خانه گردشگری کوچه لولاگر؛ اشتباه نکنید دچار دوبینی نشده‌اید!

تهران گردی ، جاهای دیدنی تهران

کوچه لولاگر؛ اشتباه نکنید دچار دوبینی نشده‌اید!

۲۷
11
کوچه لولاگر یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی تهران است و بیش از 80 سال سن دارد!
جاهای دیدنی تهران

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تهران کوچه لولاگر است. جایی که به چشم‌های خود شک می‌کنید! هر چیزی که در این سوی کوچه قرار دارد، در آن سوی کوچه هم عینا تکرار شده! انگار معمار زیر دستش کاربن گذاشته و هر چیزی که این سوی کوچه ساخته، آن سو هم کپی کرده است. برای همین به کوچه لولاگر کوچه قرینه هم می‌گویند. جایی که خارجی‌ها بیشتر از ایرانی‌ها می‌شناسندش و برای بازدید از آن لحظه شماری می‌کنند. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با هم از کوچه قرینه بازدید کنیم.

جاهای دیدنی تهران

کوچه قرینه کجاست؟

کوچه قرینه در خیابان نوفل لوشاتو قرار دارد. این خیابان هم یکی از خیابان‌های فرعی خیابان حافظ است. در واقع کوچه قرینه جایی حوالی پل حافظ قرار دارد. کافه نادری نوستالژیک‌ترین کافه تهران، فاصله بسیار کمی تا کوچه قرینه دارد. می‌توانید بعد از بازدید از کوچه، خودتان را به صرف یک خوراکی سبک در کافه مهمان کنید. کوچه قرینه که از عجیب‌ترین جاهای دیدنی تهران است، در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده.

جاهای دیدنی تهران

مثل دوقلوهای افسانه‌ای

داستان از آنجا شروع شد که محمدباقر لولاگر تصمیم گرفت خانه‌هایی در زمینی که بعدها به کوچه لولاگر معروف شد بسازد. برادرش اکبر که خارج از ایران بود، در هزینه این ساخت و سازها مشارکت داشت. برای همین محمدباقر تصمیم گرفت هر چیزی که این سوی کوچه برای خودش می‌سازد، آن سوی کوچه برای برادر دور از وطنش هم بسازد. و این چنین بود که عجیب‌ترین کوچه تهران شکل گرفت! کوچه‌ای کاملا قرینه با ساختمان‌هایی با وقار و بهارخواب‌هایی دوست داشتنی.

جاهای دیدنی تهران

یک کوچه و چند جاذبه

خانه‌هایی کاملا قرینه تنها یکی از دیدنی‌های جذاب کوچه لولاگر است. این کوچه که از معروف‌ترین جاهای دیدنی تهران برای خارجی‌ها است، جذابیت‌های دیگری هم دارد. پیتزا داوود که قدیمی‌ترین پیتزافروش تهران است، دقیقا سر این کوچه قرار دارد. آقا داوود که الان پیر و کهنسال شده، هنوز به رسم قدیم چهار نوع پیتزا درون تنور می‌گذارد و آن را دست مشتری‌ها می‌دهد. قوانین جالبی هم دارد. مثلا اگر بیشتر از اندازه شکم‌تان بخواهید پیتزا سفارش دهید، آقا داوود مخالفت می‌کند و می‌گوید همین قدر بس است. پرخوری نکن. روی دیوار هم نوشته: خالی بندی ممنوع. و هر وقت مشتری از همه جا بی‌خبری پیدا شود که خالی ببندد، آقا داوود زنگ بالای سرش را به صدا در می‌آورد.

جاهای دیدنی تهران

کافه ری‌را هم یکی دیگر از جذابیت‌های کوچه است. کافه‌ای که در یکی از همین خانه‌های قرینه افتتاح شده و صاحبش یکی از نوه نتیجه‌های برادران لولاگر است. این کافه گالری هنری هم دارد.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید هم سر و هم ته کوچه در دارد! شب‌ها در را می‌بندند.

جاهای دیدنی تهران

خبرهای خوب برای کوچه قرینه

احیا و مرمت کوچه لولاگر در دستور کار شهرداری قرار گرفته است. می‌خواهند کوچه را سنگفرش کنند، مبلمان شهری در آن نصب کنند و با نورپردازی، جذاب‌ترش کنند. آن وقت سیم‌کشی‌های بی سلیقه و کانال کشی کولر را که ابهت کوچه را کم کرده، درست می‌کنند و کوچه قرینه، عین دسته گل، زیبا و جذاب، به یکی از خودمانی‌ترین جاهای دیدنی تهران تبدیل می‌شود. یک جای دنج، با صفا و صمیمی که جان می‌دهد برای یک پیاده روی عصرانه در یکی از روزهای قشنگ تابستان.

جاهای دیدنی تهران

بیشتر ببینید در گردشگری

۲۷ دیدگاه

 1. آدینه

  ۱ شهریور، ۱۳۹۸ در ۳:۰۹ ب٫ظ

  جالب بود تا حالا اسمش رو هم نشنیده بودم

  پاسخ

 2. Cyrus

  ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۲ ق٫ظ

  چرا حالت قرینش رو خراب کردن؟ حداقل اون کولر آبی سمت چپ و دروازه سمت چپ رو قرار نمیدادن که حالت قرینه خراب بشه. و اتفاقا همان کولر آبی باعث شده رطوبت به سقف ملک سمت چپ نفوذ کنه و در حال تخریب سقف هست. اگر این جاذبه ثبت میراث شده لطفا حضرات میراث یک فکری به حال این مشکل بکنن.

  پاسخ

  • Cyrus

   ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۰ ق٫ظ

   البته امیدوارم خبرهای خوبی که ذکر کردید زودتر اتفاق بیفته.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

جاهای دیدنی کرج

در استان البرز و در شهرستان کرج، مهم‌ ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه واقع شده‌ است…