خانه نکات حقوقی پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی را بشناسید

پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی را بشناسید

۱۵
13
شماره پلاک ساختمان، مانند کدملی برای شهروندان است. از طریق شماره پلاک  می‌توانید به بسیاری از مشخصات ملک که در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده‌اند، دسترسی پیدا کنید.
پلاک ثبتی

اگر شما در کار ساخت‌وساز وارد شده یا به نوعی با خرید و فروش ملک و آپارتمان سروکار داشته باشید، حتما اسم پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی به گوشتان خورده است. پلاک‌ها بخشی از شناسنامه ملک یا آپارتمان هستند که توسط اداره ثبت اسناد و املاک مشخص می‌شوند.

شماره پلاک ساختمان مانند کدملی برای شهروندان است. از طریق شماره پلاک روی یک سند می‌توانید به بسیاری از مشخصات ملک که در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده‌اند، دسترسی پیدا کنید.

پلاک ثبتی ملک چگونه توسط اداره ثبت مشخص می‎شود؟

پلاک ثبتی، در محدوده قوانین ثبتی آپارتمان و در کل ملک قرار می‌گیرد. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای آن‌که بتواند املاک و اراضی را شناسایی کند، ابتدا محل وقوع (قرارگیری) آن‌ها را ارزیابی کرده و به همین دلیل، اراضی را تقسیم و طبقه‌بندی می‌کند. این تقسیم‌بندی از استان‌ها شروع می‌شود و طبق آن اراضی به واحد‌های کوچکتر و قابل شناسایی تفکیک و تقسیم می‌شوند. هر کدام از این واحد‌ها یک بخش نامیده می‌شود.

در مرحله بعدی، هر بخش ثبتی به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود که به هر یک از این قطعات به اصطلاح قطعه اصلی می‌گویند. یک شماره یا کد شناسایی برای هر کدام از این قطعات اصلی تعیین که به آن شماره پلاک اصلی گفته می‌شود.

این قطعات اصلی هم به قطعات فرعی و کوچک تر تقسیم می‌شوند. از آن‌جا که قطعات اخیر مانند فرزندی در دل قطعه اصلی ایجاد می‌شوند، قطعه اصلی را قطعه مادر هم می‌نامند.

اما تقسیم‌بندی به همین‌جا ختم نمی‌شود. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوانین ثبت آپارتمان و ملک، برای هر قطعه‌ای که درون قطعات اصلی و یا همان مادر متولد می‌شوند، یک شماره اصلی در نظر می‌گیرد و یک شماره فرعی. ترکیب این دو شماره تحت عنوان شماره پلاک ثبتی هر قطعه شناخته می‌شود.

پلاک ثبتی

پلاک اصلی و فرعی به چه معنااست؟

به این ترتیب مشخص می‌شود، یک زمین مربوط به کدام قطعه مادر و کدام بخش از آن را به خود اختصاص داده است. پلاک ثبتی اصلی و فرعی را می‌توانیم به نام کوچک و نام خانوادگی افراد تشبیه کنیم.

برای تشخیص شمارۀ اصلی از فرعی، آن‌ها را با علامت ممیز (/) از هم جدا می‌کنند. به صورتی که شماره اصلی در سمت چپ و شماره فرعی در سمت راست نوشته می‌شود.

به طور مثال در صدور سند تک برگ برای شماره پلاک 1988/67عدد 67 که سمت راست ممیز نوشته شده، شماره پلاک ثبتی اصلی ملک است و عدد 1988  که در سمت چپ ممیز نوشته شده است، شماره فرعی محسوب می‌شود.

ممکن است، هنگام بررسی پلاک یک ملک، با کلمات «مفروز» و «مجزا شده» برخورد کنید. کلمه مفروز که بر وزن مفعول است از کلمه افراز (به معنای جدا کردن چیزی از چیز دیگر) جدا شده و معنی آن «جدا کرده شده» است. کلمه مجزا هم به معنای جزء‌جزء شده است.

