خانه یادداشت روز سقط جنین چه زمانی قانونی است؟

سقط جنین چه زمانی قانونی است؟

۱۰
14
براساس گزارش سقط جنین که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است، هیچ کشوری وجود ندارد که در شرایط تهدید خطر جانی برای مادر، سقط را نپذیرد.
سقط جنین

برخی از کارها در همه فرهنگ‎ها به طور ذاتی زشت و قبیح هستند. این رفتارها معمولاً در نظام های حقوقی کشورها به عنوان جرم مطرح شده و مجازات‎هایی برای آنها در نظر گرفته شده است. سقط جنین نیز که به معنی از بین بردن جنینی است که قرار بوده به دنیا بیاید و از مواهب الهی بهره مند شود، یکی از این اقدامات است که بنابر توصیه های شرعی نیز عملی حرام شمرده می‎شود.

سقط جنین در قانون ایران ممنوع اعلام شده و برای آن مجازات‎هایی تعیین شده است اما در شرایطی شاید بتوان این عمل را به طور استثنایی و با دریافت مجوزهای قانونی جایز دانست. تنها سقط قانونی در ایران سقطِ درمانی است.

تعریف قانونی:

د‌‌ر قانون هیچ تعریفی از سقط جنین وجود‌‌ ند‌‌ارد‌‌ اما می‌توان آن‎را این‌گونه تعریف کرد که خروج اراد‌‌ی جنین از رحم ماد‌‌ر، به گونه‌ای که قابلیت زیست و حیات ند‌‌اشته باشد‌‌؛ یعنی حیات به محض خروج از رحم ماد‌‌ر پایان پذیرد‌‌، وگرنه اگر جنینی به د‌‌نیا بیاید‌‌ و با د‌‌ستگاه اد‌‌امه حیات پید‌‌ا کند‌‌، این مصد‌‌اق اسقاط جنین نیست. مرگ جنین اگر به صورت خودبه‎خود رخ دهد، به آن سقط خودبه‌خودی (ناخواسته) گفته می‌شود.

قانونگذار برای سقط عمد‌‌ی جنین، هم مجازات تعزیری و هم پرد‌‌اخت د‌‌یه د‌‌ر نظر گرفته است.

سقط جنین

سقط درمانی تنها راه قانونی سقط جنین:

قانون سقط درمانی سال ۱۳۸۴ به‌صورت ماده واحده تصویب شد. این قانون بیان می‎کند:

سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی، مبنی بر بیماری جنین که به‌علت عقب‌افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن، موجب حَرَج (سختی) مادر است یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر همراه باشد، قبل از وُلوج روح (چهارماه) و با رضایت زن مجاز است و مجازات و مسؤلیتی متوجه پزشک او نخواهد بود.

با آوردن عبارت ولوج روح در این ماده و ممنوعیت سقط درمانی پس از این زمان، این سوال مطرح می‎شود که اگر جان مادر در خطر قرار گیرد و جنین سنی بیش از ۱۲۰ روز داشته باشد، آیا نمی‎توان مجوز سقط نوزاد را صادر کرد؟

براساس گزارش سقط جنین که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است، هیچ کشوری وجود ندارد که در شرایط تهدید خطر جانی برای مادر، سقط را نپذیرد. حتی در ایران برخی از مراجع تقلید نیز بر این عقیده‎اند که در صورت خطر جانی برای مادر، اسقاط جنین، حتی بعد از دمیده شدن روح نیز، اشکالی ندارد.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

۱۰ دیدگاه

 1. هیوا

  ۲۵ تیر، ۱۳۹۸ در ۴:۵۶ ب٫ظ

  مفید بود

  پاسخ

 2. ماکان

  ۲۵ تیر، ۱۳۹۸ در ۳:۵۸ ب٫ظ

  سپاس عالی بود

  پاسخ

 3. رفیعی

  ۲۵ تیر، ۱۳۹۸ در ۳:۵۸ ب٫ظ

  ممنون جالب بود

  پاسخ

 4. شایگان

  ۲۵ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۱ ق٫ظ

  عالی

  پاسخ

 5. یوسفی

  ۲۴ تیر، ۱۳۹۸ در ۹:۲۵ ب٫ظ

  چقدر جالب و اموزنده

  پاسخ

 6. مهدی مختاری

  ۲۴ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۳۷ ب٫ظ

  عالی بود

  پاسخ

 7. شعبانی

  ۲۴ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۳۶ ب٫ظ

  سپاسگذارم

  پاسخ

 8. بیگدلی

  ۲۴ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۳۶ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بود

  پاسخ

 9. علاء

  ۲۴ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۲۱ ب٫ظ

  جالب بود.

  پاسخ

 10. کاشی پور

  ۲۴ تیر، ۱۳۹۸ در ۶:۰۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

صدور چک از حساب مسدود جرم است؟

از مواردی که موجب می‌شود بانک در برابر چک ارائه‌ شده، گواهی ‌عدم‌ پرداخت صادر کند و به اصط…