خانه نکات حقوقی صاحب‌خانه‌ها چقدر حق دارند اجاره خانه را بالا ببرند؟

صاحب‌خانه‌ها چقدر حق دارند اجاره خانه را بالا ببرند؟

۴
2
واقعیت این است که قانون یکسانی برای تعیین نرخ اجاره بها وجود ندارد. اجاره همه خانه ها در محله های مختلف بر اساس عرفی تعیین می شود که عموماً یکسان است.
اجاره خانه

آشفته بازار مسکن و نبود ثبات قیمت ها و افزایش روز به روز اجاره مسکن، این روزها شرایط سختی را برای مردم به وجود آورده است.

در یک سال گذشته قیمت مسکن مانند سایر کالا‌ها رشد چشمگیری داشته و با این اوضاع قیمت ها، طبیعتاً توان خرید مسکن برای بیشتر مردم به شدت کاهش یافته و به اجاره نشینی روی آورده اند.

مستأجران امید خود را به خرید خانه حتی کوچک و کلنگی، برای رهایی از اجاره نشینی از دست داده‌اند و هم‎اکنون و با نزدیک شدن به فصل جابه‎جایی تنها دغدغه آن‌ها اجاره بهااست.

از طرف دیگر مستاجران علاوه برنگرانی پایان موعد اجاره خانه، باید نگران افزایش مبلغ اجاره هم باشند.

اجاره خانه

قانون در مورد میزان اجاره بها چه می‌گوید؟

واقعیت این است که قانون یکسانی برای تعیین نرخ اجاره بها وجود ندارد. اجاره خانه ها در محله های مختلف بر اساس عرفی تعیین می‎شود که عموماً یکسان است.

از آن‎جا که عقد اجاره مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی، عقدی است تابع اراده طرفین، می‌توان گفت فقط «توافق» است که تعیین می‎کند مالک در قرارداد جدید؛ چقدر اجاره بها را افزایش دهد و البته توان پرداخت مستاجر هم در نهایت، منجر به رسیدن به نقطه توافق خواهد شد.

به گزارش مجله دلتا،به گفته نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، برخورد قضایی و قانونی برای افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن در قانون وجود ندارد اما اگر افزایش قیمت‌ها غیرمتعارف باش،د بازار خودش را تنظیم می‌کند و بدترین برخورد با گران‎فروشی‌ها این است که مردم به سمت معامله اجاره خانه های گران نروند.

اجاره خانه

دعوای تعدیل اجاره بها چیست؟

تعدیل به معنای عادلانه کردن است. بنابراین، هم افزایش اجاره بها به درخواست مالک، و هم کاهش اجاره بها به درخواست مستاجر، تعدیل نام دارد.

دعوای تعدیل اجاره‌بها زمانی مطرح می‌شود که مدت اجاره منقضی شده باشد و از تاریخ استفاده مستأجر از ملک نیز سه سال تمام گذشته و یا مدت اجاره منقضی شده باشد.

در این صورت چنانچه بین مالک و مستأجر در مورد میزان اجاره‌بهای جدید توافق نشود، هریک می‌توانند به استناد افزایش یا کاهش هزینه زندگی، کاهش یا افزایش میزان اجاره را درخواست کنند.

 در چنین حالتی، دادگاه با تعیین کار‌شناس و جلب نظر او میزان اجاره‌بهای عادلانه را تعیین خواهد کرد.

دادگاه مبلغ و میزان اجاره‌بها را پس از رسیدگی و نظر کارشناسی تعیین می‌کند و مبلغ تعیین‌شده طبق قانون روابط موجر و مستأجر، از تاریخ تقدیم دادخواست قابل اجرا است.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۴ دیدگاه

 1. بزرگی

  ۳۰ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۰۳ ب٫ظ

  کاش قانون مدونی باشد.

  پاسخ

 2. کاشی پور

  ۳۰ تیر، ۱۳۹۸ در ۵:۲۱ ب٫ظ

  خوبه

  پاسخ

 3. رفیعی

  ۳۰ تیر، ۱۳۹۸ در ۹:۳۰ ق٫ظ

  والا هرچقدر بخوان بالا میبرن

  پاسخ

 4. هوشمند

  ۲۹ تیر، ۱۳۹۸ در ۸:۰۶ ب٫ظ

  سپاسگذارم بابت مطلب های خوبتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

ارزان ترین منطقه پایتخت کجاست؟

گزارش‌ها می‌گوید فاصله میان گران‌قیمت‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین منطقه تهران، در هر متر به بیش…