خانه نکات حقوقی شهادت دروغ در دادگاه ؛ مجازات آن را بدانید

دانستی های حقوقی

شهادت دروغ در دادگاه ؛ مجازات آن را بدانید

۲
4
با توجه به این‎که ماده 649 قانون مجازات اسلامی صرفاً به شهادت دروغ در دادگاه اشاره کرده، در نتیجه شهادت کذب در کلانتری را شامل نمی‎شود، یعنی اگر فردی در کلانتری شهادت دروغ داده باشد، شهادت کذب محسوب نمی‎شود.
شهادت دروغ در دادگاه

شهادت، اطلاعات یک فرد خارج از دعوا است که موضوع مورد ادعا را دیده یا شنیده یا اگر از موارد دیدنی و شنیدنی نباشد، از آن آگاه شده است. یعنی شخصی از واقعه‌ای جزئی یا کلی که بین 2 یا چند نفر صورت گرفته است، در دادگاه خبر دهد یا اطلاع‌رسانی کند. شهادت علیه یک متهم، یکی از دلایلی است که قضات می‎توانند در صدور حکم خود به آن استناد کنند. بنابراین، شاهدان می‌توانند با حضور یا عدم حضور خود در روشن شدن واقعیت بسیارموثر باشند. در این مطلب به بررسی موضوع شهادت دروغ در دادگاه می‎پردازیم.

مجازات شهادت دروغ در دادگاه :

طبق ماده 650 قانون مجازات اسلامی، هرکس در دادگاه نزد مقامات رسمی‌ شهادت دروغ بدهد، به 3 ماه و 1روز تا 2 سال حبس یا پرداخت جزای نقدی محکوم می‌شود.

جرم شهادت دروغ در صورتی مجازات دارد که ادای شهادت در دادگاه و نزد مقامات رسمی صورت گرفته باشد.

دادگاه باید شهادت هر شاهد را بدون حضور شاهدان دیگر بشنود تا شاهد فقط متکی به حافظه خود باشد و اظهارات شاهدان دیگر در بیان او موثر نباشد. قبل از ادای شهادت، مشخصات شاهد سؤال می‌شود. این موضوع به این دلیل است که اگر موجبات ممنوعیت او از شهادت وجود دارد، شهادت وی اخذ نشود.

با این‎که شهادت یک دلیل محسوب می‌شود، اما قاضی یا دادرس، مختار است آن را بپذیرد یا رد کند؛ زیرا ممکن است قاضی احراز کند که شهادت واجد شرایط قانونی مورد نظر نیست.

شهادت دروغ در دادگاه

شهادت دروغ در کلانتری:

با توجه به این‎که ماده 649 قانون مجازات اسلامی تنها به شهادت دروغ در دادگاه اشاره کرده، در نتیجه شهادت کذب در کلانتری را شامل نمی‎شود، یعنی اگر فردی در کلانتری شهادت دروغ داده باشد، شهادت کذب محسوب نمی‎شود.

نحوه اثبات شهادت دروغ:

طبق ماده 178 قانون مجازات اسلامی، در شهادت شرعی نباید علم به خلاف مفاد شهادت وجود داشته باشد، پس این‎جا علم قاضی باعث می‎شود که شهادت مورد قبول قرار نگیرد و به طور مثال، شهادت دروغ تشخیص داده شود.

طبق قانون، قاضی تا 10 روز زمان صرف می‎کند و فرصت دارد تا احراز کند که شهادت شرعی است یا نه. بنابراین، برای این‎که شهادت دروغ در دادگاه اثبات شود، باید برای قاضی رسیدگی‎کننده، محرز شود که شخصی که شهادت داده است امری را به دروغ بیان کرده است یا اتهامی را به کسی نسبت داده است و حتی ممکن است خود شاهد از شهادتش برگردد و بیان کند که دروغ گفته بوده است یا غیر عادل بودن شاهد اثبات شود و افراد دیگری که از شهود عادل محسوب می‎شوند، نزد قاضی اظهار کنند که شاهد اول دروغ گفته است.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۲ دیدگاه

 1. بهمن

  ۱۵ تیر، ۱۳۹۸ در ۷:۲۸ ب.ظ

  جالب بود

  پاسخ

 2. بیگدلی

  ۷ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۱ ق.ظ

  سپاسگذارم مفید بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.