خانه نکات حقوقی قولنامه با مبایعه نامه چه فرقی دارد؟

بهتر است بدانید:

قولنامه با مبایعه نامه چه فرقی دارد؟

۱۴
10
با رعایت اصل آزادی اراده، که موضوع ماده 10 قانون مدنی است، اگر قولنامه تنظیم شده بین دو طرف، شرایط صحت را دارا باشد، هر‎گاه یکی از دو طرف از انجام تعهدات موضوع قولنامه خودداری کند، الزام این فرد به انعقاد قرارداد بیع و سایر تعهدات ضمن آن طبق قانون، امکان پذیر خواهد بود و حتی اگر برای این تخلف خسارتی تعیین شده باشد، می‎توان آن‎را نیز مطالبه کرد.
قولنامه و مبایعه نامه

گاهی دیده ایم اشخاصی که قصد دارند خانه یا ملک یا اتومبیلی را با همدیگر معامله کنند، ابتدا بین خودشان قراردادی تنظیم می‎کنند و سپس فروشنده جهت انجام کارهای مربوطه از قبیل پرداخت عوارض و مالیات، اخذ مجوز از شهرداری و… به دنبال کارهای مربوطه می‎رود و خریدار با اطمینان بیشتر، در جهت تهیه پول اقدام می‎کند. حال اگر از زمان تنظیم قرارداد تا انتقال مالکیت، به دلایلی مثل نوسان قیمت، خریدار از فروش مالِ خود منصرف شود، تکلیف فروشنده چیست؟ آیا می‎تواند به صورت قانونی الزام خریدار را از دادگاه بخواهد؟ در این مطلب به این ابهام پاسخ داده خواهد شد.

مبایعه نامه چیست؟

هرگاه در زمان تنظیم قرارداد، کلیه موارد زیر تحقق داشته باشد و مکتوب گردند، مبایعه نامه یا همان قرارداد خرید و فروش شکل گرفته است:

 • دو طرف، قصد خرید و فروش مالی را  در حال حاضر داشته باشند.
 • مورد معامله معلوم و معین شده باشد.
 • ثمن (پول) مورد معامله تعیین شده باشد.
 • در خصوص نحوه پرداخت پول و تحویل مبیع و سایر شرایط، توافقات لازم و کافی صورت گرفته باشد.
 • بخشی از ثمن یا قسمتی از مبیع تسلیم شده باشد.

این عمل حقوقی به محض انعقاد، مُمَلِک است، یعنی موجب انتقال مالکیت مورد معامله به خریدار و انتقال پول به فروشنده می‎شود.

قولنامه چیست؟

هرگاه دو نفر در حال حاضر قصد انجام معامله را نداشته و تنها به تعیین شرایطی خاص، حاضرند معامله ای را باهم داشته باشند، به طور مثال، متعهد شوند در یک ماه آینده و بنابر شرایطی نسبت به انعقاد قرارداد خرید و فروش مالی اقدام کنند و به‎عبارتی فقط وعده یا قول یک معامله را در آینده به یکدیگر می‎دهند، به آن قول به انجام معامله گویند و در صورتی که این قول به‎صورت مکتوب باشد، این تعهد‎نامه را وعده قرارداد یا پیش قرارداد یا همان قولنامه گویند.

قولنامه و مبایعه نامه

شایان ذکر است، توافق شفاهی مُمَلِک نیست و تنها وعده یک بیع در آینده است و تا زمانی‎که این وعده محقق نشود، آثار عقد بیع مانند انتقال مالکیت مورد معامله و تحویل پول صورت نخواهد پذیرفت.

قولنامه و مبایعه نامه از نظر حقوقی چه تفاوتی دارند؟

آنچه را که در زبان حقوقی مبایعه نامه می‎گویند، همان چیزی است که در عرف قولنامه نام دارد و نمی‎توان بر این اساس که لفظ قولنامه و مبایعه نامه باهم متفاوت است، آثار حقوقی متفاوتی را برای آنها وضع کرد.

