خانه خبر و گزارش  معاملات مسکن در تهران نصف شد!

 معاملات مسکن در تهران نصف شد!

۰
4
در تیرماه ۹۸ رشد اجاره‎بهای شهر تهران در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته برابر با ۲۴.۸ درصد اما رشد شاخص قیمت مصرف کننده شهری در این مدت حدود ۴۷ درصد بوده است
معاملات مسکن در تهران

معاملات مسکن در تهران نصف شد.اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: از ابتدای سال ۹۸ تا پایان تیرماه میزان معاملات مسکن در تهران ۵۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش مجله دلتا به نقل از خبرآنلاین،در گزارش اتاق بازرگانی تهران آمده است، از ابتدای سال ۹۸ تاکنون  در مجموع ۲۶ هزار و ۳۲۷ واحد مسکونی در شهر تهران با میانگین قیمت هر متر مربع ۱۲میلیون و ۶۰۰ هزارتومان معامله شده که در مقایسه با چهارماهه نخست سال ۹۷ تعداد معاملات مسکن ۵۰ درصد کاهش یافته و قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده حدود دو برابر شده است.

در این گزارش تاکید شده است: تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران که در اردیبهشت ماه امسال پس از کاهش شدید در فروردین ماه افزایش یافته بود، از خرداد ماه دوباره روند روبه کاهش در پیش گرفته است. به طوری که در خردادماه با حدود ۵۱ درصد کاهش در مقایسه با ماه اردیبهشت و در تیرماه با حدود ۲۰ درصد کاهش درمقایسه با ماه خرداد روبه‎رو شده است.این روند کاهش در خرداد و تیرماه سال ۹۷ نیز مشاهده می‌شود اما میزان کاهش آن به مراتب کمتر است.

بر این اساس قیمت هرمترمربع واحد مسکونی شهر تهران در چهارماهه نخست سال ۹۸ با شیب بیشتری نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ افزایش یافته است. کاهش عرضه مسکن به همراه کاهش تقاضا به دلیل پایین آمدن توان خرید، منجر به افزایش قابل توجه متوسط قیمت واحدهای مسکونی معامله شده در مدت زمان یاد شده درسال ۹۸ شده است.

معاملات مسکن در تهران

قیمت مسکن در تهران

بررسی ها نشان می‎دهد طی چهارماهه نخست سال ۹۸، حدود ۴۰.۵ درصد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران مربوط به واحدهای مسکونی با عمر کمتر از ۵ سال و حدود ۱۸ درصد مربوط به واحدهای مسکونی ۶ تا ۱۰ سال بوده است.

بررسی جزییات معاملات نشان می‎دهد که در تیرماه ، حدود ۱۵ درصد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۶۰ مترمربع و بیشترین سهم (۱۴.۶ درصد) معاملات انجام شده مربوط به واحدهای مسکونی با ارزش ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بوده است.

یکی از تغییرات قابل توجه درباره معاملات تیرماه ۹۸ ،افزایش سهم تعداد معاملات با ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان در هر واحد مسکونی از ۶.۲ درصد در تیرماه ۹۷ به حدود ۱۷ درصد در تیرماه ۹۸ است که همین رقم برای فروردین، اردیبهشت و خرداد امسال به ترتیب حدود ۱۱ ، ۱۶.۲ و ۱۷.۶ درصد برآورد شده و نشان دهنده افزایش سهم اینگونه معاملات از ابتدای سال ۹۸ است.

قیمت مسکن و اجاره بها

در این گزارش تاکید شده است در چهارماهه نخست سال ۹۷ نرخ رشد اجاره بها در شهر تهران در فروردین و اردیبهشت از شاخص قیمت مصرف کننده پایین‌تر بود اما از خرداد ماه با افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده روند آن از نرخ رشد اجاره بها بیشتر شده است.

در چهارماهه نخست سال۹۸، شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی شهری با اختلاف زیاد بالاتر از نرخ رشد اجاره‎بهای شهر تهران بوده است.

بر این اساس در تیرماه ۹۸ رشد اجاره‎بهای شهر تهران در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته برابر با ۲۴.۸ درصد اما رشد شاخص قیمت مصرف کننده شهری در این مدت حدود ۴۷ درصد بوده است

 • پیش بینی قیمت مسکن

  بالا رفتن قیمت ارز و تحولات بازار مسکن

  جهش مجدد قیمت در بازارهای طلا و ارز، بازارهای موازی مسکن، در روزهای اخیر موجب افزایش نگران…
 • قیمت مسکن در سال 99

  خریداران مسکن عجله کنند

  ایرج رهبر، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان تهران می‌گوید متقاضیان خر…
 • خرید آپارتمان در تجریش

  خرید آپارتمان در تجریش

  تجریش مرکز شهرستان شمیرانات واقع در منطقه یک تهران است و میدانی به همین نام در قلب این محل…
بیشتر ببینید در خبر و گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

بالا رفتن قیمت ارز و تحولات بازار مسکن

جهش مجدد قیمت در بازارهای طلا و ارز، بازارهای موازی مسکن، در روزهای اخیر موجب افزایش نگران…