خانه نکات حقوقی ملاقات فرزند ؛ حق طبیعی پدر و مادر(+ویدئو)

ملاقات فرزند ؛ حق طبیعی پدر و مادر(+ویدئو)

۶
3
از آنجا که حضانت فرزند پس از طلاق تا 7 سالگی با مادر و پس از آن با پدر می‎باشد، حق ملاقات برای طرف مقابل محفوظ است که این حق قبل از طلاق هم در صورتی‎که طفل نزد مرد یا زن باشد، برای طرف مقابل محفوظ خواهد بود.
ملاقات با فرزند

ملاقات فرزند مشترک، حق طبیعی، اخلاقی و قانونی والدین است و نمی‎توان هیچ یک از والدین را از ملاقـات فرزندش بدون دلیل قانونی محروم کرد. بنابراین، در صورتی‎که هر یک از والدین ادعا کند که دیگری شرایط ملاقات فرزند را ندارد، باید این ادعا را در دادگاه صالح اثبات کند. ملاقات فرزند با حضانت فرزند فرق دارد. حضانت فرزند چه پسر یا دختر، تا ۷ سالگی با مادر بوده و پس از ۷ سال پدر می‎تواند برای حضانت طفل به دادگاه، دادخواست ارائه دهد. از آنجا که حضانت فرزند پس از طلاق تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن با پدر است، حق ملاقات برای طرف مقابل محفوظ است که این حق قبل از طلاق هم در صورتی‎که طفل نزد مرد یا زن باشد، برای طرف مقابل محفوظ خواهد بود.

 

ملاقات فرزند بعد از طلاق:

مدت زمان ملاقات فرزند بعد از طلاق، محدودیت ندارد، مگر اینکه طفل بعد از سن رشد (۱۸ سال تمام)، تمایلی به ملاقات نداشته باشد. با ارائه لایحه و نوشتن دلیل و مستندات می‎توان از دادگاه تقاضای افزایش زمان ملاقات طفل را مطرح کرد، همچنین چنانچه قبل از طلاق طفل نزد هر یک از والدین بوده و از ملاقات طرف دیگر ممانعت به عمل آید، طرف مقابل می‎تواند از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی  و ارجاع دعوی به دادگاه خانواده، تقاضای خود را مطرح کند.

ملاقات فرزند

دادخواست الزام به ملاقات فرزند مشترک مانند سایر دعاوی حقوقی، توسط خواهان به طرفیت خوانده و با موضوع ملاقات طفل مطرح می‎شود. دادگاه نسبت به موضوع رسیدگی کرده و در صورت احراز صلاحیت و همچنین مصالح کـودک رای مقـتضی را صادر می‎کند. هیچ یک از والدین حق ممانعت از ملاقات فرزند مشترک برای طرف مقابل را ندارند، حتی فاسد بودن مادر یا پدر هم باعث نمی‎شود از ملاقات او با فرزندش جلوگیری شود.  در صورت ممانعت و عدم توجه به دستور مقام قضایی با او برخورد قانونی خواهد شد.

حال در مواردی هم ممکن است حق ملاقات از یکی از آنان سلب شود که این موضوع را باید روشن کرد که در صورت تحویل طفل به طرف مقابل

 چه خطرات و عوارض و مشکلات و یا شرایط ناگواری احتمال دارد طفل را تهدید کند ،که بخشی از آن عبارتند از :
۱. بیماری حاد و مُسری
۲. خطرات جانی
۳. سایر مواردی‎که برحسب نظریه پزشکی قانونی به عبارتی خوف و تحولات روحی، روانی، اخلاقی و… است.

