خانه نکات حقوقی خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن اجاره ملک

خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن اجاره ملک

۰
6
پرداخت خسارت تاخیر استرداد ودیعه ازسوی موجر به نرخ روز محاسبه می شود
خسارت تاخیر

یکی از قراردادهای رایج و متداولی که بین افراد وجود دارد، عقد رهن و اجاره است ، با انعقاد قرارداد اجاره، مبلغی از طرف مستاجر به موجر پرداخت می‌شود.

مبلغ گرو گذاشته شده رهن یا ودیعه نامیده می‌شود که مستاجر به عنوان قرض الحسنه  و تضمین اجاره ملک  به مالک می دهد و ُ زمانی که مستاجر ملک را تخلیه می‎کند ، مالک موظف است مبلغ ودیعه را به مستاجر مسترد کند.

به گزارش مجله پیام دلتا، نکته ی قابل توجه این است که در قرارداد اجاره شرط می‌شود تا پایان مدت اجاره، مستاجر حق مطالبه ودیعه  را ندارد، مگر اینکه مستاجر در هنگام انعقاد قرارداد با این شرط مخالف باشد و آنرا در قرارداد قید کند.

اگر مستاجر پس از پایان مدت اجاره ملک را تخلیه کند اما موجر ودیعه را به مستاجر مسترد نکند راهکار اول این است که مستاجر در آن ملک همچنان سکونت و پس از دریافت ودیعه از مالک ، ملک او را تخلیه می کند.

خسارت تاخیر رهن ملک

راهکار دوم هر چند که راهی دشوارتر اما قانونی است. به این صورت که مستاجر باید به مرجع قضایی و شورای حل اختلاف مراجعه  و اعلام کند که آماده است ملک را تخلیه کند و از دادگاه درخواست می کند تا به موضوع رسیدگی کند. در این حالت دادگاه موجر را موظف می کند مبلغ ودیعه را به شعبه حل اختلاف بازگرداند و مستاجر پس از آن می تواند به همان شعبه حل اختلاف مراجعه و مبلغ رهن را دریافت کند

طبق قانون مستاجر می‎تواند خسارت تاخیر در پرداخت ودیعه از جانب موجر را با اظهار نامه مطالبه کند.

پرداخت خسارت تاخیر استرداد ودیعه ازسوی موجر به نرخ روز محاسبه می شود

گفته می شود از تاریخی که مستاجر ودیعه را درخواست می‎کند ، خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن به میزان نرخ روز محاسبه و به وی پرداخت می شود.

خسارت تاخیر رهن

بنابراین از مواردی حایز اهمیت این است که افراد در زمان انعقاد هر نوع قراردادی به شروط ذکر شده در آن توجه کنند . در زمان عقد قرارداد، مستاجر باید به این موضوع دقت کند و ضمانت اجرایی برای خود قائل شود تا اگر در پایان مهلت اجاره ، به رغم درخواست استرداد ودیعه، موجر از بازگرداندن وجه خودداری کرد ،مستاجر بتواند به طور قانونی برای دریافت مبلغ رهن که نزد موجر گذاشته است اقدام کند.

مستاجر همچنین حق دارد به ازای هر روز تاخیردر استرداد میلغ ودیعه ، مبلغی را با توفق موجر به عنوان حق التزام دریافت کند.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج که لازم است بدانید

هنگام عقد ازدواج بخاطر شادی و هیجان فراوان دختران و پسران بدون این که شرایط ۱۲ گانه مندرج …