خانه سلامتی ماده‌ای خطرناک در قند و شکر!

ماده‌ای خطرناک در قند و شکر!

۰
1
سفید کردن قند و شکر به چه قیمتی؟ جوهر قند می‎تواند باعث ناراحتی‌های کلیه، کبد و سرطان در بدن ما شود.
قند و شکر

‍بسیاری از ما عادت به خوردن قند و شکر و شیرینی زیاد داریم؛ البته مصرف بیش از حد این ماده خطرناک است؛ مخصوصا اگر با قندهای سفید‌شده‎ی مصنوعی طرف باشیم.

قند و شکر

مصرف قند و شکر به چه قیمتی؟

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت‌: اغلب کارخانه‌های تولیدات قند و شکر در فرآیند تولید قند و شکر از ترکیبات شیمیایی خطرناک استفاده می‌کنند.

به گزارش مجله دلتا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهران ولایی، درباره مواد افزودنی که برای سفید کردن قندها به آن اضافه می‌شود، اظهار کرد: اغلب کارخانه‌های تولید قند و شکر در فرآیند تولید قند سفید، شکر و قند حبه از ترکیبات شیمیایی استفاده می‌کنند تا محصول تولید‌شده رنگ داشته باشد.

مضرات جوهر قند

بیشتر کارخانه‌ها از ماده‌ «سدیم دی‌تیونیت» در تهیه این محصولات استفاده می‌کنند که آن را به نام بلانکیت یا جوهر قند هم می‌شناسند؛ نکته حائز اهمیت آن جا است که این ماده بر اثر حرارت منجر به انتشار گاز دی اکسید گوگرد می‌شود و مقدار زیاد این ماده خطرناک است.

ولایی درباره عوارض ناشی از استفاده از این ترکیبات شیمیایی گفت: ماده یاد شده نه فقط در تولید قند و شکر بلکه در بخش‌های مختلف صنعت به عنوان ماده رنگ‌بر استفاده می‌شود؛ برخی از بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از این ترکیبات می‌تواند منجر به ایجاد عوارضی مثل آسیب‌های کبدی شود یا خطر ابتلا به سرطان را کمی افزایش دهد؛ اما استفاده از آن در حد کنترل‌شده ایجاد آسیب نمی‌کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به اینکه ماده یاد شده یعنی بلانکیت ترکیبی گوگردی است، تشریح کرد: میزان استاندارد استفاده از این ترکیبات شیمیایی در سطح ملی تعیین شده است و نظارت مناسب برای کنترل استفاده از این مواد غذایی وجود دارد، به دلیل احتمال بروز همین آسیب‌ها، اندازه‌گیری میزان سولفور باقیمانده در قند به یکی از فاکتورهای مهم کنترل کیفیت آن تبدیل شده است.

وی یادآوری کرد: اغلب تولیدکنندگان قندهای حبه و شکر از این ترکیبات استفاده می‌کنند اما مقدار آن تعیین شده است و نیازی نیست نگران استفاده از قند و شکر باشیم.

 • عرق دارچین

  عرق دارچین و این همه خاصیت؟!

  عرق دارچین شما را لاغر می‌کند. دارچین پادشاه ادویه ها است. عصاره این ادویه معطر ضد دیابت ا…
 • درمان-کولیت-روده

  درمان کولیت روده بدون جراحی!

  اگر مشکل التهاب روده دارید، تغذیه و ورزش کردن روزانه می‌تواند به کاهش درد شما کمک کند. همه…
 • یائسگی مردان

  یائسگی مردان ، افسانه یا حقیقت!؟

  یک مطلب پزشکی مهیج در صفحه سلامتی مجله دلتا آماده خواندن است، این بار می‌خواهیم شما را از…
بیشتر ببینید در سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

عرق دارچین و این همه خاصیت؟!

عرق دارچین شما را لاغر می‌کند. دارچین پادشاه ادویه ها است. عصاره این ادویه معطر ضد دیابت ا…