گاهی به محض جدائی موقت یا دائم یکی از زوج ها به شهر یا کشور دیگری می‎رود و حق ملاقات را برای طرف دیگر با بُعد مسافت و هزینه مواجه می سازد. این گونه افراد به دستور و بررسی قاضی پرونده، نقطه ملاقات را برحسب مسافت تعیین می‎کنند که برای طرفین قابلیت ملاقات باشد.
در قانون حمایت خانواده و قانون مدنی تصریح شده است که حضانت طفل (چه دختر و چه پسر) مادامی که به سن ۷ سالگی برسد، با مادر است و بعد از هفت سالگی اگر دختر باشد، تا سن ۹ سال نزد پدر می‎ماند و هرگاه به ۹ سال تمام رسید، حق انتخاب با دختر است که به ملاقات تن دردهد یا خیر.

ملاقات فرزند
فرزندان پسر بعد از سن ۷ سال تا ۱۵ سال حق حضانت با پدر است و بعد از آن به بلوغ شرعی می‎رسند و می‎توانند انتخاب نمایند.

شایان ذکر است، مادام که زن مطلقه شوهر نکرده باشد، نگهداری دختر به او داده می‎شود و اگر شوهر اختیار کند، همسر جدید زن به آن دختر نامحرم است و پدر می‎تواند مطالبه نگهداری فرزند دختر را نزد خود داشته باشد.

تعیین مکان ملاقات فرزند

تعیین مکان ملاقات فرزند می تواند توافقی باشد و در صورت عدم توافق به تشخیص دادگاه است. برخی دادگاه‎ها نیز برای حل این مشکل، کلانتری را محل ملاقات قرار می‎دهند، در حالی‎که این اقدام به طفل آسیب روحی و روانی جدی وارد می‎کند و ترس و اضطراب ناشی از این ملاقات‎ها آرامش روحی او را در معرض خطرات جدی قرار می‎دهد. در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ و به موجب تبصره ۱ ماده ۴۱، قانون‌گذار به لزوم ایجاد امکانات مناسب برای ملاقات فرزندان طلاق با والدینشان تاکید می‌کند و قوه‌قضاییه را به فراهم‌سازی این سازوکار مکلف کرده است.
بنابراین پیش‌بینی محل ملاقات فرزندان طلاق و حضانت با والدین آن‌ها، در محیطی فارغ از تنش و آسیب اقدامی است که قانون‌گذار در تبصره ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ و ماده ۶۸ آیین‌نامه اجرایی این قانون مصوب سال ۹۳ به آن توجه داشته است.

مدارک لازم برای دادخواست ملاقات فرزند :

۱. کارت ملی
۲. شناسنامه،
۳. سند ازدواج یا طلاق نامه

منبع: ره جویان عدالت

 • جریمه پوشاندن پلاک خورو

  جریمه پوشاندن پلاک خودرو

  علاوه بر پوشاندن پلاک برخی از رانندگان اقدام به مخدوش کردن شماره پلاک ماشین می‌‌کنند. به ط…
 • اجاره ملک مشاع

  اجاره ملک مشاع بدون رضایت شریک

  اجاره دادن ملک بدون گرفتن رضایت قبلی شریک در ملک مشاع به صحیح بودن قرارداد اجاره خللی وار…
 • مهریه

  نحوه مطالبه مهریه عندالاستطاعه

  توجه به این دو واژه مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در سند ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۶ دیدگاه

 1. رفیعی

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۷ ق٫ظ

  بسیار عالی ممنونم

  پاسخ

 2. هوشمند

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱:۲۱ ب٫ظ

  مطلب خوبی بود تشکر

  پاسخ

 3. بهلولی

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۰ ق٫ظ

  بسیار خوب بود

  پاسخ

 4. آژن

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۳۰ ق٫ظ

  امید است برا هیچ خانواده ای اتفاق طلاق نیفتد

  پاسخ

 5. یوسفی

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۸:۵۰ ق٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 6. رحمتی

  ۱۴ مرداد، ۱۳۹۸ در ۶:۵۴ ب٫ظ

  بسیار مطالب خوبی بود،باتشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

جریمه پوشاندن پلاک خودرو

علاوه بر پوشاندن پلاک برخی از رانندگان اقدام به مخدوش کردن شماره پلاک ماشین می‌‌کنند. به ط…