خانه نکات حقوقی خروج زن از کشور با اجازه همسر ؛ کی و چگونه؟

خروج زن از کشور با اجازه همسر ؛ کی و چگونه؟

۱۲
11
هر زن ایرانی متاهل در زمانی که می خواهد گذرنامه بگیرد یا گذرنامه خود را تمدید کند، نیاز به کسب اجازه کتبی همسرش دارد و در فرم‎های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی نیز گواهی شود.
خروج از کشور

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران صدور گذرنامه جداگانه و خروج از کشور برای بانوان متاهل و افراد زیر ۱۸ سال مشروط به موافقت شوهر، ولی و یا قیم ایشان است.

زنانی که به اجازه شوهر برای خروج از کشور نیاز ندارند:

بانوانی که با همسر خود مقیم خارج از کشور هستند و بانوانی ‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی خود باقی مانده‌اند نیاز به اجازه همسر ندارند و از این قانون مستثنی هستند. همچنین به موجب نظریه شورای نگهبان، زنانی که عازم سفر حج تمتع هستند نیز از این قانون مستثنی شده‌اند.

در موارد اضطراری نیز در صورت اجازه دادستان شهرستان امکان صدور گذرنامه وجود دارد، اما این شرایط ضروری تعریف نشده و تشخیص آن به اختیار دادستانی است.

بنابراین هر زن ایرانی متاهل در زمانی که می خواهد گذرنامه بگیرد یا گذرنامه خود را تمدید کند، نیاز به کسب اجازه کتبی همسرش دارد و در فرم‎های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی نیز گواهی شود.

خروج از کشور

 ممنوع الخروجی چطور از بین می‎رود؟

ممنوع‌الخروجی زن فقط با اعلام کتبی شوهر به اداره گذرنامه از بین خواهد رفت و حتی در مواردی که زوج ها از یکدیگر طلاق گرفته و قبل از طلاق، شوهر، همسر خویش را ممنوع الخروج کرده، این ممنوعیت زمانی از بین می‌رود که از طریق طلاق نامه، طلاق زوج ها به اطلاع اداره گذرنامه برسد. در موارد زیادی، علی‎رغم این‎که زن و شوهر سال‎ها با یکدیگر زندگی نمی‎کنند، شوهر همسرش را طلاق نمی‌دهد و به استناد همین حق، او را ممنوع‌الخروج هم می‎کند و عملا زندگی یک زن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

چه راه حلی پیشنهاد می‎گردد؟

هم اکنون تنها فرصت قانونی برای حل مشکل به طور موقت، بحث شروط ضمن عقد است. طی این شرط، در زمان عقد ازدواج، شوهر به زن هم وکالت در امضای اسناد لازم برای صدور و تمدید گذرنامه را می‎دهد و هم اجازه خروج مکرر از کشور را. برای این کار مطمئن‌ترین راه مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند وکالت در آنجا است.

خروج از کشور

توصیه می‎شود بعد از عقد به دفاتر اسناد رسمی مراجعه شود و حداقل در خصوص طلاق و خروج از کشور نسبت به تنظیم سندِ وکالت دقیق و کامل اقدام شود. متاسفانه تعداد دفاتر اسناد رسمی که از انجام چنین کاری خودداری می‎کنند کم نیست و البته این کار تخلف محسوب می‎شود، اما همچنان دفاتری هستند که به خوبی و با دقت نظر اسناد را تنظیم می‎کنند.

شایان ذکر است، گرفتن اجازه خروج مکرر از کشور به این معنی نیست که شوهر دیگر نمی‎تواند زن را ممنوع الخروج کند، بلکه شوهر همچنان این حق را دارد. اما زن نیز می‌تواند با ارائه وکالتنامه، خواستار رفع ممنوع‌الخروجی خود شود که گاهی در میان این بازه زمانی، زن ممکن است فرصت‎های مهمی را از دست بدهد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۲ دیدگاه

 1. آدینه

  ۱۸ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۴۰ ب٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

 2. فرهادی

  ۱۷ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۵۷ ق٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

 3. اسکندری

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۹ ب٫ظ

  perfect

  پاسخ

 4. بهلولی

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۴۶ ق٫ظ

  خیلی خوب بود. ممنون ، ولی چرا غلط املایی زیاد شده تو مجله

  پاسخ

 5. یوسفی

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۵۶ ق٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 6. روزبهاني

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۴۶ ق٫ظ

  تشکر

  پاسخ

 7. سعدی

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۰:۰۶ ق٫ظ

  کاملا کارشناسی شده و مقبول همگان است

  پاسخ

 8. دانش

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۴ ب٫ظ

  سلام
  مطالب بسیار با اهمیتی براز ذوجین است

  پاسخ

 9. بیگدلی

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۱۸ ب٫ظ

  سپاسگذارم

  پاسخ

 10. بزرگی

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۴۳ ب٫ظ

  مطلب خوبی بود

  پاسخ

 11. امیری

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۶:۴۰ ب٫ظ

  جالب بود خوشم اومد

  پاسخ

 12. برزین

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۶:۳۶ ب٫ظ

  ممنون از اطلاع رسانی
  ولی کلا قانون بسیار مسخره ای هست

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به چه اموری را دارد؟

دادگاه خانواده همان طور که از نام آن مشخص است دادگاهی است که قوه قضاییه به منظور رسیدگی به…