خانه نکات حقوقی کنتور مشترک در ساختمان و مشکلات آن

کنتور مشترک در ساختمان و مشکلات آن

۸
8
در صورتی که یکی از ساکنان نسبت به مدیریت مصرف خود، بی توجهی کند و متوسط هزینه مصرف آب، برق یا گاز که کنتور مشترکی دارند، بیش از حد متعارف رشد پیدا کند؛ این موضوع موجب بروز نارضایتی و گاه بروز اختلاف می‎شود.
کنتور مشترک
استفاده از کنتور مشترک در آپارتمان‌های مسکونی در برخی مواقع یکی از عوامل ایجاد نارضایتی و بروز اختلاف در ساختمان‎های مسکونی چندین واحدی است. طبق قانون تملک آپارتمان‎ها، در آپارتمان‌های چندین واحدی، میزان مصرف بر اساس جمعیت افراد ساکن در آپارتمان محاسبه می‌شود و برای هر واحد به تناسب جمعیت خانوار، هزینه‌های مصرف محاسبه شده و به مدیر ساختمان یا مسئول جمع آوری شارژ که بیشتر مواقع سرایدارها هستند، پرداخت می شود. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

مشکلات کنتور مشترک در ساختمان

در صورتی که یکی از ساکنان نسبت به مدیریت مصرف خود، بی توجهی کند و متوسط هزینه مصرف آب، برق یا گاز که کنتور مشترک دارند، بیش از حد متعارف افزایش یابد؛ این موضوع موجب بروز نارضایتی و گاه بروز اختلاف می‎شود. یکی از راهکارهای اعمال شده در این خصوص این است که واحدهای نوساز با کنتورهای تفکیک شده گاز و برق ساخته خواهند شد و این موردی است که در زمان دریافت مجوز ساخت به سازنده گوشزد می‎شود. اما در اکثر موارد، به دلیل کمبود جا برای نصب کنتور آب در آپارتمان‎های مسکونی، کنتور مشترک در این ساختمان ها مرسوم است. با این حال هنوز آپارتمان های بسیاری در سراسر کشور وجود دارند که دارای کنتور مشترک برق، گاز و آب هستند.
کنتور

طرح جداسازی کنتور مشترک

طرح جداسازی کنتورهای آب که در سال ۸۹ با آغاز قانون هدفمندی یارانه‌ها و نگرانی عمومی از افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها، در دستور کار قرار گرفته بود، اکنون تقریبا به فراموشی سپرده شده است. مانع اجرای این طرح، کمبود فضای نصب کنتورهای معمولی آب در ساختمان مسکونی به تعداد واحدها عنوان شده بود. اما جداسازی کنتورهای برق طرحی بود که به درخواست خود مشترکان موکول شد و در نقاط مختلف کشور به دلیل وجود تمام شرایط این ‎کار، درخواست‎ها یکی پس از دیگری برای ساختمان‌های قدیمی ساز به ادارات برق محدوده سکونت ارسال شد و کنتورهای برق ساختمان‎های قدیمی از هم جدا شدند. واحدهای نوساز نیز که با کنتورهای برق تفکیک شده، حتی برای مصارف عمومی آپارتمان، احداث می‎شوند. اما هنوز هستند ساختمان‌های چند یا چندین واحدی در برخی نقاط کشور که با یک کنتور برق روزگار می‎گذرانند اما مانعی برای تفکیک ندارند.

کنتور گاز

طرح جداسازی کنتورهای گاز نیز در برخی موارد بدون مانع با درخواست مشترکان انجام شده است، اما در برخی آپارتمان‌ها به دلیل قدیمی بودن خطوط لوله گاز و نوع چیدمان فضایی آن در طول و عرض واحدهای مسکونی، در عمل لازمه جداسازی کنتورهای گاز واحدها، تعویض تمام خطوط لوله گاز در سراسر آپارتمان و نوسازی آن بود که در برخی موارد با نوسازی کلی آپارتمان، موضوع حل شدنی است و در برخی موارد نیز، مشترکان از درخواست تفکیک کنتور به سبب تحمیل هزینه های تعویض خطوط لوله خودداری می‎کنند. جداسازی کنتورهای گاز نیز از نظر شرکت ملی گاز ایران مانعی ندارد، اما هزینه‎های خرید کنتورهای جدید و در صورت نیاز تعویض خطوط لوله، بر عهده مشترکان است که در عمل هزینه‌های تعویض لوله به عنوان عامل بازدارنده، ساکنان آپارتمان های قدیمی را از این کار منصرف می‎کند.
پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با قوانین آپارتمان‌نشینی “۷ نکته قانونی آپارتمان‌ نشینی” را مطالعه کنید.
 • مهریه حال

  مهریه، حال باشد یعنی چه؟

  زن می‌تواند تا زمانی‌که مهریه‌اش را نگرفته، از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند که به این ع…
 • دیه بخیه سر و صورت

  جراحت سر و صورت و دیه آن‌

  دیه یکی از انواع مجازات اصلی است به این ترتیب که کسی که مرتکب یک عمل خلاف قانون شده و به م…
 • حق طلاق

  در چه مواردی زن حق طلاق دارد؟

  در تمام جوامع، قوانین براساس عرف و فرهنگ موجود در همان جامعه تعریف می‌شوند. هر چند که قانو…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۸ دیدگاه

 1. رفیعی

  ۲۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۵۲ ق٫ظ

  جالب بود مرسی

  پاسخ

 2. آقازاده

  ۲۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۰۹ ق٫ظ

  میشه البته امروزه اینگونه مشکلات رو برطرف کرد

  پاسخ

 3. مهدی فراهانی

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۲۷ ب٫ظ

  مفید بود

  پاسخ

 4. کوروش

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۲۱ ب٫ظ

  لایک داره

  پاسخ

 5. هوشمند

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۵۸ ب٫ظ

  خیلی عالی تشکر بابت مطلب های خوبتون

  پاسخ

 6. رسا

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۲۲ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بود

  پاسخ

 7. بیگدلی

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۶:۴۵ ب٫ظ

  مفید بود سپاسگذارم

  پاسخ

 8. یوسفی

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۱۰ ب٫ظ

  مطلب اموزنده ای بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

مهریه، حال باشد یعنی چه؟

زن می‌تواند تا زمانی‌که مهریه‌اش را نگرفته، از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند که به این ع…