خانه نکات حقوقی اجاره پارکینگ آپارتمان شخصی به دیگران مجاز است یا نه ؟

اجاره پارکینگ آپارتمان شخصی به دیگران مجاز است یا نه ؟

۹
6
پارکینگ هر آپارتمان جز توابع ملک حساب می‎شود، یعنی نمی‎تواند مالک مستقل داشته باشد. بنابراین امکان فروش آن به یکی از مالکان همان ساختمان منع قانونی ندارد. اما در مورد اجاره پارکینگ آپارتمان به اینگونه نیست.
اجاره پارکینگ آپارتمان

گاهی در یک مجتمع مسکونی برخی واحدهایی که دارای پارکینگ هستند ولی هنوز صاحب ماشین نشده‎اند یا به هر دلیلی از پارکینگ شخصی خود استفاده ای ندارند و تصمیم می‎گیرند که آن را به افراد دیگر اجاره دهند و به همین دلیل با اختلافاتی بر سر این موضوع با دیگر واحدهای ساختمان مواجه می‎شوند. در این مطلب به درستی یا نادرستی این اجاره پارکینگ آپارتمان در هر مجموعه ساختمانی و قانونی بودن این نوع مبادلات می‎پردازیم.

همانطور که در مطالب قبل به قسمت های اختصاصی و مشترک هر ساختمان اشاره کردیم، یادآور می‎شویم که قسمت های مشترک ساختمان متعلق به کلیه مالکان است و همه ساکنان به طور مستقیم و یا غیرمستقیم، از آنها استفاده می‎کنند.

ماده ۲ قانون تملک آپارتمان‎ها می‎گوید: پارکینگ آپارتمان اگر در سند مالکیت قید نشده و به ثبت نرسیده باشد، جز مشاعات ساختمان محسوب می شود.

مطابق قانون تملک آپارتمان‎ها و آئین نامه اجرائی آن، ساختمان ها دارای قسمت‎های اختصاصی ، مشاع و مشترک هستند و مالکان آپارتمان ها در قسمت های مشاع و مشترک ساختمان با یکدیگر شراکت دارند ، واگذاری توابع قسمت‎های اختصاصی مانند پارکینگ به اشخاصی غیر از شرکای ساختمان (مالکان یا ساکنان ساختمان) مغایر مقررات مربوط به شراکت است.

اجاره پارکینگ آپارتمان

بنابراین، پارکینگ و انباری ساختمان از جمله توابع ساختمان است و مالکان آپارتمان‎ها، شرکای قسمت های مشترک ساختمان هستند. در نتیجه واگذاری یا هرگونه دخل و تصرف در این قسمت‎ها با توافق سایر ساکنان و مدیر ساختمان باید صورت گیرد.

فروش پارکینگ ؛ مجاز یا غیر مجاز؟

همانطور که گفته شد، پارکینگ و انباری جز توابع ملک حساب می‎شود، یعنی نمی‎توانند مالک مستقل داشته باشند. بنابراین امکان فروش این موارد به یکی از مالکان همان ساختمان منع قانونی ندارد اما فروش پارکینگ آپارتمان به شخصی غیر از مالکان ساختمان غیر قانونی است و حتی در صورت رضایت خریدار هم امکان فروش به غیر از افراد ساکن و مالک ساختمان وجود ندارد و در صورت فروش و یا اجاره سایر مالکین می‎توانند ابطال این موارد را از طریق مراجع قانونی بخواهند.

اجاره پارکینگ آپارتمان

اجاره پارکینگ به چه افرادی مجاز است؟

با توجه به موارد یاد شده، اجاره پارکینگ آپارتمان ها به هر یک از مالکان همان ساختمان منع قانونی ندارد و واگذاری چنین قسمت‎هایی به اشخاصی غیر از مالکان سایر واحدها درست نیست و به نوعی دخالت افراد غریبه در ملک شراکتی همسایگان محسوب می‎شود و ممکن است امنیت ساختمان را به خطر اندازد.

شایان ذکر است درصورتی که قصد اجاره پارکینگ واحد خود به دیگر واحد های ساختمان را دارید، حتما این توافق را مکتوب کرده و مطابق با ماده ۲ قانون موجر و مستاجر رفتار کنید.‌

ماده ۲ قراردادهای عادی اجاره باید با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به‌ امضای موجر و مستاجر برسد و توسط دو نفر افراد مورد‌ اعتماد دو طرفین به‌ عنوان شهود گواهی شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۹ دیدگاه

 1. آقازاده

  ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۰۵ ق٫ظ

  خیلی جالب و خوب بود

  پاسخ

 2. هوشمند

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۱۱ ب٫ظ

  مفید و خوب بود

  پاسخ

 3. ماکان

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۲۳ ب٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 4. اهورا

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۲۲ ب٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

 5. ثابتی

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۲۱ ب٫ظ

  ممنون از اطلاع رسانیتون

  پاسخ

 6. متین

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۰۲ ب٫ظ

  کار آمد

  پاسخ

 7. یوسفی

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۹ ب٫ظ

  ممنون از اطلاع رسانی شما

  پاسخ

 8. بهلولی

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۶ ب٫ظ

  آموزنده و جالب بود . ممنون

  پاسخ

  • روزبهاني

   ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۱۸ ب٫ظ

   از بیرون ساختمان افراد مجاز نمی باشند

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج که لازم است بدانید

هنگام عقد ازدواج بخاطر شادی و هیجان فراوان دختران و پسران بدون این که شرایط ۱۲ گانه مندرج …