خانه سلامتی بوی بد عرق کردن را از خود دور کنید

بوی بد عرق کردن را از خود دور کنید

۲۸
17
عرق معمولاً بی بو است، اما برخی اوقات آنچه که می‌خورید، باعث بوی عرق شما خواهد بود و نه باکتری‌ها. غذاهای خاصی آنزیم هایی منتشر می‌کنند که وقتی عرق می‌کنید باعث می‌شوند عرقتان بو بگیرد. غذاهایی مانند سیر، پیاز، کلم پیچ و کلم بروکلی می‌توانند باعث بدبو شدن عرق شما بشوند.
عرق کردن

هنگامی که بدن شما از درون شروع به گرم شدن کند، عرق خواهید کرد. این روش طبیعی بدن شما برای خنک شدن است. عرق کردن از گرم شدن بیش از اندازه‌ی شما جلوگیری خواهد کرد، حتی آن‎طور که برخی می‌گویند، سموم را نیز دفع خواهد کرد.

عرق، به خودی خود بویی ندارد، اما رطوبتش باعث خواهد شد تا محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها فراهم آید، در این‎صورت است که عرق بو خواهد گرفت. هرچند که کمی بو طبیعی است، اما بوی بیش از اندازه باعث رنجش دیگران و ناراحتی شما خواهد شد. خوشبختانه، می‌توانید با انجام کارهای زیر، میزان بوی نامطبوع بدن‎تان را کاهش دهید.

 • محصولات بهداشتی شخصی‌تان را بررسی کنید

محصولات بهداشتی که قبل یا بعد از ورزش بر روی بدنتان استفاده می‌کنید، می‌توانند به جلوگیری یا کاهش بوی بدن در طول تمرین کمک کنند. شوینده‌های بدن، حاوی اسانس‌هایی همچون روغن درخت چای هستند، و دارای خواص ضد میکروب و ضد باکتری هستند که به کاهش رشد باکتری‌ها بر روی پوست شما کمک می‌کنند. ضد عرق‌ها می‌توانند از تعریق شما جلوگیری کنند، بنابراین رطوبت سطح پوست‎تان و احتمال رشد باکتری ها کاهش پیدا خواهد کرد. اسپری‎ها و دئودورانت‌ها هم حاوی اسانس‌هایی هستند که احتمال به‎وجود آمدن باکتری‌هایی که باعث بو هستند را کاهش می‌دهد.

عرق کردن

 • حواستان باشد که چه می‌خورید

عرق معمولاَ بی بو است، اما برخی اوقات آنچه که می‌خورید، باعث بوی عرق شما خواهد بود، نه باکتری‌ها. غذاهای خاصی آنزیم هایی منتشر می‌کنند که موقع عرق کردن باعث می‌شوند عرق‎تان بو بگیرد. غذاهایی مانند سیر، پیاز، کلم پیچ و کلم بروکلی می‌توانند باعث بدبو شدن عرق شما شوند.

 • شاید مشکل از لباس ورزشی‌تان باشد

قبل از حاضر شدن، لباس‎هایتان را بو کنید. حتی اگر بوی خیلی ناچیزی بدهد، وقتی که با عرق بدنتان مرطوب شود، بوی آن دوچندان خواهد شد. برای اینکه لباس‌هایتان بو نگیرد، آنها را پس از برگشتن به خانه بشویید. اگر نمی‌توانید با شستشو بوی لباس‌هایتان را از بین ببرید، آنها را به خشکشویی ببرید یا اینکه قبل از شستشو آنها را در سرکه و جوش شیرین بخوابانید.

عرق کردن

 • لباس‌هایی بپوشید که برای تمرینات پر تعریق ساخته شده‌اند

پارچه‌های چند لایه برای تمرینات پر تعریق ساخته شده‌اند. این پارچه‌ها عرق بدن را جذب و از بدن دور می‌کند. هرچه عرق کمتری بر سطح پوست شما باشد، باکتری‌های بدبوی کمتری هم ساخته خواهد شد. شاید لباس شما خیس شده و حتی کمی بو بگیرد، اما حداقل پوست شما خشک و بدون بو خواهد ماند.

 • موهای بدنتان را بکاهید

اگرچه موهای بدن مقصر بوی بد بدن نیست، اما می‌تواند وضع آن‎را بدتر کند. مو پر از منفذ است، به این ترتیب هنگام ورزش هم عرق و هم باکتری‌ها را به خود جذب می‌کند. اگر می‌خواهید بوی بدنتان کم شود، موهای آن نواحی بدن‎تان که در طول تمرین خیلی عرق می‌کند را بکاهید یا بتراشید.

برگرفته از: مجله سلامت

بیشتر ببینید در سلامتی

۲۸ دیدگاه

 1. بهمن

  ۳۱ تیر، ۱۳۹۸ در ۲:۵۶ ب٫ظ

  ممنون از اطلاعاتتون

  پاسخ

 2. مهدی مختاری

  ۲۸ تیر، ۱۳۹۸ در ۴:۳۵ ب٫ظ

  کمی سنگ مرداب به راحتی این مشکل رو حل میکنه و دیگه جای نگرانی نیست

  پاسخ

 3. راد

  ۲۸ تیر، ۱۳۹۸ در ۴:۱۹ ب٫ظ

  با تشکر از سایت دلتا.

  پاسخ

 4. مسعود

  ۲۸ تیر، ۱۳۹۸ در ۱:۳۹ ب٫ظ

  بسیار آموزنده بود

  پاسخ

 5. فرهنگ

  ۲۸ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۲:۱۳ ب٫ظ

  خوب

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

افتادگی پلک ؛ جراحی برای بیماری یا زیبایی؟

چشم های شما هم پیر و بیمار می‌شوند؛ یکی از این بیماری ها چشمی، افتادگی پلک است که در بیشتر…