خانه خبر و گزارش الان وقت خرید خانه است؛ خریدار مصرفی نباید الگوی سوداگری داشته باشد

توصیه مشاوران دلتا

الان وقت خرید خانه است؛ خریدار مصرفی نباید الگوی سوداگری داشته باشد

۱۰
4
یکی از اشتباهات راهبردی که خریداران واقعی یا همان مصرف‌کنندگان مسکن در تحلیل بازار دچار می‌شوند، نگاه سوداگرانه به خرید خانه است. حال آن که سرمایه‌گذار بخش مسکن نگاه کوتاه مدتِ نهایت یک‌ساله به خرید و فروش دارد و خریدار مصرفی به دنبال استفاده چندین ساله است. اگر این تفکیک مدنظر قرار گیرد، خریداران واقعی متوجه خواهند شد که مقطع زمانی فعلی، موقعیت مناسبی برای خرید خانه است.
کاهش قیمت

بازار مسکن در ماه‌های اخیر از فضای سفته‌بازی خارج شده و فروشندگان به دنبال خریدار هستند، این درحالی است که خریداران به امید کاهش قیمت دست نگه‌داشته‌اند یا در خریدهای خود نگاه سرمایه‌گذاری دارند. موضوعی که مدیر معاملات آژانس املاک دلتا 5 آن را یک رویکرد اشتباه و ناشی از اضطراب خریداران مصرفی می‌داند.

کاهش قیمت منتفی است

محمدرضا موحد، مدیرمعاملات آژانس املاک دلتا 5 ، در گفت‌وگو با مجله دلتا در ارتباط با وضعیت بازار مسکن در مقطع کنونی گفت: «تصویر چهارماه گذشته از سال 98 نشان می‌دهد که سوداگران مسکن هم دیگر تمایلی به خرید ندارند و اغلب آن‎ها به دنبال فروش خانه هستند. ولی این‎که آیا راضی به کاهش قیمت می‌شوند یا خیر، از نظر عموم کارشناسان این گزاره منتفی است.»

کاهش قیمت

لزوم تفکیک دیدگاه مصرف کننده از سرمایه گذار مسکن

وی در ادامه افزود: مخاطب اصلی بحث من در این گفت‌وگو خریداران مصرفی هستند، یعنی قشری که خانه را به عنوان سرپناه انتخاب کرده‌اند و در آن قصد اقامت دارند. این دسته نباید رفتار سرمایه‌گذاری را مدنظر قراردهند، چراکه خانه به خودی خود همواره افزایش داشته و کسی که مصرف‎کننده است، بر خلاف سرمایه‌گذار، قصد استفاده چندین ساله از خانه را دارد، پس در بلندمدت هم سرمایه‌اش حفظ می‌شود و هم قیمت خانه‌اش افزایش خواهدیافت. اما سرمایه‌گذار به دنبال سود در کوتاه‌مدت و بازه‌های زمانی یک‌ساله هستند.

چرا الان باید خانه خرید

مدیر معاملات آژانس املاک دلتا 5، در ادامه با اشاره به این‎که پیشنهاد می‌کنم خریدارانی که مصرف‎کننده خانه هستند، در همین زمان‌ها یک خرید مناسب و به‌قیمت داشته باشند، اظهار داشت: «موقعیت از این منظر برای خریداران مصرفی خوب است که اولاً سرمایه‌گذاران در پی فروش خانه هستند، چراکه به سرمایه‌شان نیاز دارند. ضمن این‎که دسته دیگری از فروشندگان هستند که تحت شرایط خاصی قرار دارند و  به پول نقد نیاز دارند. لذا آن دسته از خریداران که آورده مناسبی دارند، بهتر است از این فضا نهایت بهره را ببرند.»

موحد در پایان با اشاره به تاثیر بازارهای جانبی بر قیمت مسکن تاکید کرد: «اگر بازارهای جانبی مثل طلا و ارز ثبات داشته باشند و متغیرهای سیاسی منجر به افزایش قیمت آن‎ها نشود، بازار مسکن هم دوره ثبات را پیش‌ رو خواهد داشت. حال اگر شرایط تغییر کند و نرخ ارز تحت تاثیر متغیرهای بیرونی افزایش یابد، به طبع باید شاهد افزایش قیمت مسکن هم بود. از این جهت است که مشاوران و کارشناسان املاک، مقطع فعلی را برای خرید بسیار مفید می‌دانند.»

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

۱۰ دیدگاه

 1. کاشی پور

  12 جولای، 2019 در 11:35 ق.ظ

  خوب بود

  پاسخ

 2. ناشناس

  12 جولای، 2019 در 10:27 ق.ظ

  کاملا موافقم

  پاسخ

 3. مسرور

  12 جولای، 2019 در 9:57 ق.ظ

  عالی خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون

  پاسخ

 4. ثابتی

  12 جولای، 2019 در 9:56 ق.ظ

  ممنون از اطلاع رسانی عالیتون

  پاسخ

 5. علی فرجی

  12 جولای، 2019 در 9:27 ق.ظ

  با بخشی از نظریات چناب موحد موافقم

  پاسخ

 6. ابراهیم بنی شیخ الاسلامی (سعدی)

  12 جولای، 2019 در 8:06 ق.ظ

  خوب است،اما چگونه چنین میگویید؟

  پاسخ

 7. ناشناس

  11 جولای، 2019 در 9:57 ب.ظ

  والا عزیز میدونی چیه میخوایم بخریم نمیشه چون یه کوچولو قیمتا بالاس! آورده مناسبم داریم ولی مسکن آورده مناسب تر میخواد.

  پاسخ

 8. وحید مختاریان

  11 جولای، 2019 در 7:52 ب.ظ

  موافقم

  پاسخ

 9. شایگان

  11 جولای، 2019 در 5:20 ب.ظ

  بسیار جالب

  پاسخ

 10. دانشی

  11 جولای، 2019 در 3:56 ب.ظ

  آفرین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.