خانه نکات حقوقی طلاق غیابی به همین راحتی نیست !

طلاق غیابی به همین راحتی نیست !

۲
5
یکی از بیشترین مواردی که از طرف زنان جهت گرفتن طلاق غیابی مطرح می‎شود، خلاصی از زندگی پرمشقت و تحمل‌ناپذیر است.
طلاق غیابی

در خصوص حکم غیابی به طور مفصل در مطلب قبل صحبت شد و راه‎های اعتراض به آن را نیز بیان کردیم. در این مطلب برآنیم تا به بررسی طلاق غیابی و شرایط دریافت حکم این طلاق برای هر یک از زن و مرد بپردازیم.

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد:

طبق قوانین ایران، حق طلاق به مرد داده شده است و چه زن در دادگاه حاضر شود چه نشود، حکم راجع به طلاق صادر می‌شود. اصولا بر طبق قوانین طلاق نیازی نیست که مرد شرایط طلاق غیابی را مطرح کند و با مراجعه به دادگاه و در اکثر موارد با ادعای ناشزه بودن زن، حکم به طلاق داده می شود.

اما اگر زن در دادگاه حاضر نشود و لایحه هم ندهد، رای صادره، غیابی می‌شود و زن بیست روز مهلت واخواهی خواهد داشت. امکان صدور رای طلاق به درخواست مرد وجود دارد، اما برای ثبت طلاق مرد باید حق و حقوقِ مالیِ زن را پرداخت کند. این حقوق عبارتند از:

 • مهریه
 • اجرت المثل ایام زوجیت
 • نفقه‌ ایام عده
 • نفقه‌ معوقه تا تاریخ طلاق (چنانچه که زوجه شرایط مطالبه داشته باشد و مطالبه کند)
 • شرط تنصیف (نصف شدن) اموال درج شده در عقدنامه (به شرایط امضا و وجود شرایطش) را بپردازد که این موضوع در رای دادگاه درج می‌شود.
 • طلاق غیابی

شرایط طلاقِ بدون حضور شوهر از طرف زن:

اگر دادخواست طلاق از طرف زن داده شده و شرایط طلاق غیابی را هم داشته باشد و زوج با وجود ابلاغ، در دادگاه حاضر نشود و لایحه نفرستد و برگه‌ ابلاغیه به شخصِ شوهر داده نشده باشد، دادگاه حکم طلاق غیابی صادر می‌کند. شرایط طلاق غیابی از جانب زن به شرح زیر است:

 • هرگاه زوج چهارسال تمام غایبِ مفقودالاثر باشد (یعنی غایب باشد و هیچ خبری از او در دست نباشد) و زن دادخواست طلاق بدهد، محکمه سه نوبت آگهی هریک به فاصله‌ یک ماه در روزنامه محلی و یکی از روزنامه‎های کثیرالانتشار محل تهران با هزینه‌ خواهان منتشر می‌کند. پس از گذشتن یک سال از اولین آگهی، چنانچه خبری از زنده بودن مرد نشود، دادگاه حکم به فوت فرضی مرد می‌دهد.(فرض را بر این می‎گیرند که مرد فوت نموده است.)
 • نپرداختن نفقه توسط مرد به مدت شش ماه است (حتی اگر خودداری مرد از دادن نفقه به دلیل تنگدستی و فقر او باشد.)

زن می‌تواند برای مطالبه‌‌ نفقه به دادگاه مراجعه کند و در صورت عدم پرداخت نفقه از جانب مرد، می‌تواند دادخواست طلاق دهد. البته اگر زن در قبال شوهر تمکین نکند و از انجام تکالیف قانونی‎اش بدون دلیل موجه خودداری کند، ناشزه محسوب می‌شود و حق دریافت نفقه را نخواهد داشت.

 • از دیگر شرایط طلاق غیابی که از طرف زنان، بسیار مطرح می‎شود، رهایی از زندگی پرمشقت و تحمل‌ناپذیر است که در پی آن درخواست طلاق می‎کنند و در صورت اثبات عُسر و حَرَجِ خود و احراز این شرایط توسط دادگاه، دادگاه حکم طلاق صادر می‌کند.

طلاق غیابی

عسر و حرج یعنی سختی و مشقتی که توان و تحمل ادامه‌ زندگی برای زن وجود نداشته باشد. زن می‌تواند با رجوع به دادگاه تقاضای طلاق کرده و دادگاه می‌تواند زوج را مجبور به طلاق کند. چنانچه اجبار میسر نباشد، در این صورت حق طلاق از شکل انحصاری بودن آن برای مرد خارج  و به زن داده می‌شود و زوجه با اجازه دادگاه، طلاق داده می‌شود.

شایان ذکر است، معیار تعیین عسر و حرج زن، عرف است که با توجه به شرایط روحی و اجتماعی زن و شوهر و محیط و زمان و مکان تعیین می‌شود.

زن برای اثبات ادعای عسر و حرج خود، شرایط زندگی مشترک زناشویی  را در معرض تحلیل و قضاوت دادگاه قرار می‌دهد و باید توجیه و ثابت کند که  کسی با شرایط و وضعیت مشابه او قادر به ادامه‌ زندگی مشترک نخواهد بود. در عمل، اثبات این ادعا از مشکل‌ترین مواردی است که زن برای مطالبه‌ی طلاق با آن مواجه است. هر چند زن در صورت عسر و حرج باید دادخواستی علیه شوهرش تنظیم تا اثبات شرایط عسر و حرج خویش را تسهیل کند.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۲ دیدگاه

 1. رفیعی

  ۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۲ ق٫ظ

  ان شالا که کسی دوچار این اتفاق نشه هیچوقت…

  پاسخ

 2. آقازاده

  ۸ مرداد، ۱۳۹۸ در ۴:۱۲ ب٫ظ

  خیلی عالی ومفید سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

خسارت برهم زدن نامزدی قابل وصول است؟

پس از به هم خوردن نامزدی هر يك از نامزدها می‌تواند به طرف ديگر رجوع كند و هديه ای را كه دا…