خانه نکات حقوقی خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن اجاره ملک

خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن اجاره ملک

۰
5
106
پرداخت خسارت تاخیر استرداد ودیعه ازسوی موجر به نرخ روز محاسبه می شود
خسارت تاخیر

یکی از قراردادهای رایج و متداولی که بین افراد وجود دارد، عقد رهن و اجاره است ، با انعقاد قرارداد اجاره، مبلغی از طرف مستاجر به موجر پرداخت می‌شود.

مبلغ گرو گذاشته شده رهن یا ودیعه نامیده می‌شود که مستاجر به عنوان قرض الحسنه  و تضمین اجاره ملک  به مالک می دهد و ُ زمانی که مستاجر ملک را تخلیه می‎کند ، مالک موظف است مبلغ ودیعه را به مستاجر مسترد کند.

به گزارش مجله پیام دلتا، نکته ی قابل توجه این است که در قرارداد اجاره شرط می‌شود تا پایان مدت اجاره، مستاجر حق مطالبه ودیعه  را ندارد، مگر اینکه مستاجر در هنگام انعقاد قرارداد با این شرط مخالف باشد و آنرا در قرارداد قید کند.

اگر مستاجر پس از پایان مدت اجاره ملک را تخلیه کند اما موجر ودیعه را به مستاجر مسترد نکند راهکار اول این است که مستاجر در آن ملک همچنان سکونت و پس از دریافت ودیعه از مالک ، ملک او را تخلیه می کند.

خسارت تاخیر رهن ملک

راهکار دوم هر چند که راهی دشوارتر اما قانونی است. به این صورت که مستاجر باید به مرجع قضایی و شورای حل اختلاف مراجعه  و اعلام کند که آماده است ملک را تخلیه کند و از دادگاه درخواست می کند تا به موضوع رسیدگی کند. در این حالت دادگاه موجر را موظف می کند مبلغ ودیعه را به شعبه حل اختلاف بازگرداند و مستاجر پس از آن می تواند به همان شعبه حل اختلاف مراجعه و مبلغ رهن را دریافت کند

طبق قانون مستاجر می‎تواند خسارت تاخیر در پرداخت ودیعه از جانب موجر را با اظهار نامه مطالبه کند.

پرداخت خسارت تاخیر استرداد ودیعه ازسوی موجر به نرخ روز محاسبه می شود

گفته می شود از تاریخی که مستاجر ودیعه را درخواست می‎کند ، خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن به میزان نرخ روز محاسبه و به وی پرداخت می شود.

خسارت تاخیر رهن

بنابراین از مواردی حایز اهمیت این است که افراد در زمان انعقاد هر نوع قراردادی به شروط ذکر شده در آن توجه کنند . در زمان عقد قرارداد، مستاجر باید به این موضوع دقت کند و ضمانت اجرایی برای خود قائل شود تا اگر در پایان مهلت اجاره ، به رغم درخواست استرداد ودیعه، موجر از بازگرداندن وجه خودداری کرد ،مستاجر بتواند به طور قانونی برای دریافت مبلغ رهن که نزد موجر گذاشته است اقدام کند.

مستاجر همچنین حق دارد به ازای هر روز تاخیردر استرداد میلغ ودیعه ، مبلغی را با توفق موجر به عنوان حق التزام دریافت کند.

 • متهم

  متهم ؛ مجرم نیست!

  بار‌ها اصطلاحی همچون متهم مجرم و مشتکی عنه و از این قبیل را شنیده ایم. بسیار نیز اتفاق افت…
 • باطل شدن قرارداد

  یک معامله چطور باطل می شود؟

  بطلان وضعیتی حقوقی است که ضمانت اجرای تخلف از شرایط قانونی صحت و اعتبار عمل حقوقی است، که …
 • مشکلات مردان برای ازدواج مجدد

  وقتی که جوانان برای ازدواج به مشکل بر می‎خوردند و با افزایش سن روبه رو می‎شود، همه به چاره…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.