خانه نکات حقوقی نکات کلیدی برای متقاضیان خرید خانه

دانستنی های حقوقی ملکی

نکات کلیدی برای متقاضیان خرید خانه

۱۰
38
در خرید املاکی که هنوز سند ندارند، مانند املاکی که به صورت مشارکت در ساخت هستند، دقت لازم را قبل از انعقاد قرارداد به عمل آورید؛ چون ممکن است این املاک به دلایلی مانند بدهی به شهرداری و... هنوز موفق به گرفتن جواز پایان کار نشده باشند.
خرید خانه

قبل از ارائه نکات حقوقی، به کلیه خریداران ملک توصیه می‎شود، پس از اینکه با مالک بر سر مسائلی مانند قیمت و… به توافق رسیدند، جهت تنظیم قرارداد، از یک کارشناس حقوقی مجرب بهره بگیرند یا به یکی از آژانس‎های معتبر برای اخذ کد رهگیری و انعقاد قرارداد مراجعه کنند.

نکات ضروری برای متقاضیان خرید خانه:

1. هنگام خرید خانه، با بررسی اسناد مالکیت و مدارک هویتی مالک، از مالکیت فروشنده اطمینان حاصل کنید.

اگر فروشنده به فرد دیگری وکالت بلاعزل برای فروش ملک خو را داده است، قبل از هر چیز، از دفترخانه‌ای که وکالتنامه در آن ثبت شده، این موضوع را استعلام و اختیارات قانونی وکیل را با دقت بررسی کنید.

2. با بررسی اسناد مالکیت، از اینکه سند ملک در رهن بانک، موسسات مالی و… نیست، مطمئن شوید.

3. دریافت کد رهگیری برای اطمینان از این است که ملک مورد معامله، در جای دیگری معامله نشده باشد.

4. در خرید املاکی که هنوز سند ندارند، مانند املاکی که به صورت مشارکت در ساخت هستند، دقت لازم را قبل از انعقاد قرارداد به عمل آورید، چون ممکن است این املاک به دلایلی مانند بدهی به شهرداری و… هنوز موفق به گرفتن جواز پایان کار نشده باشند.

خرید خانه

6. ملک مورد نظر حتماً باید گواهی ساختمان داشته باشد. این موضوع حداقل نشان می‌دهد که از نظر شهرداری مشکلی ندارد. اگر سوال یا ابهامی داشتید، کپی گواهی ساختمان را از فروشنده بگیرید و به شهرداری مراجعه کنید.

7. حتی الامکان سعی کنید که در متن قرارداد خط خوردگی ایجاد نشود. در صورت خط خوردگی حتماً در قسمت توضیحات قرارداد، عبارت تصحیح شده، قید شود.

8. شرایط و نحوه پرداخت مبلغ مورد معامله در قرارداد مشخص شود. تعداد چک و شماره و تاریخ سررسید هر چک نیز به طور دقیق قید شود.

9. هنگام تنظیم قرارداد حتماً به تاریخ حضور در دفترخانه جهت تنظیم سند رسمی ملک توجه شود و شرایط و موعد تحویل ملک به صورت دقیق در قرارداد مشخص شود.

10. قرارداد علاوه بر امضا خریدار و فروشنده، به امضا شهود معتبر نیز برسد. در صورت انعقاد قرارداد در آژانس های املاک، قرارداد حتماً به مهر و امضا مشاوران املاک نیز باید برسد.

توصیه می‎شود قبل از خرید هر نوع ملک، با کارشناسان حقوقی متخصص و با تجربه در امور قراردادها مشورت کنید و حتماً جهت تنظیم قرارداد به آژانس های املاک معتبر از جمله  آژانس های املاک دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۱۰ دیدگاه

 1. بزرگی

  10 جولای، 2019 در 4:42 ب.ظ

  سپاس از سردبیر محترم بابت اطلاعات کاربردی و مفید

  پاسخ

 2. کاشی پور

  9 جولای، 2019 در 6:25 ب.ظ

  خوب بود

  پاسخ

 3. وحید مختاریان

  9 جولای، 2019 در 3:51 ب.ظ

  مفید بود

  پاسخ

 4. مقدم

  9 جولای، 2019 در 1:47 ب.ظ

  ممنونم از این مطلب

  پاسخ

 5. ثابتی

  9 جولای، 2019 در 1:46 ب.ظ

  خیلی عالی بود

  پاسخ

 6. رضوی

  9 جولای، 2019 در 1:44 ب.ظ

  مطالب آموزنده خوبی بود

  پاسخ

 7. میر عبدالباقی

  9 جولای، 2019 در 12:50 ب.ظ

  کامل و گویا

  پاسخ

 8. هاتف

  9 جولای، 2019 در 12:50 ب.ظ

  از اطلاع رسانی شما ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.