برخی قولنامه را مرکب از دو واژه قول و نامه می‎دانند و این به آن معنی است‎ که به موجب قول مکتوب نمی‎توان اجبار متعهد را به انجام دادن تعهداتش درخواست کرد، از طرفی برخی مبایعه نامه را مرکب از دو کلمه خرید و فروش می‎دانند و معتقدند که بر اساس آن اجبار متعهد مبایعه‎نامه به انجام تعهداتش را می‎توان درخواست کرد، اما لازم است بدانید، قولنامه و مبایعه نامه در نظر قانون یکی بوده و تفاوت حقوقی در قانون با یکدیگر ندارند.

قولنامه و مبایعه نامه

با رعایت اصل آزادی اراده، که موضوع ماده ۱۰ قانون مدنی است، اگر قولنامه تنظیم شده بین دو طرف، شرایط صحت را دارا باشد، هر‎گاه یکی از دو طرف از انجام تعهدات موضوع قولنامه خودداری کند، الزام این فرد به انعقاد قرارداد بیع و سایر تعهدات ضمن آن طبق قانون، امکان پذیر خواهد بود و حتی اگر برای این تخلف خسارتی تعیین شده باشد، می‎توان آن‎را نیز مطالبه کرد.

بنابراین، ضمانت اجرای قولنامه همانند دیگر قراردادهایی است که طرفین برای انجام تعهداتی مابین خود تنظیم کرده اند و این نوع از قرارداد‎ها در دادگاه نیز معتبر است و مفاد آن باید اجرا گردد.

توصیه می‎شود برای پرهیز از مسائل حقوقی احتمالی، زمانی که دو طرف قصد انجام معامله را دارند، از به‎کار بردن عبارت قولنامه خودداری کرده و در بالای قرارداد، عبارت بیع‎نامه یا مبایعه نامه را درج شود.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۴ دیدگاه

 1. عادل توکلی

  ۳۰ تیر، ۱۳۹۸ در ۱:۴۵ ب٫ظ

  مفید بود

  پاسخ

 2. ابراهیمی

  ۲۸ تیر، ۱۳۹۸ در ۴:۱۵ ب٫ظ

  توضیحات مفید بود

  پاسخ

 3. میر عبدالباقی

  ۲۷ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۷ ب٫ظ

  کامل و گویا

  پاسخ

 4. تورج

  ۲۷ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۴ ق٫ظ

  بسیار اموزنده

  پاسخ

 5. گنجی

  ۲۷ تیر، ۱۳۹۸ در ۹:۳۵ ق٫ظ

  ممنون بابت اطلاعات

  پاسخ

 6. رفیعی

  ۲۷ تیر، ۱۳۹۸ در ۸:۳۰ ق٫ظ

  مرسی از اطلاع رسانی خوبتون

  پاسخ

 7. امیر زندمنش

  ۲۷ تیر، ۱۳۹۸ در ۰:۰۲ ق٫ظ

  خیلی خوب بود

  پاسخ

 8. پویا

  ۲۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۸:۵۳ ب٫ظ

  سلام
  خیلی مفیدبود.

  پاسخ

 9. رضایی

  ۲۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۸:۳۴ ب٫ظ

  کوتاه و تاثیر گذار

  پاسخ

 10. ماکان

  ۲۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۸:۳۴ ب٫ظ

  مفید و جالب بود.

  پاسخ

 11. هوشمند

  ۲۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۸:۰۹ ب٫ظ

  خیلی عالی تشکر

  پاسخ

 12. کاشی پور

  ۲۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۱۳ ب٫ظ

  ممنون از این مطالب مفید بیشتر در مجله استفاده کنید لطفا

  پاسخ

 13. یوسفی

  ۲۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۰۱ ب٫ظ

  مرسی از مطلب اموزنده شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

معاوضه ملک و قوانین حاکم بر آن

معاوضه عقد تملیکی است؛ به این معناست که طرف های عقد، هر یک مالی را از دست داده و مالک مال …