خانه نکات حقوقی خسارت افت قیمت خودرو را چه کسی باید بپردازد؟

خسارت افت قیمت خودرو را چه کسی باید بپردازد؟

۱۱
10
بررسی افت قیمت خودرو از نظر کارشناسان بر اساس چند فاکتور مهم انجام می‌شود. این‎که خسارت وارد شده برای چه قسمتی از ماشین بوده و نوع خسارت به چه صورت است.
خسارت افت قیمت خودرو

افت قیمت خودرو، در زمان تصادف از جمله اتفاقاتی است که بیشتر افراد با این حادثه ناخوشایند مواجه می‌شوند. مخصوصا اگر خودروی شما صفر است یا خودروی گران قیمت دارید یا با یک ماشین لوکس تصادف کرده اید، هزینه ریالی جبران چنین خساراتی می‌تواند دردسر بیشتری برای شما داشته باشد. در این نوشتار به میزان و نحوه پرداخت خسارت افت قیمت خودرو در زمان تصادف و این‎که چه کسی مسئول خواهد بود، می‎پردازیم.

در همه سوانح رانندگی از قبیل تصادف، تصادم، واژگونی، آتش سوزی و یا سایر سوانحی که خسارت مالی برای شخص ثالث داشته باشد، همه این خسارات مالی با داشتن بیمه ثالث قابل جبران است. سایر خساراتی که به خودروی مقصر وارد شود نیز، بر اساس بیمه بدنه خودروی مقصر حادثه پرداخت می‌شود. اما خسارت ناشی از افت قیمت در تعهد هیچ کدام از شرکت های بیمه نبوده و پرداخت این خسارت باید از طرف راننده مقصر انجام شود.

بیمه شخص ثالث تعهدی ندارد!

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، سقف تعهدات خسارات مالی وارد شده به افراد زیان دیده بر اساس پوشش مالی بیمه نامه، قابل جبران است

بیمه بدنه متعهد نیست!

برای جبران خسارات وارد شده به وسیله نقلیه فرد مقصر، بیمه بدنه می‌تواند کمک مهمی برای او باشد. بیمه بدنه بر اساس پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی که دارد می‌تواند جبران خسارات وارد شده را پرداخت نماید. سقف تعهدات بیمه بدنه بر اساس پوشش های بیمه نامه بدنه بوده و در زمان خسارت شرکت بیمه بر اساس بیمه نامه شما خسارات وارد شده را جبران می‌کند.

خسارت افت قیمت خودرو در تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

بررسی افت قیمت خودرو از نظر کارشناسان بر اساس چند فاکتور مهم انجام می‌شود. این‎که خسارت وارد شده برای چه قسمتی از ماشین بوده و نوع خسارت به چه صورت است. آیا خسارت به بدنه وارد شده یا خیر؟ همچنین هزینه‌های بازسازی مجدد، رنگ کاری بر اساس عمق صدمه وارده و وسعت رنگ شدگی همه در افت قیمت خودرو موثرند.

خسارت افت قیمت خودرو

خسارات دیگر وارد شده بر بدنه خود رو به سبب هزینه های زیادی که به لحاظ تعمیر یا تعویض قطعات برای خسارت دیده ایجاد می‎کند بر کاهش ارزش خودر بسیار تاثیر گذار است .

افت قیمت خودرو چگونه محاسبه و ارزیابی می‌شود؟

اگر خودرویی تصادف کند و قسمت‌هایی از قبیل شاسی‌ها و سقف و ستون آسیب دیده باشند و یا خسارت مربوط به گلگیر های جلو و درها باشد، همه در افت قیمت خودرو بسیار موثرند. البته در تصادفاتی که از ناحیه عقب خودرو اتفاق بیافتد، افت قیمت خودرو بیشتر است، چون گلگیرهای عقب جدا شدنی نیستند و به همین ترتیب بر اساس نوع خسارت وارد شده میزان افت قیمت خودرو در اثر تصادف محاسبه می‌شود.

چه کسی مسئول است؟

همانطور که گفته شد راننده خودروی مقصر مسئول جبران افت قیمت خودرو است و برای همین شرکت بیمه مسئول پرداخت این خسارت نیست.

بیمه فقط خسارات مربوط به تعمیر و صافکاری خودرو را پرداخت می‌کند. در حالی‎که در عرف جامعه ما خودرو تصادفی یا غیر تصادفی تفاوت قیمت دارد.

خسارت افت قیمت خودرو

برابر ماده ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی، هر کس به عمد یا غیرعمد به دیگری زیان وارد کند چه مباشر چه مسبب  این خسارت باشد ، مسئولیت  جبران خسارت بر عهده او است .

بنابراین شخص متضرر می‌بایستی برای تامین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می‌شود که ایشان با ملاحظه خودرو و یا در مواردی عکس‌های آن، خسارت افت قیمت را محاسبه و برآورد می‌کند.

بعد از برآورد خسارت افت قیمت خودرو و تعیین مبلغ خسارت تعیین شده توسط کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می‌شود.

شایان ذکر است، اگر خسارت بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد، رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه و اگر کمتر از آن باشد، در صلاحیت شورای حل اختلاف می‌باشد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۱ دیدگاه

 1. بهلولی

  ۱۲ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  ممنون از مطالب ارزنده و مفید

  پاسخ

 2. احمدی

  ۱۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱:۳۳ ب٫ظ

  ممنون از مطالب ارزنده و مفید

  پاسخ

 3. احمدی

  ۱۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱:۲۴ ب٫ظ

  امیدوارم که برای هیچ کس تصادف سنگین پیش نیاد

  پاسخ

 4. بزرگی

  ۱۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱:۲۳ ب٫ظ

  مفید و کاربردی بود

  پاسخ

 5. ثامن

  ۱۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱:۱۶ ب٫ظ

  خیلی عالی بود

  پاسخ

 6. رضوی

  ۱۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۳۹ ب٫ظ

  اطلاعات خوبی بود ممنون

  پاسخ

 7. رحیمی

  ۱۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۲۲ ب٫ظ

 8. رفیعی

  ۱۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۵۳ ب٫ظ

  بسیار عالی

  پاسخ

 9. روزبهاني

  ۱۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۵۲ ب٫ظ

  تشکر

  پاسخ

 10. میرعبدالباقی

  ۱۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۵۲ ب٫ظ

  خوب است

  پاسخ

 11. هاتف

  ۱۰ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۵۱ ب٫ظ

  عادلانه نیست

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

فسخ قرارداد خرید مسکن ؛ و نکات حقوقی آن

فسخ قرارداد فقط در عقود لازم صورت می‌گیرد زیرا در عقود جایز هر کدام از طرف ها می‌تواند هر …