خانه نکات حقوقی چه زمانی مرد می‌تواند از تحصیل زن جلوگیری کند؟

چه زمانی مرد می‌تواند از تحصیل زن جلوگیری کند؟

۱۱
14
تحصیل، از حقوق مدنی افراد جامعه است و منع افراد از دارا بودن این حق، نیازمند وجود دلایل قانونی است. بنابراین شوهر فقط زمانی می‌تواند از ادامه تحصیل همسر خود جلوگیری کند که توجیه منطقی داشته باشد.
حق تحصل زن

محرومیت از تحصیل از مشکلاتی است که ممکن است مرد برای زن ایجاد کند. برخی از زنان تصور می کنند که همسرآن ها می‌تواند مانع کار کردن یا تحصیل آنان شود. در مجله دلتا موضوع حق تحصیل و جلوگیری از ادامه تحصیل زن توسط شوهر بررسی شده است.

حق تحصیل زن طبق قانون

برای جلوگیری از برخی مشکلات و اختلاف نظرها بهتر است زمان ازدواج زن و مرد بر سر همه موارد با یکدیگر توافق کنند که حق تحصیل زن یکی از آن‌ها است. در صورتی که زن قبل از ازدواج با همسر خود شرط کند که بعد از ازدواج قصد تحصیل دارد، مرد نمی‌تواند مانع آن شود . شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج حق طلاق، حق اشتغال، حق تحصیل و … را نیز در برمی‌گیرد که در مورد حق تحصیل زن، مرد می‌تواند با امضا کردن شروط ضمن عقد، اجازه تحصیل را به همسر خود بدهد یا با امضا نکردن آن، این حق را از او سلب کند.

تحصل زن

شکایت برای ممانعت از تحصیل

طبق قانون، زن و شوهر هر کدام  اختیارات مشروع خود را دارند و بدون داشتن دلیل قانونی و منطقی نمی‌توان هیچ حقی را از مرد یا زن سلب کرد. بنابراین شوهر نمی‌تواند با دلایل غیرمنطقی همسر خود را از انجام برخی از کار‌ها محروم کند. به طور مثال اگر مرد بدون هیچ دلیل موجه قانونی به زن اجازه تحصیل ندهد و او را از ادامه تحصیل بازدارد، کار غیرقانونی انجام داده است. زن می‌تواند شکایت خود را تحت عنوان عسروحرج به دادگاه تقدیم کند. عسر و حرج به معنای شرایط سخت در زندگی مشترک است و اگر به دادگاه ثابت شود که شوهر با دلایل غیرمنطقی شرایط سخت و غیر قابل تحمل را برای همسر خود ایجاد کرده است، به زن حق طلاق می‌دهد.

تحصیل زن بدون اجازه شوهر

تحصیل زنان، از حقوق مدنی آن‌ها محسوب می‌شود و جلوگیری از داشتن این حق، نیازمند ماده قانون است. بنابراین مرد فقط زمانی می‌تواند از ادامه تحصیل همسر خود جلوگیری کند که ادامه تحصیل زن به زندگی زناشویی لطمه‌ای وارد کند و باعث برهم خوردن زندگی مشترک شود، در آن صورت شوهر می‌تواند همسر خود را از ادامه تحصیل بازدارد. بنابراین، در صورتی که تحصیل زن بدون اجازه شوهر باشد، مرد فقط می‌تواند مانع از آن شود؛ در غیراین صورت ادامه تحصیل جزء دلایل طلاق از سوی مرد نیست. شایان ذکر است اگر زن در زمان ازدواج در حال تحصیل باشد، مرد بعد از ازدواج اجازه مخالفت ندارد. در هر صورت با وجود این که شرط ضمن عقد بسیار مهم است، ولی همه این مسائل بستگی به توافق دو طرف بعد از ازدواج دارد.

مطلب پیشنهادی: برای آشنایی بیشتر با شروط ضمن عقد ازدواج “شروط ضمن عقد ازدواج که لازم است بدانید” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۱ دیدگاه

 1. آدینه

  ۱۶ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۱ ق٫ظ

  عالی بود

  پاسخ

 2. روزبهاني

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۵ ق٫ظ

  مطلب خوب بود

  پاسخ

 3. آقازاده

  ۱۵ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۳۰ ق٫ظ

  باشد از این مردا

  پاسخ

 4. بهلولی

  ۱۴ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۳ ق٫ظ

  آموزنده بود. ممنون

  پاسخ

 5. آژن

  ۱۴ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۱۲ ق٫ظ

  قابل توجه جوانهای عزیز از ما که گذشت

  پاسخ

 6. بیگدلی

  ۱۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۵ ب٫ظ

  سپاسگذارم مفید بود

  پاسخ

 7. شکیبایی

  ۱۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۰ ب٫ظ

  به زورم که نمیشه جلوشونو گرفت ?

  پاسخ

 8. امیر زندمنش

  ۱۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۴:۱۶ ب٫ظ

  جالبه

  پاسخ

 9. احمدی

  ۱۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۴:۱۲ ب٫ظ

  درس خوندن هم دیگه فایده ای نداره!!

  پاسخ

 10. بزرگی

  ۱۳ مرداد، ۱۳۹۸ در ۴:۱۱ ب٫ظ

  مفید بود سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

چه مواردی شما را از ارث محروم می‌کند؟

از جمله اسباب تملک مطابق قانون مدنی، ارث و وراثت است. در واقع زمانیکه شخصی فوت می کند و از…