را بسوزانید تا مسئولیت جرایم احتمالی، شامل شما نشود.
سرقت گوشی

امروزه اکثر ما به گوشی تلفن همراه خود وابسته‎ایم و تلفن همراه نقش مهمی در زندگی ما دارد. گوشی‎های هوشمند در دنیای امروزی، همانند دفتر خاطرات ما هستند که تمام اطلاعات شخصی‎مان درون آنها ثبت شده است و به همین دلیل هیچ‎کس تمایلی ندارد که افراد ناشناس به اطلاعاتش دست پیدا کرده و از آن اطلاعات سودجویی کن. حالا تصور کنید که یک نفر در عرض چند ثانیه تلفن همراه ما را بدزدد. در این مطلب به راه‎های قانونی که برای ردیابی خط، بعد از سرقت گوشی باید طی شود، می‎پردازیم.

پس از سرقت گوشی موبایل چکارکنیم؟

 •  به محض این که متوجه سرقت یا گم شدن موبایل‎تان شدید، سریعا با شماره خود تماس بگیرید؛ چرا که ممکن است خوش شانس باشید، کسی آن را پیدا کرده باشد و پاسخ دهد.
 • پس از سرقت تلفن همراه سریعا مراتب را از طریق دفاتر خدمات ارتباطی به اپراتور مربوطه ( همراه اول ، ایرانسل یا …) اعلام و سیم‌کارت خود را از دسترس خارج کنید(یا به قول معروف بسوزانید) تا حداقل، مسئولیت حقوقی در قبال احتمال ارتکاب به اعمال مجرمانه گریبان‌گیرتان نشود.

شایان ذکر است، با اجرای طرح رجیستری (لزوم ثبت شماره در تلفن همراه)، کسانی که قصد دارند شماره تلفن همراه خود را تغییر دهند، باید نسبت به تغییر مالکیت در سامانه‌ همتا اقدام کرده در غیر این صورت  فقط ۳۰ روز می‌توانند از دستگاه‎شان با سیم‌کارت جدید استفاده کنند. بنابراین در صورت اجرا نشدن این فرآیند، اپراتورها به سیم‌کارت جدید، سرویس نخواهند داد.

سرقت گوشی

 •  برای ردیابی گوشی، باید با در دست داشتن مدارک شناسایی از جمله کارت ملی، شناسنامه و هم چنین جعبه گوشی به نزدیک‌ترین کلانتری یا دادسرا مراجعه کرده و شکایت خود را ارائه دهید.

با استعلام مراجع قضایی از اپراتور مربوطه شما، مراحل قانونی آن طی خواهد شد.

شماره سریال گوشی، بزرگترین کمک برای ردیابی گوشی:

 • مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودشده یا به سرقت‌رفته خود می‌توانند شماره سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند. سرویس ردیابی گوشی تا ۱۰روز پس از دریافت شماره سریال، به جست‌وجوی گوشی مفقودشده می‌پردازد و در پایان در صورت موفقیت در ردیابی گوشی، نتیجه را از طریق پیامک به اطلاع مشترک می‌رساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع مربوطه پیگیری کند. درصورت عدم موفقیت در ردیابی، مشترک می‌تواند برای ردیابی مجدد گوشی خود اقدام و سرویس را مجددا فعال کند.

سرقت گوشی

 • مشترکان ایرانسل نیز هنگام گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی خود، باید ابتدا سیم‌کارت خود را مسدود کنند. با گذشت ۵روز پس از مسدود شدن خط، کاربر کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره‌گیری می‌کند. پیام‌هایی درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم‌کارت ایرانسل، سیم‌کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی، مراحل و مدت زمان مسدودی سیم‌کارت برایشان ارسال می‌شود. پس از آن کافی است کاربر شماره سریال ۱۵رقمی گوشی (درج‌شده روی جعبه گوشی) مفقودشده را وارد کند.
 • امروزه گوشی‌های هوشمند نیز راه‌کارهایی را برای یافتن گوشی‌های گم‌شده و به سرقت رفته در نظر گرفته‌اند. اگر گوشی شما گم شده و یا به سرقت رفته باشد، دو راه‌حل کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش‌ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش‌بینی کرده باشید. به طور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS  میسر است.
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۰ دیدگاه

 1. روزبهاني

  ۲۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۰ ب٫ظ

  اطلاعت خوبی بود

  پاسخ

 2. قاضی محمد

  ۲۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۱۰ ب٫ظ

  با سلام خانم محترم شمایادر بتن جامعه ایران نیستی ببینی در کلانتریها چه مگزره یا راهتان به محاکم جمهری اسلامی واداراتش نیفتاده که ببینی چقدر عدل وداد وحود داره

  پاسخ

 3. حامي

  ۲۴ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۲۶ ق٫ظ

 4. هوشمند

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۰۵ ب٫ظ

  مفید و کاربردی بود دستتون درد نکنه

  پاسخ

 5. ملکی

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۴:۴۴ ب٫ظ

  واقعا ممنون از مطالب مفیدتون

  پاسخ

 6. بهلولی

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۵۴ ب٫ظ

  اطلاعات خوبی بود

  پاسخ

 7. بیگدلی

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۳۹ ب٫ظ

  مفید بود سپاسگذارم

  پاسخ

 8. نامجو

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۱۴ ب٫ظ

  اطلاعات خوبی بود

  پاسخ

 9. شمس

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۲۴ ب٫ظ

  مرصی اطلاعات خوبی دادید

  پاسخ

 10. شمس

  ۲۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۲۳ ب٫ظ

  مرصی اطلاعات خوبی برای پیگیری دادید تشکر تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

حقوق مسافران در صورت تاخیر در پرواز

اگر شرکت‌های هواپیمایی در صورتی که در زمان حرکت تعیین شده در بلیت، مسافران را از طریق سایر…