پلاک ثبتی

شماره تفکیکی چه تفاوتی با پلاک ثبتی دارد؟

اگر ملک ثبت شده‌ای توسط سازمان کل ثبت اسناد و املاک به دو یا چند قطعه کوچکتر تقسیم شود، در صورت‎‎مجلسی که برای هر قطعه تنظیم می‌شود، شماره‌ای مشخص می‌شود که به آن شماره  قطعه تفکیکی می‌گویند. شماره تفکیکی، به شماره قطعه هم مشهور است که از عدد یک شروع شده و به تعداد قطعات، بالا می‌رود.

اما شماره پلاک ثبتی این‌گونه نیست. پلاک ثبتی از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل شده است. البته گاهی ممکن است قطعه اصلی یک‌پارچه باقی مانده باشد و به همین دلیل شماره فرعی وجود نداشته باشد.

البته بعضی مواقع هنگام انجام عملیات جداسازی، مالک ِ قطعه مادر، چندین عملیات تفکیک روی ملک اصلی خود انجام داده و در هر عملیات قسمتی را از زمین مادر جدا کرده و به فروش رسانده است. این کار در گذشته مرسوم بوده و به هر مقدار زمین باقی‌مانده پس از تفکیک «باقی‌مانده پلاک ثبتی …. فرعی از …. اصلی» می‌گفتند. البته این موضوع در حال رفع شدن است. به صورتی‎که اگر از یک قطعه زمین مادر قطعه دیگری جدا شود، به آن مقدار باقی‌مانده، یک شماره پلاک فرعی جدید تعلق می‌گیرد و پلاک فرعی قبلی از بین می‌رود.

هر قطعه تفکیکی به صورت مجزا قابلیت تملک دارد و برای آن می‎توان سند مالکیت شش دانگ از اداره ثبت محل دریافت کرد.
شماره قطعه تفکیکی در آپارتمان‌ها، معمولا همان ردیف صورت مجلس تفکیکی است. این شماره در سند، بنچاق، صورت مجلس و یا نقشه تفکیکی ذکر می شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۵ دیدگاه

 1. علی یعقوب زاده

  31 جولای، 2019 در 10:41 ق.ظ

  بسیار مفید با تشکر

  پاسخ

 2. بزرگی

  28 جولای، 2019 در 5:19 ب.ظ

  خیلی مفید و کاربردی بود سپاس از سردبیر محترم دلتا

  پاسخ

 3. شادمان

  28 جولای، 2019 در 10:48 ق.ظ

  fantastic

  پاسخ

 4. دهنوی

  28 جولای، 2019 در 10:47 ق.ظ

  تشکر

  پاسخ

 5. شایگان

  28 جولای، 2019 در 10:05 ق.ظ

  بسیار مفید بود

  پاسخ

 6. بیگدلی

  28 جولای، 2019 در 9:51 ق.ظ

  ممنونم مفید بود

  پاسخ

 7. غفاری

  28 جولای، 2019 در 9:29 ق.ظ

  خیلی ممنون خیلی دوست داشتم ک یاد بگیرم

  پاسخ

  • علی فرجی

   28 جولای، 2019 در 10:07 ق.ظ

   خیلی عالی و لازم بود
   ممنون میشوم در خصوص پلاکی که روی درب منازل نصب میشود به انضمام اعدادی که ذیل پلاک نوشته میشود نیز تعریف علمی داشته باشید.
   متشکر

   پاسخ

   • راضیه قربانی

    28 جولای، 2019 در 1:22 ب.ظ

    با سلام
    ممنون از همراهی شما با مجله دلتا
    حتما نوشته خواهد شد.

    پاسخ

 8. آدینه

  27 جولای، 2019 در 6:53 ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ

 9. یوسفی

  27 جولای، 2019 در 6:31 ب.ظ

  ممنون

  پاسخ

 10. امیر زندمنش

  27 جولای، 2019 در 6:01 ب.ظ

  ممنون. بلد بودیم خودمون

  پاسخ

 11. فرامرزی

  27 جولای، 2019 در 5:55 ب.ظ

  ممنون از اطلاعاتتون

  پاسخ

 12. هاتف

  27 جولای، 2019 در 5:36 ب.ظ

  کامل و جامع

  پاسخ

 13. برزین

  27 جولای، 2019 در 5:29 ب.ظ

  اطلاعات مفیدی بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.