خانه نکات حقوقی استرداد چک ؛ این چک ها را حتما باید پس بگیرید

استرداد چک ؛ این چک ها را حتما باید پس بگیرید

۱۰
9
در دعاوی مربوط به چک، اصل بر تعهد پرداخت وجه است و امانتی بودن آن باید از سوی صادرکننده که مدعی و خواهان است، اثبات شود.
استرداد چک

در روابط حقوقی اشخاص در بسیاری از مواقع، به دلایل مختلف از جمله پرداخت پول در یک معامله و یا تضمین حسن انجام کار و انجام تعهد یا تضمین تخلیه ملک اجاره ای و غیره، از چک، که معروف‎ترین سند تجاری است استفاده و بین دو طرف مبادله می‎شود. گاهی ممکن است صادرکننده چک یا متعهد، به دلائلی خود را مستحق دریافت سند پرداختی (چک) بداند و مدعی باشد که دارنده چک، استحقاق دریافت وجه آن را ندارد در نتیجه از استرداد چک خودداری کند، پرداخت کننده می‎تواند الزام او را نسبت به استرداد لاشه چک، از دادگاه تقاضا کند.

دعوای استرداد چک:

از بیشترین موضوعاتی که در دادگاه مطرح می‎گردد و حجم بالایی از پرونده های قضایی را تشکیل می‎دهد، دعاوی مربوط به چک است. یکی از این موضوعات، دعوای استرداد چک است.

دعوای استرداد چک وقتی طرح می‌شود که صادرکننده‌ آن مدعی است، وجه چک را پرداخت کرده یا اینکه چک به عنوان امانت و ضمانت و غیره در دست دارنده بوده است و با وجود انجام تعهد یا انجام کار مورد نظر یا فسخ و ابطال قراردادشان، طرف مقابل یا همان دارنده، هنوز چک را مسترد ننموده است (برنگردانده است).

اثبات ادعای استرداد چک باید توسط خواهان صورت گیرد و قبل از طرح هرگونه دعوایی باید یک اظهارنامه برای طرف مقابل ارسال کند و مهلت مشخصی را برای برگرداندن لاشه چک به او بدهد. این‎کار باعث می‎شود تا طرف دیگر نتواند ادعا کند که از این موضوع آگاه نبوده است .

استرداد چک

برای دادرسی، به کدام دادگاه باید مراجعه شود؟

مرجع قضایی صالح برای رسیدگی به دعوای استرداد لاشه چک، مرجع حل اختلاف محل یا دادگاه عمومی محل اقامت خوانده یا همان دارنده چک است. اگر وجه مندرج در چک تا بیست میلیون تومان و کمتر باشد، خواهان بایستی به شورای حل اختلاف رجوع کند و اگر بالاتر از بیست میلیون تومان باشد، دعوای استرداد لاشه چک در صلاحیت دادگاه حقوقی عمومی قرار می‌گیرد.

چه زمانی مسترد نکردن لاشه چک به معنی خیانت در امانت است؟

اگر دارنده، چک را به شخص دیگری منتقل کرده باشد یا برخلاف توافق شفاهی یا قراردادی، از چک استفاده کند و آن را مسترد نکرده و تصاحب کند، مرتکب جرم خیانت در امانت می‌شود و قانون مجازات اسلامی برای جرم خیانت در امانت، مجازات حبس را مقرر کرده است.

در جرم خیانت در امانت، سوءنیت دارنده بایداحراز شود. یکی از راه‎هایی که سوء نیت او را مشخص می‎کند، برگشت زدن چک است.

بنابراین، با جمع بودن شرایط، شکایت کیفری با عنوان خیانت در امانت نیز قابل طرح است. برای اثبات ادعا ، مدعی (خواهان) لازم است به دادگاه دلائلی  ارائه دهد . این دلائل می‎توانند قرارداد، اقرارنامه، تامین دلیل، رسید پرداخت وجه، شهادت شهود و… باشند.

استرداد چک

در اینگونه موارد، شاکی باید به دادسرا مراجعه کرده و در آنجا شکایت خود را مطرح کند. دادسرا بعد از انجام تحقیقات مقدماتی، پرونده را به یکی از شعب بازپرسی، برای تکمیل تحقیقات ارسال می‌کند و احتمال دارد که از طرفین برای تکمیل تحقیقات دعوت به عمل آید. در صورت عدم حضور متهم،در برخی موارد با دستورقضایی، به دادسرا جلب می‎شود. سپس با تفهیم اتهام به او، قرار جلب به دادرسی، صادر می‌شود و با کیفرخواست صادره از سوی دادستان، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال خواهد شد.

شایان ذکر است در دعاوی مربوط به چک، اصل بر تعهد پرداخت وجه است و امانتی بودن آن باید از سوی صادرکننده که مدعی و خواهان است، اثبات شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۰ دیدگاه

 1. آقازاده

  ۲ مرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۱۸ ق٫ظ

  باید مراقب بود

  پاسخ

 2. دانش

  ۲ مرداد، ۱۳۹۸ در ۰:۰۴ ق٫ظ

  سلام‌
  اطلاعات بسیار جالبی است

  پاسخ

 3. مسرور

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۵۰ ب٫ظ

  ممنون مفید بود

  پاسخ

 4. بزرگی

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۶:۳۰ ب٫ظ

  مفید و کاربردی بود سپاس

  پاسخ

 5. هاتف

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۴۴ ب٫ظ

  کامل و جامع

  پاسخ

 6. عادل توکلی

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۵:۰۸ ب٫ظ

  موضوع خوبی هست اما کامل نبود.

  پاسخ

 7. حسن حاجبی

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۲۲ ب٫ظ

  آموزنده بود

  پاسخ

 8. جعفری

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۳:۱۲ ب٫ظ

  سپاس از مطالب خوب شما

  پاسخ

 9. ابراهیم بنی شیخ الاسلامی

  ۱ مرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۲۲ ب٫ظ

  کاملا درسته.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

خرید آپارتمان در الهیه ؛ قلب پنت‌هاوس‌های تهران

الهیه از محله های واقع در منطقه یک شهرداری تهران است و در همسایگی محله های تجریش، پل رومی،…